Pracownicy Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, kierujący międzynarodowym konsorcjum Safe Stadium, zorganizowali w I połowie kwietnia spotkanie projektowe, wizytę studyjną i warsztaty w Hiszpanii. Zespół ekspertów wizytował stadion Realu Madryt, który jest jednym z partnerów projektu koordynowanego przez UŁ, a mającego na celu stworzenie spójnego systemu bezpieczeństwa obiektów sportowych. Wizyta na stadionie została zorganizowana podczas meczu ligowego Realu Madryt z drużyną Getafe. Wygrał Real 2:0. Partnerzy Bezpiecznego Stadionu gratulują zwycięskiej drużynie!
Zespół przygotuje m.in.:
- procedury, narzędzia, plany i wytyczne w obszarze bezpieczeństwa CBRN,
- materiały szkoleniowe i platformę e-learningową dla personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo,
- narzędzia i rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Stadion Realu Madryt ma pojemność powyżej 80.000 widzów. Dodatkowo na obiekcie toczą się obecnie warte ponad 500 milionów EURO prace remontowe. Prace tę są bardzo rozległe i obejmują min. utworzenie nowej elewacji, rozsuwanego zadaszenia oraz zbudowanie systemu rozsuwanej i chowanej murawy. Mnie, jako koordynatora projektu SAFE STADIUM, najbardziej interesowały procedury bezpieczeństwa wdrażane w sytuacji kiedy na stadionie prowadzane są szerokie prace remontowe a zarazem są organizowane mecze z pełną publicznością. Jak przystało na pretendenta do zwycięzcy La Ligi, wszystko zostało zorganizowane perfekcyjnie.
prof. Michał Bijak, prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Zespół ekspercki Safe Stadium na stadionie Realu Madryt
Kolejnego dnia kontynuowano wizyty studyjne na stadionie Realu. Eksperci rozmawiali z szefami ochrony obiektu, obserwowali procedury bezpieczeństwa i ochrony wprowadzonych przed, w trakcie oraz po meczu. No i oczywiście mieli przyjemność obejrzeć sam mecz.

Safe stadium, wizyta ekspercka w Hiszpanii
- ocena podatności na zagrożenia,
- ocena ryzyka,
- plan bezpieczeństwa w zakresie zagrożeń CBRN.

Estadio Santiago Bernabeu
Konsorcjum Safe Stadium
Podczas wizyt na stadionach w Polsce, Słowacji i Hiszpanii eksperci dokonują wieloaspektowej analizy obecnych praktyk oraz potrzeb klubów sportowych. Na tej podstawie powstaną procedury i system reagowania na zagrożenia CBRN w tych obiektach. Projekt obejmuje również przygotowanie specjalnych kursów e-learningowych opartych o technologię Virtual Reality (VR). Mają one uczyć właściwych zachowań w przypadku pojawienia się zagrożenia, np. biologicznego.
Międzynarodowe konsorcjum dla bezpiecznego sportu
Materiał źródłowy: CZZB UŁ ; redakcja: Centrum Promocji UŁ