Aż 68 dzieł z całej Polski nadesłano na tegoroczny, szósty już Konkurs im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. To niemal rekord w historii tej ogólnopolskiej nagrody. Autor zwycięskiej pracy otrzyma 50 000 PLN i dołączy do wyjątkowego grona laureatów. W tym roku, w związku z pandemią, regulamin konkursu został zmieniony po to, by umożliwić elektroniczne wysyłanie prac.
Święto humanistyki
- Pomysł, by tego typu nagroda funkcjonowała na Uniwersytecie Łódzkim, uważam za znakomity. Nie tylko dlatego, że nobilituje humanistykę, ale przede wszystkim ukazuje jej znaczenie, a to wspomaga humanistów, jeśli chodzi o widoczność w sferze publicznej. Za to szczególnie Panu Rektorowi i Uniwersytetowi Łódzkiemu dziękuję - laureat V edycji konkursu, prof. Grzegorz Ziółkowski.
Nic więc dziwnego , że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W 2015 roku wpłynęło ich 35, w 2016 – 44, w 2017 – 56, w 2018 – 71, w 2019 -76. Tegoroczna edycja, naznaczona przez pandemię, okazuje się jednak kolejną niezwykle udaną. Koronawirus nieco skomplikował sytuację związaną z nadsyłaniem prac, do tej pory możliwe było to wyłącznie pocztą, ale zmiana regulaminu i dopuszczenie drogi elektronicznej pozwoliło zachować wysoką liczbę zgłoszeń.
Wybór finalistów
- Kiedy w 2015 r. Uniwersytet Łódzki ustanawiał tę nagrodę, mieliśmy nadzieję, że po kilku latach konkurs stanie się ważnym elementem polskiego życia akademickiego, a być może nawet inspiracją do podejmowania zadań naukowych o nieprzeciętnej skali. Dość dziś powiedzieć, że doświadczenie pięciu edycji upoważnia nas do pokornej satysfakcji. Nie potwierdziły się głosy sprzed 5 lat o kryzysie polskiej humanistyki. Przeciwnie, prace, które wpłynęły na nasz konkurs ukazały otwartość i oryginalność humanistyki polskiej, brak kompleksów w podejmowaniu wyzwań i tematów ważkich dla naszego społeczeństwa, a także trudnych okresów czy wydarzeń w naszej historii – prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Kapituły Konkursu.
Dotychczasowi laureaci
Jana Strelaua Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Scholar,
Ewy Kołodziejczyk Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza, wydaną przez Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN Fundacja Akademia Humanistyczna,
Doroty Sajewskiej Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny, wydaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego,
Andrzeja Friszke Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984, wydaną przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności,
Grzegorza Ziółkowskiego Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Kapituła Konkursu
prof. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki),
prof. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki),
prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu),
prof. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk),
prof. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki),
prof. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki– przewodniczący),
prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
oraz ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: www.nagrodakotarbinskiego.uni.lodz.pl oraz na fanpage-u nagrody na Facebooku: https://www.facebook.com/nagrodatk/..
Laureat V edycji Konkursu im. prof. T. Kotrbińskiego - prof. Grzegorz Ziółkowski (UAM).
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ