Seria oksfordzka – wiedza dla każdego

Seria oksfordzka – wiedza dla każdego

Opublikowany

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało tłumaczenie najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”. Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Specjalnie dla polskich czytelników brytyjscy autorzy przygotowali nowe lub uaktualnione wstępy do poszczególnych książek. Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.

Dotychczas w serii ukazały się: „Konflikt palestyńsko-izraelski”, „Teoria gier”, „Protestantyzm”, „Terroryzm”, „Dekolonizacja”, „Geny”, „Komórki macierzyste”, „Języki”.
Kolejne planowane tytuły to: „Islam”, „Sztuka i religia”, „Reformacja”, „Sztuka nowoczesna”, „Reklama”, „Dramat nowoczesny”, „Zmiany klimatyczne”, „Piękno”, „Humor”, „Science-fiction”, „Literatura francuska”, „Teatr”.

Czym jest „Krótkie Wprowadzenie”?

To interdyscyplinarna seria popularnonaukowa, inspiracją do powstania której, był obejmujący już ponad 500 tytułów cykl „A Very Short Introduction” (VSI) Oxford University Press. Liczące średnio ok. 150 stron książeczki ukazują się w Wielkiej Brytanii od 1995 roku i cieszą się popularnością na całym świecie. Dotychczas przetłumaczono je na 25 języków. Seria prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. – od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. Autorami książek VSI są wybitne umysły, znakomici znawcy, a przy tym zapaleni popularyzatorzy wiedzy, postacie świetnie znane również polskim czytelnikom, m.in. Roger Scruton, Peter Singer, Jonathan Culler. Książki prezentują najnowsze fakty, analizy ekspertów, błyskotliwe interpretacje. Każdy tom skupia się na innej dziedzinie, starając się odpowiedzieć na pytania, które czytelnik może sobie stawiać w dobie wszechobecnego zalewu informacji z wielu kanałów – informacji często wypaczonej przez dziennikarską potrzebę sensacji. Publikacje są kompletne i obiektywne, choć autorzy akcentują własny punkt widzenia, nie unikają trudnych pytań i prowokują do dyskusji. Książki są idealne zarówno jako wprowadzenie do nowych tematów, jak i uzupełnienie wiedzy o tym, co nas pasjonuje.

Książkę „Geny” przybliża jej tłumacz – Bartłomiej Koźniewski:

Tomik „Geny” skupia się na aspektach, które dziś budzą wiele konfliktów społecznych – mówi o genetyce od zarania jej historii, od pierwszych idei dziedziczenia aż po współczesną inżynierię genetyczną. Książka ta nie daje jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące nas pytania o korzyści lub szkodliwość organizmów GMO, czy też o dziedziczenie pewnych cech – czy to fizycznych, czy też psychicznych – ale w przystępny sposób dostarcza akademickiej wiedzy na te tematy, pozwalając każdemu dojść do własnych wniosków.
Poza typowymi informacjami odnośnie dziedziczenia chorób, wzrostu i innych cech oraz wiedzy z podstaw genetyki w książce znajdziemy też wytłumaczenie dla wielu zachowań, które nie wydają się mieć podłoża w DNA. Okazuje się bowiem, że cechy, takie jak altruizm i chęć pomocy bliźniemu, można też wytłumaczyć w oparciu o reguły genetyki, ewolucjonizmu i przetrwania najsilniejszych. Czemu wiele gatunków – chociażby pszczoły czy mrówki – wytworzyło kasty bezpłodnych robotnic, nie mających szans na przekazanie swego materiału genetycznego? Odpowiedź na to pytanie podał nam John Burdon Sanderson Haldane – zapytany, czy oddałby życie, by uratować tonącego brata, rzekł: „Nie, ale zrobiłbym to dla dwóch braci lub ośmiu kuzynów”. Jak rozumieć tą dziwną odpowiedź? Wytłumaczy to Jonathan Slack w książce „Geny. Krótkie Wprowadzenie”.
Seria oksfordzka powinna zagościć na półkach w każdym domu – nie tylko u naukowców, ale przede wszystkim u ludzi, dla których dostęp do zaawansowanej, głębokiej wiedzy uniwersyteckiej jest trudny.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Na początku był umysł...

temu

Uniwersytet Łódzki to uczelnia państwowa, która powstała 24 maja 1945 roku. Obecnie jest jedną z największych polskich szkół wyższych – na jej 12 wydziałach studiuje 35 tysięcy młodych ludzi. Nad procesem kształcenia studentów czuwa niemal 4 tysiące pracowników, w tym ponad 2 tysiące nauczycieli akademickich.
Siła humanistyki - Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. T. Kotarbińskiego

temu

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę z zakresu nauk humanistycznych ustanowiona w 2015 r. to szczególne wyróżnienie opiniowane przez wybitnych uczonych i przyznawane przez łódzką uczelnię.
Tożsamość wizualna Uniwersytetu Łódzkiego

temu

Na przełomie 2016 i 2017 roku rozpoczęliśmy proces odświeżania wizerunku Uniwersytetu Łódzkiego. Aktualna misja uczelni nadała ton ogólnej koncepcji nowej identyfikacji wizualnej, w ramach której powstał logotyp, projekty graficzne oraz slogan „Uwolnij umysł”. Zmiany objęły również szeroko pojętą komunikację, przyczyniając się do stworzenia spójnego obrazu naszego uniwersytetu w polskim oraz zagranicznym środowisku edukacyjnym.
#UniversityDiversity

temu

Uniwersytet Łódzki jest uczelnią tolerancyjną, nowoczesną, odpowiedzialną, zaangażowaną, walczącą z dyskryminacją oraz integrującą międzykulturowo i pokoleniowo. Wszystkie działania uczelni, które wpisują się w tę charakterystykę, zostały zebrane w jeden uniwersalny projekt - University Diversity, czyli Uniwersytet Różnorodny.

Pierwsze takie badania nad cenzurą w Polsce, zauważone i nagrodzone

Anna Wiśniewska-Grabarczyk, doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskała na trzy lata grant w wysokości 88 tys. złotych, w programie Preludium z Narodowego Centrum Nauki.