Uniwersytet Łódzki posiada własny think-tank. Mowa tu o powstałym w 2015 r. Ośrodku Spraw Azjatyckich. Jest to pierwsza taka inicjatywa wśród polskich uczelni. Wybitni eksperci z zakresu historii, polityki i gospodarki krajów azjatyckich służą poradą, realizują projekty międzynarodowe oraz prowadzą szkolenia dla sektora prywatnego i publicznego.
Patrząc globalnie
Mentoring (nie tylko) lokalny

graf. Joanna Beczkowska (OSA UŁ)
Liderzy projektów
Promocja Polski i Łodzi
Wyjątek w skali ogólnopolskiej
– Elementem wyróżniającym Ośrodek Spraw Azjatyckich na tle innych think-tanków jest fakt, iż jest to pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa uniwersytecka. Dzięki temu w skład zespołu Ośrodka Spraw Azjatyckich wchodzą specjaliści posiadający bardzo dobre przygotowanie merytoryczne oraz bogate doświadczenie praktyczne, połączone ze znajomością języków azjatyckich. Stajemy się coraz bardziej doceniani pod kątem merytorycznym czego świadectwem jest udział w Radzie ds. Azji i Pacyfiku MSZ RP a także fakt, że nasi eksperci publikują w obiegu międzynarodowym. Ważne jest również to, że w OSA praktyki odbywają młodzi adepci studiów azjatyckich zarówno z Polski jak i z zagranicy – zaznacza Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka.
Działalność Ośrodka jest przykładem skutecznej realizacji misji badawczej UŁ. Uczelnia skupia się bowiem nie tylko na realizacji dużych projektów międzynarodowych, ale również promocji ich wyników w Polsce i zagranicą. Tym samym UŁ po raz kolejny udowadnia, że jest kuźnią wybitnych absolwentów i cennych rozwiązań, które można wykorzystywać w rozwoju życia społecznego, politycznego i gospodarczego.
Doktorant UŁ na stażu w George Washington University
- Aplikacja dotycząca zagadnienia Multilateralizmu Chin w kontekście interakcji chińsko-amerykańskich w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej uzyskała wsparcie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Grant NAWA umożliwi mi przeprowadzenie trzymiesięcznego stażu naukowego w Sigur Center for Asian Studies, Elliott School of International Affairs na George Washington University w Waszyngtonie – mówi Przemysław Ciborek.

mgr Przemysław Ciborek (fot. archiwum prywatne)
- Badania mają przynieść między innymi odpowiedź na pytania: po pierwsze, w jakim stopniu polityka Chin w Europie Południowej jest częścią polityki Chin wobec USA; po drugie jak oba mocarstwa mogą współpracować w szerszym obszarze korytarzy transportowych Południe-Północ w Europie Środkowej i Wschodniej a także jakie są główne motywacje państw Europy Środkowej i Wschodniej w celu podjęcia współpracy z Chinami. Istotną częścią badań jest analiza zagadnienia multilateralizmu ChRL zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym – dodaje doktorant WSMiP.
Promotorem pracy mgra Przemysława Ciborka jest dr hab. Dominik Mierzejewski, prof. UŁ, który jest kierownikiem Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał źródłowy: OSA UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ