W ostatnim czasie komunikacja elektroniczna okazała się jednym z filarów procesu dydaktycznego, a specyficzny i pełen wyzwań okres pracy zdalnej przyśpieszył potrzebę jej udoskonalania. Wykładowcy i studenci od lat wymieniają setki tysięcy maili, opracowują też i udostępniają pliki tekstowe oraz graficzne. Mijające miesiące spowodowały jeszcze większą intensyfikację tych działań, poszerzoną o częste wideokonferencje. Nasza uczelnia, wychodząc naprzeciw tej sytuacji, podpisała z firmą Microsoft umowę, w ramach której członkowie społeczności otrzymają dostęp do pakietu Office 365 Pro Plus, co dodatkowo ułatwi im pracę oraz studiowanie.
Podpisana właśnie umowa pozwoli na pełną standaryzację w obszarze podstawowych narzędzi informatycznych na całym uniwersytecie już od przyszłego roku akademickiego. Oznacza to, że na każdym z ponad 6000 komputerów uczelnianych – niezależnie od wydziału i jednostki – dostępna będzie ta sama, pełna i najnowsza wersja pakietu biurowego Microsoft Office. W jego skład wchodzą m.in. MS Word, Excel, PowerPoint, OneNote czy Outlook.
- Ostatnie miesiące potwierdziły, że zapewnienie narzędzi do dydaktyki bezpośrednio w budynkach UŁ nie wystarczy, dlatego umową objęci zostali też wszyscy pracownicy i studenci naszej uczelni – wyjaśnia prof. Sławomir Cieślak, prorektor ds. kształcenia – Z naszych obserwacji wynika, że tylko w kwietniu 2020 roku na platformie e-learningowej eCampus studenci Uniwersytetu Łódzkiego dokonali ponad 11 mln odsłon. Natomiast w okresie pandemii na MS Teams wykonywane było średnio 1700 połączeń dziennie. Oznacza to, że nasza społeczność efektywnie przeszła na tryb kształcenia zdalnego i zdalnej pracy administracji, intensywnie korzystając z dostępnego oprogramowania. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort nauczania i realizowania obowiązków, postanowiliśmy zagwarantować wszystkim dostęp do niezbędnych, obsługiwanych przez system Microsoft programów – tak aby każdy mógł otwierać pliki bez konieczności korzystania z innych, niekiedy niekompatybilnych i generujących błędy, aplikacji.
Co oznacza podpisanie umowy z Microsoftem? Każdy członek społeczności Uniwersytetu Łódzkiego, korzystając ze swojego uczelnianego konta, będzie mógł zainstalować pakiet Office na 5 komputerach PC lub Mac, 5 tabletach oraz 5 telefonach w ramach swojego gospodarstwa domowego.
Dodatkowo uczelnia otrzyma dostęp do narzędzi oferowanych w ramach programu Azure Dev Tools for Teaching. Oferuje to możliwość poszerzania programu studiów np. o znajomość narzędzi z obszarów sztucznej inteligencji, machine learning czy szeroko pojętych nauk o danych. Uniwersytet Łódzki od lat konsekwentnie udoskonala obszar komunikacji elektronicznej oraz e-learningu, odpowiadając na oczekiwania studentów oraz wykładowców.
Każdego roku oferta zajęć, realizowanych wirtualnie, poszerza się o kolejne przedmioty i szkolenia. Korzystanie z niej oferuje przede wszystkim elastyczność czasu oraz miejsca, w jakich zagadnienia naukowe zostaną zrealizowane. Daje również możliwość wzbogacenia kursu o zdobycze nowych technologii.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał: Centrum Informatyki UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ