UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

Opublikowany

Prezydent Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, tym samym uznając miasto stolicą Izraela. To niezwykle kontrowersyjny ruch, jeśli weźmie się pod uwagę rolę, jaką Jerozolima pełni dla judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Czy decyzja POTUS-a* może oznaczać konflikt zbrojny? Komentuje prof. Radosław Bania, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, specjalista w zakresie polityki na Bliskim Wschodzie.

Jerozolima to miejsce istotne dla wielu religii – judaizmu, chrześcijaństwa, jak i dla islamu. Relacja izraelsko-palestyńska nadaje temu miastu wymiar nie tylko religijny, ale także polityczny.
Prof. Radosław Bania nie uważa, by konflikt zbrojny okazał się następstwem decyzji Trumpa. „Kolejna wojna na Bliskim Wschodzie nie jest obecnie nikomu potrzebna” - tłumaczy. Jest mało prawdopodobnym, by napięcie występujące między Palestyńczykami i Izraelczykami, zaowocowało konfrontacją, ponieważ Palestyńczycy znajdują się na z góry straconej pozycji.
Decyzja POTUS-a o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy rodzi jednak pewne konsekwencje. Stany Zjednoczone tracą za jej sprawą pozycję „honest brokera” – uczciwego pośrednika w konflikcie bliskowschodnim. Więcej na temat wydarzenia w materiale video.
* POTUS - President of the United States

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Pierwszy rok rządów E. Macrona

temu

Emmanuel Macron zasiadł w prezydenckim fotelu z ogromnym poparciem społecznym i w atmosferze wielkich nadziei Francuzów na poprawę sytuacji kraju, zarówno wewnątrz jak i na arenie międzynarodowej. Pierwszy rok rządów nowego lidera Francji przyniósł jego rodakom wiele rozczarowań, ale w kilku obszarach dał też nadzieję na wzmocnienie pozycji Paryża. 
UŁ komentuje: Niemcy po wyborach

temu

Angela Merkel pozostaje na stanowisku Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, ale rzeczywistość polityczna naszych zachodnich sąsiadów i tak może się bardzo zmienić. Kiedy powstanie nowy rząd i czym dokładnie jest skrajna prawica AfD? Na te i inne pytania odpowiada w materiale dr Jakub Gortat.
Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

temu

Dziennik z getta łódzkiego Rywki Lipszyc, opracowany przez dr Ewę Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki 2018. To kolejna taka nagroda dla tej jednostki naukowej. Jesteśmy niezwykle dumni i składamy autorce ogromne gratulacje.
Polityka bezpieczeństwa Iranu - wymiar wewnętrzny i zewnętrzny

temu

Projekt obejmuje analizę polityki bezpieczeństwa Islamskiej Republiki Iranu, zarówno w jej wewnętrznym wymiarze, jak i zewnętrznym (w odniesieniu do zagrożeń i wyzwań płynących spoza Iranu).