Wizyty w muzeach, domach kultury, wykłady, ale też twórcze warsztaty oraz zwiedzanie obiektów historycznych Ziemi Łódzkiej przez seniorów i młodzież z niepełnosprawnościami. To wszystko możliwe dzięki nowatorskiemu projektowi edukacyjnemu, który realizują naukowcy z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem prof. Anety Pawłowskiej.
Spotkania te to jednak nie tylko nauka, lecz także wspólna zabawa. Kładziemy nacisk na integrację i czynne zaangażowanie słuchaczy. Temu również służą wizyty w muzeach, domach kultury czy eksperymenty w laboratoriach uniwersyteckich.
prof. Aneta Pawłowska, Instytut Historii UŁ
Ponadto realizacja zajęć z zakresu sztuki, które uzupełnione są elementami warsztatowymi, to możliwość bezpośredniego obcowania ze sztuką. Działanie takie ma wymiar terapeutyczny i rewalidacyjny, czyli przywracający możliwie pełną sprawność. Zarówno młodzież z niepełnosprawnościami, jak i seniorzy cierpiący na różne dysfunkcje związane z wiekiem i przebytymi chorobami, czerpią radość z własnej twórczości.
prof. Aneta Pawłowska, Instytut Historii UŁ
Przejście na system online wymuszony pandemią okazało się wyzwaniem, jak również szansą na podjęcie dodatkowych działań, wcześniej nieuwzględnionych w projekcie.
Działania zdalne pozwoliły nie tylko na przekazywanie wiedzy o sztuce Ziemi Łódzkiej, lecz także na wsparcie m.in. opieką psychologiczną osób starszych i dzieci „uwięzionych” w domach. Dzięki zamieszczaniu materiałów na platformie zdalnej Moodle UŁ, uczestnicy mogą śledzić na bieżąco działania w projekcie w całym okresie jego trwania niezależnie od miejsca ich pobytu
prof. Aneta Pawłowska, Instytut Historii UŁ
Oprócz prof. Pawłowskiej, w prace nad grantem zaangażowani są z Uniwersytetu Łódzkiego: mgr Paulina Długosz – zastępca kierownika projektu, Uniwersytet Łódzki / Muzeum Miasta Łodzi, mgr Magdalena Milerowska, dr Agnieszka Gralińska-Toborek, dr Daria Rutkowska-Siuda, mgr Adam Drozdowski.
Projekt „Sztuka łódzka na tle sztuki europejskiej. Wykluczeni/Włączeni” rozpoczął się w lutym 2020 i trwa blisko dwa lata. Działania realizowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pt. „Trzecia Misja Uczelni”; nr konkursu POWR.03.01.00-IP.08-00-3MU/18.
Materiał źródłowy: prof. Aneta Pawłowska, WF-H UŁ; Redakcja: Centrum Promocji UŁ