Olga Tokarczuk o narratorze, dzieciństwie i „powieściach zaburzonych”

Olga Tokarczuk o narratorze, dzieciństwie i „powieściach zaburzonych”

Opublikowany

Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczął się cykl Łódzkie wykłady z poetyki, których bohaterką jest wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość pisarka - Olga Tokarczuk. Na pierwszym wykładzie artystki pt. "Psychologia narratora czyli kto to mówi?" największa aula Wydziału zapełniła się po brzegi.

Psychologia narratora czyli kto to mówi? - Wykład Olgi Tokarczuk by UŁ-PODCAST | Free Listening on SoundCloud

Stream Psychologia narratora czyli kto to mówi? - Wykład Olgi Tokarczuk by UŁ-PODCAST from desktop or your mobile device

Jeżeli coś sprawia przyjemność w pisaniu, to ta nieustanna gra ze swoją przepastnością.

Olga Tokarczuk o swojej roli jako narratora dzieł

Jej wykład poświęcony by temu jak powstaje narrator, kim jest tak naprawdę. Nawiązywała do Vladimira Nabokova, który narrację porównywał do szalonej magii. Sama porównywała dzieło narratora historii golema czy Frankensteina – istot, które zostały stworzone, ale stracono nad nimi kontrolę. Podobnie jest, zdaniem pisarki, z tworzonymi w książkach postaciami. W wystąpieniu pojawiła się też jeszcze jedna istota – Obcy, ósmy pasażer Nostromo, rodzący się w człowieku i żyjący na jego koszt.
Olga Tokarczuk odwołała się również do swojej powieści „Dom dzienny, dom nocny”. Wspólnie z publicznością zastanawiała się – kto to mówi? Kto snuje tę opowieść? Czy opowieść jest moja, czy już gdzieś istnieje? Czy stwarzanie dzieje się już w myślach, czy w samym akcie pisania?
Pisarka mówiła też o innej formie swojej twórczości – opowiadaniach.

Lubię grać na opowiadaniach jak na wielu bębenkach. Narrator jest w nich zmienny. Tak jak w opowiadaniu „Otwórz oczy, już nie żyjesz”, w którym bohaterka najpierw czyta nudny kryminał, a potem sama do niego wkracza, żeby przyśpieszyć akcję.

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, po studiach pracowała jako psychoterapeutka. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za powieści – „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”. Do nagrody nominowana była łącznie sześć razy. Jest również laureatką Paszportu POLITYKI i nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2010 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prowadzi warsztaty literacko-artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie Opolskim.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
„Projekt Wiedza” dla dzieci – kolejny wykład UŁ w EMPIKU

temu

Oczy niektórych ważek są złożone z aż 25 tysięcy pojedynczych „oczek”, natomiast trzyszcze potrafią biec z prędkością 65 km/h. Niezwykłe, prawda? 30 czerwca o godz. 12.00 w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Projekt Wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku”, dr Radomir Jaskuła opowie o przedziwnym świecie bezkręgowców. Zapraszamy, zwłaszcza najmłodszych miłośników nauki, do Manufaktury na solidną dawkę wiedzy.
Historia i obecna rola uczelni wyższych - wykład prof. Krzysztofa Pomiana

temu

24. maja, podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, Doktorat Honoris Causa otrzymał prof. Krzysztof Pomian. Profesor wygłosił również warty uwagi wykład o historii i obecnej roli uczelni wyższych w Polsce i na świecie. 
Mentoring VIP - podsumowanie V edycji

temu

"Najcenniejsza rzecz w tym programie? Usłyszeć od opiekuna: nadajesz się, masz talent." - przyznaje jedna z uczestniczek Mentoringu VIP. Program wymyślony przez Uniwersytet Łódzki pomaga najzdolniejszym studentom odnaleźć właściwą drogę zawodową, zdobyć cenne doświadczenie, uniknąć niektórych błędów. 27 czerwca o 14:00 w Pałacu Biedermanna oficjalne zakończenie piątej edycji. 
XIV Summer School: UŁ promuje Polskę na świecie

temu

25 czerwca 2018 r., o godzinie 10:00, w Pałacu Biedermanna, odbędzie się oficjalna inauguracja Szkoły Letniej "European Union Challenges: the New Context of Unity and Diversity". Poza studentami z Brazylii, Ekwadoru, Meksyku, Ukrainy, Rosji do Łodzi zawitają również profesorowie towarzyszący studentom oraz dodatkowo profesorowie z Turcji oraz USA. Nie zabraknie także ambasadorów wizytujących państw,  władz miasta i władz uniwersyteckich.

#UniversityDiversity

Uniwersytet Łódzki jest uczelnią tolerancyjną, nowoczesną, odpowiedzialną, zaangażowaną, walczącą z dyskryminacją oraz integrującą międzykulturowo i pokoleniowo. Wszystkie działania uczelni, które wpisują się w tę charakterystykę, zostały zebrane w jeden uniwersalny projekt - University Diversity, czyli Uniwersytet Różnorodny.