UŁ komentuje: Góra lodowa – co można w niej znaleźć?
Kopiuj tekst

UŁ komentuje: Góra lodowa – co można w niej znaleźć?

Góra lodowa 4 razy większa od Londynu oderwała się od szelfu antarktycznego i powoli od niego odpływa. To szansa dla naukowców, by zbadać co kryje się wewnątrz obiektu nazwanego Larsen C Iceberg A68. Szczęśliwcami są Brytyjczycy, którzy pod kierownictwem dr Katrin Linse będą w lutym 2018 roku zgłębiać tajemnice tego obiektu. O tym czego można dowiedzieć się prowadząc takie badania mówi prof. Magdalena Błażewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Oderwanie się lodowca zostało potwierdzone na podstawie analizy danych satelitarnych. Powierzchnia nowej góry lodowej wynosi 5800 km2. Liczba ta wydaje się ogromna, jednak daleko jej do pobicia rekordu. Największą jak dotąd górą lodową była B-15, która powstała w 2000 r. na skutek oderwania się od Lodowca Szelfowego Rossa. Jej powierzchnia wynosiła ok. 11 000 km².

Oddzielenie się tej góry lodowej […] stworzyło badaczom, oceanologom niecodzienne zjawisko. Po raz pierwszy możemy badać systemy, które były całkowicie niedostępne, ponieważ były one przykryte grubą, kilkusetmetrową warstwą lodu.

prof. Magdalena Błażewicz

Prof. Magdalena Błażewicz, kierownik Zakładu Biologii Polarnej i Oceanobiologii od lat współpracuje z najlepszymi naukowcami, w tym z prof. Angeliką Brandt z Uniwersytetu w Hamburgu – liderem badań i kierownikiem wielu wypraw oceanobiologicznych na świecie. Prof. Błażewicz uczestniczyła, między innymi, w badaniach raf koralowych podczas stażu w Australii, dzięki współpracy z Instytutem Morskim w Bergen (Norwegia) brała udział w monitoringu Zatoki Gwinejskiej w związku z możliwością eksploatacji złóż ropy naftowej, oraz uczestniczyła w ekspedycji na Oceanie Atlantyckim w okolicach Islandii. Ważną częścią morskich badań prof. Magdaleny Błażewicz stanowią badania głębokowodne, poniżej 1 tyś m.
Więcej o wyprawie w artykule British Antarctic Survey (BAS), organizatora wyprawy: https://www.bas.ac.uk/media-post/scientists-to-visit-hidden-antarctic-ecosystem-after-giant-iceberg-calving/.
Zdjęcia użyte w filmie są autorstwa BAS i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna).
Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Ochrona roślin zagrożonych

W 2015 rozpoczęto na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego projekt mający na celu ochronę wybranych gatunków roślin w regionie łódzkim. W partnerstwie uczestniczą ponadto Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. Inicjatywa polega na wzbogacaniu istniejących stanowisk zagrożonych roślin o nowe okazy oraz na odbudowie stanowisk, które uległy zagładzie.
UŁ komentuje: 2˚C które zniszczą Ziemię?

Ostatni raport klimatyczny organizacji IPCC pt. „Global Warming of 1.5˚C” nie napawa optymizmem. Według ekspertów trudno będzie nawet zachować limit 2˚C, który dla planety będzie zabójczy. Ponieważ raport niesie niezwykle ważne treści, postanowiliśmy, po raz kolejny, odnieść się do problematyki zmian klimatu na Ziemi. 
UŁ komentuje: Upalna przyszłość Polski i Europy?

Nie wszyscy zgadzają się z tym, że istnieje związek między działaniem człowieka, a zjawiskiem globalnego ocieplenia. Fakty są jednak takie, że ostatnie lato w Polsce należało do jednych z najbardziej gorących w ostatnich dekadach. Dni upalnych jest coraz więcej - mówi nasz ekspert - dr Mariusz Siedlecki z Wydziału Nauk Geograficznych UŁ. 
UŁ komentuje: Ochrona roślin zagrożonych wyginięciem

Środkowa Polska to obszar o mało widocznej odrębności przyrodniczej w stosunku do sąsiadujących z nią terenów. Ma ona charakter przejściowy między pasem wyżyn na południu i nizin na północy. Konsekwencją tego położenia jest bogactwo i różnorodność flory na tym obszarze. Niektóre z występujących tu roślin mają w regionie łódzkim swoje granice zasięgu na terytorium Polski. Fakt ten sprawia, że w środkowej Polsce posiadają nieliczne stanowiska, co zwiększa ich zagrożenie.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.