Uniwersytet Łódzki jest uczelnią tolerancyjną, nowoczesną, odpowiedzialną, zaangażowaną, walczącą z dyskryminacją oraz integrującą międzykulturowo i pokoleniowo. Wszystkie działania uczelni, które wpisują się w tę charakterystykę, zostały zebrane w jeden uniwersalny projekt - University Diversity, czyli Uniwersytet Różnorodny.
- podniesienie wśród studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego świadomości bycia częścią międzykulturowej społeczności i ich własnej roli jako obywateli świata,
- uczenie społeczności akademickiej, jak i mieszkańców Łodzi postawy szacunku dla różnorodności i komunikacji międzykulturowej,
- integrację całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego,
- przygotowanie do podjęcia działań, aby uczynić świat bardziej sprawiedliwym i zrównoważonym miejscem do życia.
Na korytarzach Uniwersytetu Łódzkiego można usłyszeć wiele języków. Studenci Uniwersytetu Łódzkiego pochodzą z różnych krajów i mają odmienne odcienie skóry. Wspólnie tworzą zróżnicowaną społeczność wielokulturową i wielopokoleniową, która z dumą wpisuje się w najlepsze tradycje Polski i Łodzi.

- International Cook Book Uniwersytetu Łódzkiego - Studenci zagraniczni UŁ zostali zaproszeni do podzielenia się przepisami na tradycyjne dania charakterystyczne dla pory wiosennej, w ich rodzimych krajach. Finałem przedsięwzięcia było wspólne gotowanie w profesjonalnym studio kucharskim oraz książka z międzynarodowymi receptami kulinarnymi.
- Gość na Gwiazdkę - Studenci i pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego zapraszali do swoich domów studentów zagranicznych UŁ, aby wspólnie spędzić jeden ze świątecznych dni. Była to wspaniała okazja do zaprezentowania polskich obyczajów, a także do zapoznania się z obrzędowością innych państw.
- Żywa biblioteka - Studenci zagraniczni UŁ, zaproszeni do łódzkiego liceum, odpowiadali na pytania uczniów m.in. na temat tolerancji, uprzedzeń i stereotypów.
- MAGIS 2016 – Uniwersytet Łódzki przyjął w mury uczelni (kampus: akademiki, stadion AZS) kilkutysięczną grupę młodzieży z wielu krajów świata, uczestniczącą w MAGIS 2016, wydarzeniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
- Cykliczne spotkania informacyjne, integracyjne, kulturalne organizowane samodzielnie przez Uniwersytet Łódzki lub przy udziale instytucji zewnętrznych, takie jak, m.in.:
- Pisanki w Wieży Babel
- Koncert Talentów
- Latin American Day
- ISO Integration Day
- Hugs with Flags (Kolorowa Tolerancja)

- prawie 600 przyjechało w ramach programu Erasmus+ (najwięcej z Turcji oraz Hiszpanii)
- ponad 1000 studiuje na pełnym cyklu kształcenia
- ponad 400 przyjechało w ramach innych programów wymiany (m.in. Erasmus+ KA107, Erasmus Mundus*, CEEPUS, DAAD, oferta BUWiWM, umowy bilateralne)
- ponad 230 umów
- współpraca z uczelniami europejskimi, a także z Ukrainą, Chinami, krajami członkowskimi WNP oraz krajami Ameryki Łacińskiej
- szczególna dynamika w zawieraniu umów z uczelniami z Chin
- najwięcej liczba studentów z Kazachstanu, Chin, Ukrainy, Gruzji oraz Rosji
- w latach 2013-2016 3-krotny wzrost liczby studentów zagranicznych podejmujących studia na UŁ w ramach umów bilateralnych
- Kursy języka polskiego o różnym stopniu zaawansowania i intensywności
- Kursy przygotowujące do studiów w Polsce
- Lektoraty
- E-learning
- Zajęcia oraz programy interaktywne, integrujące i ułatwiające naukę języka polskiego
Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców w Łodzi wykształciło już ponad 24 000 absolwentów.