Praca hybrydowa, której po ustąpieniu pandemii domaga się od pracodawców aż 75 procent zatrudnionych, jest przedmiotem badań dra Marcin Rojka, adiunkta w Katedrze Teorii Wychowania Uniwersytetu Łódzkiego. Naukowiec przygląda się zwłaszcza edukacyjnemu potencjałowi hybrydowego środowiska pracy.
Dr Marcin Rojek edukacją dorosłych interesuje się już od czasów studenckich. Świadomie wybrał związany z tą problematyką kierunek studiów:
Pandemia i to, co już wiemy
Głównym celem projektu jest uzyskanie wiedzy o prawidłowościach rządzących uczeniem się dorosłych w hybrydowym modelu pracy, w szczególności o możliwościach, sposobach, przedmiocie, efektach i funkcjach takiego uczenia się. Badanie stanowi nowe ujęcie problemu w tym sensie, że edukacyjne znaczenie pracy będzie wyjaśniane właśnie na przykładzie jej hybrydowego modelu, a nie jak dotychczas - na przykładzie modelu stacjonarnego, w którym ewentualnie uwzględniano obecność nowoczesnych technologii komunikacyjnych.
Dodaje adiunkt.
Hybrydowy model pracy to przyszłość
Podczas realizacji projektu będę chciał opracować wystandaryzowany kwestionariusz służący diagnozowaniu edukacyjnego potencjału hybrydowego środowiska pracy. Będą go mogli wykorzystać wszyscy badacze zainteresowani tą problematyką. Natomiast wyniki moich badań mogą być wykorzystane przez naukowców w celach komparatystycznych oraz przez pracodawców, trenerów biznesu, coachów i same osoby pracujące w modelu hybrydowym. Mogą one pomóc we wprowadzeniu takich modyfikacji w hybrydowym modelu pracy, które pomogą pracownikom szybciej opanować obsługę zdalnych narzędzi pracy i odnaleźć się w tej nowej sytuacji zawodowej, ale też - mam nadzieję - czerpać z pracy w tym modelu satysfakcję i rozwijać się w nim zawodowo.
Materiał: dr Marcin Rojek, Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ
Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, Centrum Promocji UŁ