14 kwietnia obchodzimy nieformalne święto - Dzień Ludzi Bezdomnych, ustanowiony przez Marka Kotańskiego. Co na przestrzeni lat działo się i aktualnie dzieje w Łodzi na rzecz wspierania osób doświadczających bezdomności ? Opowiada dr Małgorzata Kostrzyńska z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ, pedagog społeczny i praktyk wspierająca osoby doświadczające bezdomności.
Jedno jest pewne: by pomoc była skuteczna, musi być mądra, przemyślana, zaplanowana, nie może opierać się tylko na doraźnych działaniach, lecz patrzeć długofalowo na kolejne etapy stawania się coraz bardziej "domnym". Usamodzielniać, a nie uczyć bezradności i wreszcie utrwalać bezdomność.
dr M. Kostrzyńska
Skala bezdomności w Łodzi
Pozostała grupa to osoby przebywające w schroniskach, noclegowniach, korzystające z różnych form pomocy instytucjonalnej, jak paczki żywnościowe, ubrania. Podana liczba jest zdecydowanie zaniżona, nie sposób bowiem dotrzeć do wszystkich osób w przestrzeni publicznej, podczas badania zorganizowanego w jeden zimowy wieczór.
Działania, nie słowa

Wystawa fotografii pt. „Łódź (dla) Bezdomnych”
Szacuje się, że w Łodzi mieszka około dziewięciuset osób bez domu. Jak wygląda miasto z ich perspektywy? Co o nim myślą i jak się w nim czują? Opowiada o tym wystawa przygotowana przez bezdomnych mieszkańców Łodzi, we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagie...
Czytaj więcej
Dzięki tak realizowanym, zaangażowanym badaniom – działaniom mam szansę towarzyszyć osobom w kryzysie w ich codzienności, poznawać ich świat od środka. Są moimi przewodnikami po swojej rzeczywistości, mam szansę poznawania ich perspektywy. Traktuję ich jak ekspertów od swojej sytuacji, bo przecież to oni doświadczają jej na co dzień.
dr M. Kostrzyńska

Granty IDUB #UniLodz – badania i praca z osobami bezdomnymi
Za nami rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza UŁ. Jednym z finansowanych działań jest projekt dr Małgorzaty Kostrzyńskiej z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ, która w ramach Grantu dla młodych badaczy zajmie się zagadnieniem prac...
Czytaj więcej
Powstaje Rada ds. rozwiązywania bezdomności
Rozwiązanie problemu bezdomności
W tym również badacze z Uniwersytetu Łódzkiego, realizując tym samym ważną misję jaką jest współpraca z otoczeniem oraz społeczna odpowiedzialność uczelni.
Ludzie tacy sami jak my
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Tekst: dr Małgorzata Kostrzyńska, Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji, Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ