Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Centrum Mikser Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania UŁ znalazła się w zaszczytnym gronie Top15 kobiet związanych z 5G. Doktor jest pasjonatką technologii cyfrowych, w tym zwłaszcza sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy i 5G, upatrując w nich szansę na podnoszenie poziomu dojrzałości cyfrowej polskiej gospodarki i poszczególnych uczestników rynku 4.0. Gratulujemy!
Specjaliści nie mają wątpliwości - wprowadzenie nowego standardu telekomunikacyjnego, czyli 5G to absolutna konieczność. Już dziś, kiedy do Internetu podpinanych jest więcej i więcej urządzeń (według szacunków w niedalekiej przyszłości ma ich być ponad 50 mld!), sieć 4G LTE zaczyna się „zapychać” danymi – ma za małą przepustowość i jest za wolna. Lekarstwem na te problemy jest właśnie sieć piątej generacji, tj. 5G.
Dzisiejsze sieci teoretycznie umożliwiają przesył danych z prędkością 300 megabitów na sekundę, natomiast sieć piątej generacji zwiększy tę prędkość do 10 gigabitów na sekundę (ok. 40 razy szybciej), co zminimalizuje opóźnienia w przesyle danych (do 1 milisekundy). Przeprowadzanie zdalnie zabiegów medycznych, zdalne sterowanie skomplikowanymi urządzeniami, symultaniczna praca wieloosobowych zespołów (np. muzycznych) – wszystko to i wiele więcej stanie się możliwe dzięki 5G. Dzisiaj do sieci może się jednocześnie podłączyć milion urządzeń na każdych 500 kilometrów kwadratowych. Sieć 5G pozwoli na połączenie miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. To szeroko otwiera drzwi rozwoju Internetu rzeczy i poszukiwania nowych zastosowań inteligentnych rozwiązań.
Branża ICT (ang. information and communication technologies) to jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin gospodarki. Tymczasem jest to również branża, która nie wykorzystuje potencjału kobiet – w tym sektorze dysproporcje płci są aż nadto widoczne. Z przedstawionego (czerwiec 2019) przez Komisję Europejską badania „Kobiety w erze cyfrowej” wynika m.in.: mimo że 57 proc. absolwentów szkół wyższych w Unii Europejskiej to kobiety, tylko 24,9 proc. z nich kończy studia w zakresie ICT, a bardzo niewiele z nich rozpoczyna pracę w tym sektorze (w całej Europie tylko 17 proc. specjalistów w tej branży to kobiety).
Stąd także pomysł na zorganizowanie konferencji Perspektywy Women in Tech Summit. Jej celem jest wyróżnienie, docenienie, a przede wszystkim wypromowanie kobiet specjalizujących się w różnych obszarach sieci 5G (techniczne, biznesowe, prawne, administracji publicznej), by zainspirować młode pokolenie wybitnymi role models, których przecież, nawet w dziedzinie silnie zdominowanej przez mężczyzn, nie brakuje. Konferencja będzie miała miejsce w Warszawie, w dniach 8-9 grudnia.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał źródłowy: Perspektywy Education Foundation
Redakcja: Centrum Promocji UŁ