Tradycyjne polskie świętowanie nieco różni się od współczesnych rytuałów. Zerwanie ciągłości tradycji, zanik kultury ludowej i modernizacja społeczeństwa spowodowały, że wiele wielkanocnych obrzędów i zwyczajów zaskakuje nas swoją oryginalnością. Na ogół rozumiemy sens Wielkanocy – nie dziwią nas kolorowe palmy, znamy symbolikę jajka, w lany poniedziałek przypominamy sobie o marnotrawstwie wody w dobie kryzysu klimatycznego, a w cukierni kupujemy mazurki lub sami je pieczemy według przepisu z Internetu. Współczesność ujawnia jednak bizarność pewnych świątecznych tradycji.
Worki i miski z popiołem
Egzekucja grajka i pogrzeb basów
Znęcanie się nad Judaszem
Wielkanocne palmy “eksportowe” i konkursowe
Kalwaria, czyli podróż w czasie i przestrzeni
Hedonistyczny baranek i rzeź wielkanocna
Procesja stu koni
Nasz subiektywny przegląd bizarnych obrzędów i zwyczajów wielkanocnych w Polsce ujawnia jedynie kilka spośród wielu oryginalnych rytuałów. Zostawia sporo miejsca własnemu kulturowemu zdziwieniu podczas Wielkanocy, czego życzymy wszystkim czytelnikom.

dr S. Latocha, fot. M. Andrzejewski, CP UŁ
Źródła cytatów: Z. Gloger, Rok polski w życiu, tradycji i pieśni, Warszawa 1900; J. Kitowicz, Opis obyczajów za panowania Augusta III, Warszawa 1999; O. Tokarczuk, Światy bizarne, rozm. przepr. K. Kubisiowska, “Tygodnik Powszechny” 2018, nr 14.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Tekst: dr Sebastian Latocha, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej