Dr Natalia Kowalska-Elkader, adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ, podczas jednych z zajęć na Wydziale Filologicznym zainteresowała się reportażem artystycznym, zwanym feature. Później, w trakcie doktoratu, opisała feature eksperymentalny. Obecnie prowadzi badania skupione wokół form eksperymentalnych radia artystycznego i temu tematowi poświęci swoje dalsze prace dzięki przyznanemu Grantowi dla doświadczonych badaczy (Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza UŁ).
I dodaje:
- Przyjrzę się strukturze form wykraczających poza klasyczne realizacje radiowe - z jednej strony łączące się z gatunkami publicystycznymi (reportaż), artystycznymi (słuchowisko, feature), a także realizującymi założenia sztuki dźwiękowej (sound art).
Rudnik komponował z wielu rodzajów tworzyw dźwiękowych, a każde z nich znaczyło tyle, co zawarte w nim dźwięki – to odróżnia go od dokumentalistów i reportażystów radiowych, dla których słowo ludzkie stoi w centrum zainteresowania. Dynamika pomiędzy dokumentalnym nagraniem i artystyczną formą wprowadza w nowe przestrzenie odbioru i uświadamia rolę formy w sztuce radiowej.
W swoich działaniach chciałabym zestawić dzieła Rudnika ze współczesnymi twórcami, głównie z anglojęzycznego kręgu kulturowego, na przykład z rewelacyjnymi audycjami Gregory’ego Whiteheada, ale również z szalonymi formalnie słuchowiskami niemieckimi czy eksperymentami. Stworzenie możliwie kompletnego pejzażu genologicznego sztuki audialnej jest moim nadrzędnym celem, mam nadzieję, że ten projekt bardzo mnie do niego przybliży.
dr Natalia Kowalska-Elkader
- Chciałabym zbadać naturę tych audycji, które nie wpisują się w określone gatunki, a także sformułować prawa rządzące eksperymentem radiowym. Np. eksperyment radiowy 86400 Seconds Time Zones Chantel Dumas to opowieść złożona z wielu głosów, które liczą w różnych językach. Reprezentują one strefy czasowe, a w zależności od gęstości zaludnienia danej strefy, autorka w procesie montażu nakładała na siebie odpowiednio wiele głosów. Tytuł audycji odnosi się do liczby sekund w ciągu dnia, z których każda znajduje w niej odzwierciedlenie. Siła tej audycji leży w nowatorskim pomyśle, a skrupulatność w odzwierciedleniu stref czasowych ukazała dokładność montażu i spójność konceptu. Ideą audycji było formalne opracowanie świata, jego równoczesności, zmienności, jest to dźwiękowa reprezentacja geografii globu. Równie dokumentalne, co eksperymentalne, a zestawienie tych cech niewątpliwie wpływa na atrakcyjność jego odbioru, a dla mnie stwarza nową przestrzeń badawczą.
Sądzę, że przynajmniej część słuchaczy zawsze była gotowa na dźwiękowe wyzwania i eksperymenty z formą. Może nowo powstające stacje radiowe znajdą chęci i środki, by wykorzystać ogromny potencjał polskich twórców radiowych. Jako badacze i słuchacze po prostu.
Podsumowuje badaczka
Pierwsze kroki w realizacji projektów badawczych stawiała w ramach wydziałowych projektów dla młodych naukowców, które pozwoliły jej uczestniczyć w największych radioznawczych konferencjach: International Feature Conference w Wiedniu, Third Coast International Audio Festival w Chicago czy konferencja sekcji radiowej ECREA w Sienie. Konsultacje badawcze i zebrane materiały podczas wyjazdów pozwoliły mi na osadzenie badań w międzynarodowym kontekście.
Adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ. Radioznawczyni, zajmuje się genologią radiową, ze szczególnym uwzględnieniem artystycznych i eksperymentalnych audycji radiowych. Interesują ją formy synkretyczne, gatunki pograniczne, łączące elementy dokumentalne i fikcyjne. Członkini sekcji Radio and Sound w ECREA, Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.
Wewnętrzne konkursy badawcze Uniwersytetu Łódzkiego finansowane są w ramach zwiększonej o 2% subwencji dla Uczelni, które przystąpiły do konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB)”. Uniwersytet Łódzki jako jeden z uczestników pierwszej edycji konkursu MNiSW - IDUB, otrzymał z MNISW dodatkowe środki na badania naukowe, które w formie subwencji będzie otrzymywał przez kolejnych 6 lat. UŁ te środki chce przeznaczać na naukę.Więcej o konkursach IDUB na stronie.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał: dr Natalia Kowalska-Elkader, Wydział Filologiczny UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ