UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

Opublikowany

Prezydent Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, tym samym uznając miasto stolicą Izraela. To niezwykle kontrowersyjny ruch, jeśli weźmie się pod uwagę rolę, jaką Jerozolima pełni dla judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Czy decyzja POTUS-a* może oznaczać konflikt zbrojny? Komentuje prof. Radosław Bania, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, specjalista w zakresie polityki na Bliskim Wschodzie.

Jerozolima to miejsce istotne dla wielu religii – judaizmu, chrześcijaństwa, jak i dla islamu. Relacja izraelsko-palestyńska nadaje temu miastu wymiar nie tylko religijny, ale także polityczny.
Prof. Radosław Bania nie uważa, by konflikt zbrojny okazał się następstwem decyzji Trumpa. „Kolejna wojna na Bliskim Wschodzie nie jest obecnie nikomu potrzebna” - tłumaczy. Jest mało prawdopodobnym, by napięcie występujące między Palestyńczykami i Izraelczykami, zaowocowało konfrontacją, ponieważ Palestyńczycy znajdują się na z góry straconej pozycji.
Decyzja POTUS-a o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy rodzi jednak pewne konsekwencje. Stany Zjednoczone tracą za jej sprawą pozycję „honest brokera” – uczciwego pośrednika w konflikcie bliskowschodnim. Więcej na temat wydarzenia w materiale video.
* POTUS - President of the United States

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Niemcy po wyborach

temu

Angela Merkel pozostaje na stanowisku Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, ale rzeczywistość polityczna naszych zachodnich sąsiadów i tak może się bardzo zmienić. Kiedy powstanie nowy rząd i czym dokładnie jest skrajna prawica AfD? Na te i inne pytania odpowiada w materiale dr Jakub Gortat.
Polityka bezpieczeństwa Iranu - wymiar wewnętrzny i zewnętrzny

temu

Projekt obejmuje analizę polityki bezpieczeństwa Islamskiej Republiki Iranu, zarówno w jej wewnętrznym wymiarze, jak i zewnętrznym (w odniesieniu do zagrożeń i wyzwań płynących spoza Iranu).
UŁ Komentuje: „Ojciec” łódzkich tramwajów zginął w jednym z nich

temu

Łódź początku XX wieku to nie było spokojne miasto. Rodząca się rewolucja, problemy ekonomiczne, napady, kradzieże, zamachy… Duża część fabrykantów wyjechała. Nie zrobił tego Juliusz Kunitzer i zapłacił za to najwyższą cenę. Był jednym z tych, którzy zakładali sieć tramw
UŁ komentuje: Zamach w Egipcie - tło dramatu

temu

Kolejny zamach terrorystyczny, tym razem w Egipcie. Napastnik otworzył ogień obok kościoła koptyjskiego na południu Kairu. Kim są Koptowie i dlaczego są częstym obiektem ataków? Jak wygląda obecnie sytuacja chrześcijan w tamtej części świata? Wyjaśnia mgr Tomasz Grzywaczewski, absolwent i doktorant UŁ, podróżnik i wielokrotny uczestnik wypraw do stolicy Egiptu w ramach misji stowarzyszenia Dom Wschodni.

Wróżebny i zaduszny charakter Wigilii

Jakie wróżby wykonywano dawniej podczas Wigilii? Dlaczego choinkę wieszano pod stropem czubkiem ku dołowi i określano „bożym drzewkiem”? Na czym polegały tzw. święte wieczory? Zapomniane świąteczne zwyczaje opisuje dr Damian Kasprzyk.