Tożsamość wizualna Uniwersytetu Łódzkiego

Tożsamość wizualna Uniwersytetu Łódzkiego

Opublikowany

Na przełomie 2016 i 2017 roku rozpoczęliśmy proces odświeżania wizerunku Uniwersytetu Łódzkiego. Aktualna misja uczelni nadała ton ogólnej koncepcji nowej identyfikacji wizualnej, w ramach której powstał logotyp, projekty graficzne oraz slogan „Uwolnij umysł”. Zmiany objęły również szeroko pojętą komunikację, przyczyniając się do stworzenia spójnego obrazu naszego uniwersytetu w polskim oraz zagranicznym środowisku edukacyjnym.

Silną inspiracją dla wdrażanej identyfikacji była postać pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego, profesora Tadeusza Kotarbińskiego – „człowieka dobrej roboty”, którego niezwykły intelekt ukształtował całe pokolenia polskich naukowców i ludzi kultury. Jego wpływ na formowanie się uczelni przejawiał się w odważnych rozwiązaniach, gwarantowaniu wolności badań i nauki, a także w nastawieniu na przyszłość – wprowadzaniu zmian służących następnym pokoleniom. Światopogląd i doświadczenia profesora Kotarbińskiego odzwierciedla nasz nowy slogan – Uwolnij umysł.

Na Uniwersytecie Łódzkim zawsze odważnie podchodziliśmy do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w zakresie organizacji pracy i funkcjonowania uczelni. Na początku 2015 roku władze UŁ podjęły decyzję o wprowadzeniu zmian również w obszarze wizualnym.

prof. Antoni Różalski, rektor UŁ

Opracowana tożsamość nie tylko lepiej obrazuje wartości przyświecające uczelni, ale także wpisuje się w nowe trendy z obszaru projektowania identyfikacji wizualnej. Jej wyrazistość, czytelność i minimalizm kreują wizerunek nowoczesnej, przyjaznej szkoły wyższej gotowej do kreatywnego działania i skoncentrowanej na przyszłości, zarówno pracowników naukowych, jak i absolwentów. Pozwala również budować poczucie wspólnoty i wyróżniać się na tle konkurencji.

Od początku byłam przekonana, że mimo trudności, uda nam się wypracować koncepcję nadającą nowy wymiar marce Uniwersytetu Łódzkiego; spójną identyfikację, dzięki której, zwrócimy uwagę na nasz potencjał i będziemy postrzegani jako uczelnia silna i podchodząca profesjonalnie do wyzwań przyszłości.

Anna Rolczak, Dyrektor Centrum Promocji UŁ

Pierwszy rektor bez wątpienia nadał kierunek, w jakim obecnie zmierzamy. Uniwersytet Łódzki wyraża to poprzez kreatywne podejście do kształcenia, otwartość na to, co nowe i nieoczywiste oraz poprzez odważne dążenie do innowacyjności.

Anna Rolczak

Uczelnia oczywiście nie rozstała się ze swoim godłem, które figuruje na uniwersyteckim sztandarze, pieczęciach oraz oficjalnych pismach rektorskich.
Wszelkie materiały zawierające identyfikację wizualną UŁ (oraz jej wydziałowe odmiany) można znaleźć oraz pobrać pod adresem: https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/materialy

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Nowy rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego

temu

W ostatnim kwartale 2017 r. zapadła decyzja o zmianie na stanowisku rzecznika prasowego Uniwersytetu Łódzkiego. Nowy kierunek uczelnianej komunikacji, zgodny z odświeżonym wizerunkiem UŁ, nadawać będzie Paweł Śpiechowicz.
Na początku był umysł...

temu

Uniwersytet Łódzki to uczelnia państwowa, która powstała 24 maja 1945 roku. Obecnie jest jedną z największych polskich szkół wyższych – na jej 12 wydziałach studiuje 35 tysięcy młodych ludzi. Nad procesem kształcenia studentów czuwa niemal 4 tysiące pracowników, w tym ponad 2 tysiące nauczycieli akademickich.
Siła humanistyki - Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. T. Kotarbińskiego

temu

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę z zakresu nauk humanistycznych ustanowiona w 2015 r. to szczególne wyróżnienie opiniowane przez wybitnych uczonych i przyznawane przez łódzką uczelnię.
Ksiądz Adam Boniecki doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

temu

- […] katolicki dziennikarz nie może się zmienić w moralistę, a gazeta w encyklikę czy nawet w wykład katechizmu. Trudnych dla Kościoła pytań nie wolno mu omijać, trudnych spraw, nawet skandali czy niefortunnych decyzji hierarchów, nie może zostawiać pismom niechętnym Kościołowi. Musi się z nimi mierzyć, nawet ryzykując niezadowolenie niektórych czytelników, hierarchów, księży czy tzw. zwykłych wiernych – mówił ksiądz Boniecki w przemówieniu, które wygłosił podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa na Uniwersytecie Łódzkim.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.