Rola naukowców w dzisiejszym świecie jest trudna do przecenienia - z odwagą i determinacją wykorzystują w praktyce swą wiedzę, podejmując tematy najistotniejsze dla społeczeństwa. Proponują nowe rozwiązania i możliwości radzenia sobie ze współczesnymi problemami, wpływając tym samym na otoczenie. Z okazji przypadających w lutym Międzynarodowego Dnia Kobiet w Nauce i Dnia Nauki Polskiej zaprosiliśmy kilkoro naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego do podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat nauki i własnych obszarów badawczych; poprosiliśmy też, by pochwalili się swoimi sukcesami i wyjawili, co robią, by czynić naukę ciekawszą i bardziej dostępną.
Nauka stanowi odpowiedź na wyzwania współczesności. Dobrze, jeśli otwiera się na człowieka, pozwala rozwiązywać problemy codzienności, wskazuje kierunki rozwoju.
takie przesłanie na przykład towarzyszy w pracy dr Paulinie Szymańskiej z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.
Nauka to szereg działań, które mają na celu wytworzenie wiedzy, a tę możemy porównać do skrzynki warsztatowej. Dostępne w niej narzędzia wykorzystujemy do naprawiania piętrzących się problemów współczesnego świata.
Na Uniwersytecie Łódzkim doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest działalność naukowa i badawcza. W Strategii UŁ czytamy, że „nauka to ciągły rozwój wiedzy”, a w codziennej pracy wspierają nas wymienione w niej wartości takie jak: ciekawość, odwaga, zaangażowanie, współpraca i szacunek.
Z okazji Dnia Nauki Polskiej życzymy wszystkim badaczom UŁ niegasnącego entuzjazmu i energii w poznawaniu świata oraz dalszej radości z naukowej podróży!
Redakcja: Centrum Promocji UŁ