Bezpieczeństwo w miejscach kultu religijnego. Uniwersytet Łódzki, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi oraz Archidiecezja Łódzka zapraszają na spotkanie poświęcone problematyce podatności obiektów sakralnych na ataki terrorystyczne. Wydarzenie odbywa się w ramach 2-dniowych warsztatów, które są częścią unijnego projektu ProSPERES. Zapraszamy 8 marca (wtorek) na godz. 11.30 przed Archikatedrę Łódzką na pokaz wyposażenia policyjnego. Na Państwa pytania odpowiedzą kierownik projektu – Marcin Podogrocki z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ oraz przedstawiciele policji.
Jak zabezpieczone są miejsca kultu?
Łódzkie spotkanie jest pierwszym działaniem w projekcie. Jego celem jest ustalenie obecnego stanu zabezpieczeń miejsc kultu religijnego. Warsztaty odbywają się w języku angielskim.
W następnej kolejności warsztaty odbędą się w obiektach Kościoła Prawosławnego w Grecji oraz Gminy Żydowskiej w Warszawie.
Miejsca kultu religijnego są uważane za szczególnie podatne na ataki terrorystyczne ze względu na ich dostępność i fakt, że zazwyczaj stosuje się w nich ograniczone środki bezpieczeństwa. W ostatnich latach ekstremiści atakowali miejsca kultu religijnego różnych wyznań. Informacje zebrane od instytucji i władz religijnych wskazują, że istnieje coraz większa świadomości zagrożeń i potrzeba zwiększenia zabezpieczeń, jednak należy zachować równowagę między bezpieczeństwem a zachowaniem otwartego charakteru miejsc kultu religijnego.
Projekt ProSPERES na kwotę ponad 3 mln 300 tys. EURO
Przewidziany czas trwania projektu to 24 miesiące, a koszt przedsięwzięcia opiewa na kwotę 3,331,210.67 Euro. Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską z programu Internal Security Fund – Police.
Materiał źródłowy: CZZB UŁ; redakcja: Centrum Promocji UŁ