Co się stanie, jeśli zatrudnienie cudzoziemca okaże się nielegalne? Jeśli pobyt pracownika-cudzoziemca wymknie się istniejącym regułom prawa? Konsekwencje mogą być katastrofalne zarówno dla pracodawcy, jak i dla cudzoziemca. Ten pierwszy może zostać pozbawiony możliwości zatrudniania cudzoziemców przez określony czas. Cudzoziemca może natomiast czekać tzw. deportacja. Jak się przed takimi konsekwencjami bronić? Trzeba zdobyć wiedzę, jak zgodnie z prawem zatrudniać cudzoziemców. Jak legalizować ich pobyt i pracę oraz realizować stosunek zatrudnienia zgodnie z prawem. Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego właśnie ułatwili życie potencjalnym pracodawcom opisując najważniejsze zagadnienia z tego obszaru, również te najbardziej aktualne, związane z wojną.

Z myślą o Ukrainie
Dlaczego ta książka jest niepowtarzalna? Przygotowywana była z uwzględnieniem przepisów obowiązujących od 29.01.2022. Gdy ich brzmienie zostało w publikacji uwzględnione... nadszedł dzień 24.02.2022. Wtedy redaktorzy i autorzy zdecydowali o rozszerzeniu treści publikacji o zagadnienia dotyczące zagadnień migracyjnych istotnych w czasie wojny w Ukrainie oraz szczególnych regulacji obejmujących zatrudnianie obywateli Ukrainy w czasie wojny. To pierwsza na polskim rynku pracy publikacja traktująca o tych jakże aktualnych zagadnieniach.
Zmiany w prawie wciąż konieczne
Dlatego też pod redakcją dr Izabeli Florczak powstaje właśnie książka Zatrudnianie cudzoziemców. Rozwiązania wynikające z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Publikacja ta w sposób kompleksowy przedstawia zagadnienia związane ze statusem prawnym poszczególnych cudzoziemców aktywnych na polskim rynku pracy oraz konsekwencje wynikające z jego zróżnicowania. Wszystko na tle przepisów regulujących migracyjne aspekty wojny w Ukrainie.
Z pewnością lektura tej propozycji wydawniczej pozwoli rozwiać liczne pojawiające się wątpliwości co do praw i obowiązków cudzoziemców obecnych na polskim rynku pracy oraz zobowiązań podmiotów ich zatrudniających. Zwiększenie świadomości prawnej dotyczącej zatrudniania cudzoziemców minimalizuje katastrofalne w skutkach konsekwencje dokonywania tego w sposób niezgodny z prawem. Z korzyścią dla pracodawców, rynku pracy, a przede wszystkim samych cudzoziemców.
Poza warstwą stanowiącą doskonałe źródło wiedzy praktycznej, dr Izabela Florczak, która piastuje funkcję Zastępcy Centrum Studiów Migracyjnych UŁ, podzieliła się w publikacji wynikami swoich badań dotyczących sytuacji Nepalczyków na polskim rynku pracy.
Tekst źródłowy: dr Izabela Florczak, Wydział Prawa i Administracji UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ