Zmiany klimatu na Ziemi są faktem. Są przez nas odczuwalne zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Na zmiany szczególnie narażone są duże skupiska ludności w miastach. Badacze z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, współpracując z naukowcami z innych instytucji badawczych w Polsce, proponują konkretnym użytkownikom miast (interesariuszom) praktyczne rozwiązania na rzecz poprawy jakości środowiska.
Miasta są miejscem generującym różnego typu zanieczyszczenia, które przekładają się na zmiany klimatu. Ale z drugiej strony miasta mogą również przyczynić się do zmian pozytywnych.
dr Agnieszka Rzeńca, W.Ek-Soc UŁ
-dr Paulina Legutko (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
-prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
-dr Agnieszka Sobol (Instytut Rozwoju Miast i Regionów).

prof. Piotr Skubała na konferencji klimatycznej w Katowicach, archiwum prywatne
Autorzy książki, wraz z zaproszonymi gośćmi, dyskutują o tym, jakie działania są podejmowane w kontekście przygotowania polskich miast do zmian klimatu. Rozmowy pokazują perspektywę konkretnych przedstawicieli grup opisywanych w książce.
Podcasty wraz z monografią stanowią spójny projekt „wydawniczo-słuchowiskowy”. Jednak z każdego z tych elementów można korzystać niezależnie.
Wszystkie rozmowy dostępne są na platformie SoundCloud UniLodz:
Bardzo ważne jest dla nas pokazanie zmian, które już zaszły w konkretnych gminach i miastach oraz dobrych praktyk, które mają miejsce. Spotykamy się nie tylko z samorządowcami, rozmawiamy również z projektantami i architektami, którzy swoje działania koncentrują na tworzeniu inteligentnych, przyjaznych przestrzeni i budynków.
dr Agnieszka Rzeńca, W. Ek-Soc. UŁ
"Projekt" jest źródłem informacji na temat tego, w jaki sposób wszyscy możemy współuczestniczyć w działaniu na rzecz poprawy jakości środowiska. I jak różne grupy społeczne mogą się w te zmiany angażować w sposób praktyczny.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/