UŁ komentuje: Góra lodowa – co można w niej znaleźć?

UŁ komentuje: Góra lodowa – co można w niej znaleźć?

Opublikowany

Góra lodowa 4 razy większa od Londynu oderwała się od szelfu antarktycznego i powoli od niego odpływa. To szansa dla naukowców, by zbadać co kryje się wewnątrz obiektu nazwanego Larsen C Iceberg A68. Szczęśliwcami są Brytyjczycy, którzy pod kierownictwem dr Katrin Linse będą w lutym 2018 roku zgłębiać tajemnice tego obiektu. O tym czego można dowiedzieć się prowadząc takie badania mówi prof. Magdalena Błażewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Oderwanie się lodowca zostało potwierdzone na podstawie analizy danych satelitarnych. Powierzchnia nowej góry lodowej wynosi 5800 km2. Liczba ta wydaje się ogromna, jednak daleko jej do pobicia rekordu. Największą jak dotąd górą lodową była B-15, która powstała w 2000 r. na skutek oderwania się od Lodowca Szelfowego Rossa. Jej powierzchnia wynosiła ok. 11 000 km².

Oddzielenie się tej góry lodowej […] stworzyło badaczom, oceanologom niecodzienne zjawisko. Po raz pierwszy możemy badać systemy, które były całkowicie niedostępne, ponieważ były one przykryte grubą, kilkusetmetrową warstwą lodu.

prof. Magdalena Błażewicz

Prof. Magdalena Błażewicz, kierownik Zakładu Biologii Polarnej i Oceanobiologii od lat współpracuje z najlepszymi naukowcami, w tym z prof. Angeliką Brandt z Uniwersytetu w Hamburgu – liderem badań i kierownikiem wielu wypraw oceanobiologicznych na świecie. Prof. Błażewicz uczestniczyła, między innymi, w badaniach raf koralowych podczas stażu w Australii, dzięki współpracy z Instytutem Morskim w Bergen (Norwegia) brała udział w monitoringu Zatoki Gwinejskiej w związku z możliwością eksploatacji złóż ropy naftowej, oraz uczestniczyła w ekspedycji na Oceanie Atlantyckim w okolicach Islandii. Ważną częścią morskich badań prof. Magdaleny Błażewicz stanowią badania głębokowodne, poniżej 1 tyś m.
Więcej o wyprawie w artykule British Antarctic Survey (BAS), organizatora wyprawy: https://www.bas.ac.uk/media-post/scientists-to-visit-hidden-antarctic-ecosystem-after-giant-iceberg-calving/.
Zdjęcia użyte w filmie są autorstwa BAS i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna).

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Ochrona roślin zagrożonych wyginięciem

temu

Środkowa Polska to obszar o mało widocznej odrębności przyrodniczej w stosunku do sąsiadujących z nią terenów. Ma ona charakter przejściowy między pasem wyżyn na południu i nizin na północy. Konsekwencją tego położenia jest bogactwo i różnorodność flory na tym obszarze. Niektóre z występujących tu roślin mają w regionie łódzkim swoje granice zasięgu na terytorium Polski. Fakt ten sprawia, że w środkowej Polsce posiadają nieliczne stanowiska, co zwiększa ich zagrożenie.
UŁ komentuje: Coraz mniej wróbli

temu

Wróbel towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze. Jest nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu i powszechnie spotykanym ptakiem prawie na całym świecie. Co dzieje się współcześnie z populacją wróbli w krajach najbardziej rozwiniętych? Dlaczego tych sympatycznych i wszędobylskich ptaków jest coraz mniej? Na te pytania odpowiada dr hab. Tomasz Janiszewski, ornitolog z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
UŁ komentuje: Wymieranie gatunków

temu

Wymieranie gatunków to z jednej strony rzecz naturalna, z drugiej jednak to wpływ ludzi, którzy skolonizowali i podporządkowali sobie całą Ziemię. Tempo znikania poszczególnych gatunków diametralnie wzrosło. W Polsce na granicy przetrwania jest ich 45 m.in. wilk, niedźwiedź i ryś. O zjawisku opowiada prof. Michał Grabowski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.
UŁ komentuje: Wszy w historii świata

temu

Wszy towarzyszą ludzkość od zawsze. Były powodami klęsk wojennych, zmian mody, elementami diety, jak i eksperymentów medycznych. O wszach na przestrzeni wieków opowiada dr Radomir Jaskuła z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.