W większości uznają naukowców za autorytety, choć wcale nie jest to większość przytłaczająca. Nie określają bezwzględnie co jest dobre i złe, mają za to obawy etyczne co do nowych technologii. Choć, za dobrą cenę, byliby w stanie nieco prywatności oddać. Portret zaawansowanych technologicznie Polaków nakreślili naukowcy z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wspólnie z firmą Orange przygotowali raport Digital Ethics. Dokument właśnie został opublikowany.
Ponad 60% zaawansowanych technologicznie Polaków uważa, że „nie da się zdecydować co jest dobre i złe raz na zawsze”. W większości identyfikują się oni także z określeniem „To jest dobre, co akurat sprzyja społeczności, w której żyję, a nie jakieś abstrakcyjne zasady”.
Z drugiej strony Polacy zaawansowani technologicznie mają obawy etyczne co do tych, którzy zarządzają nowoczesnymi technologiami. Ponad 80% z nich uważa za niewłaściwe manipulowanie informacjami w Internecie, handel danymi czy monitorowanie ich aktywności w Internecie w celu personalizowania reklam. Ponad 70% boi się bycia manipulowanymi. Co ciekawe, gdy w grę wchodziłaby lepsza oferta, osoby zaawansowane technologicznie 2 razy częściej skłonne byłyby poświęcić swoje bezpieczeństwo i prywatność.
"Zaawansowani technologicznie" to respondenci, którzy wskazali „raczej się zgadzam” lub „zdecydowanie się zgadzam” w odpowiedzi na twierdzenia: (1) interesuję się nowinkami technologicznymi, staram się być nie bieżąco, (2) jako jeden z pierwszych wśród moich znajomych i rodziny testuję nowe rozwiązania, (3) większość swoich codziennych spraw (zarządzanie finansami, zakup biletów, opłaty, zakupy) załatwiam online.

graf. UŁ
Jest on efektem współpracy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i Orange Polska i obejmuje wyniki badań w czterech obszarach: wzorce moralne, znajomość i zakres korzystania z technologii, obawy i wątpliwości etyczne związane z technologią oraz odpowiedzialność i bezpieczeństwo w świecie technologii.

dr A. Rudnicka-Reichel, WZ UŁ (fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ)

Dr D. Kaczorowska-Spychalska, WZ UŁ (fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ)
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Źródło: Wydział Zarządzania UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ