UŁ komentuje: Stephen Hawking - co mu zawdzięczamy?

UŁ komentuje: Stephen Hawking - co mu zawdzięczamy?

Opublikowany

Odszedł jeden z najbardziej znanych i cenionych fizyków teoretycznych w historii - Stephen Hawking. Zmagający się od ponad pół wieku z ciężką chorobą nigdy nie przestał dążyć do odkrywania wszechświata. Inspirował też innych - "patrzcie w gwiazdy, a nie pod swoje nogi" - powtarzał. Dzięki jego badaniom dowiedzieliśmy się wiele o tzw. czarnych dziurach. Nie zawsze miał rację, sam zresztą obalał własne teorie, ale nigdy się nie poddawał. O odkryciach Hawkinga opowiada prof. Bogusław Broda z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.

Stephen Hawking stworzył wiele teorii ułatwiających zrozumienie świata, doszedł tym samym do zdumiewających wniosków. Jednym z nich jest teoria dotycząca czarnych dziur. Według niej całkowita powierzchnia czarnej dziury nigdy nie będzie maleć. Teoria Hawkinga była punktem sporu w środowisku naukowym, bo zakładała, iż czarne dziury są gorące, co z kolei stało w sprzeczności z powszechną teorią, że te obiekty nie wydzielają ciepła.
Obiekty takie jak czarne dziury na tyle fascynowały Hawkinga, że w 1974 r. wykazał dzięki teorii kwantowej, że czarne dziury w istocie powinny emitować ciepło, a w końcu zanikać. Proces ten jest oczywiście bardzo powolny - tym wolniejszy im większą masę ma czarna dziura. Takiej o masie Słońca zniknięcie zajęłoby więcej czasu, niż wynosi obecny wiek wszechświata. Z drugiej strony mniejsze czarne dziury zanikają znacznie szybciej, uwalniając w ostatnim ułamku sekundy swojego istnienia takie ilości energii, że może to prowadzić do spektakularnych eksplozji.
Jak powstały galaktyki? Hawking próbował odpowiedzieć również na to pytanie. Jako jeden z pierwszych pokazał, w jaki sposób kwantowe fluktuacje (drobne zawirowania w dystrybucji materii) mogły przyczynić się do zawiązywania się galaktyk. To, co zaczęło się od drobnych różnic, dokończyła grawitacja, która przyciągała rozrzuconą materię, tworząc znaną nam obecnie kosmiczną strukturę.
W późniejszym czasie Stephan Hawking wraz z Thomasem Hertrogiem zaproponował teorię "Top-down cosmology", która mówiła o tym, że wszechświat nie miał żadnego stanu początkowego. Koncepcja ta rozprawiła się z wizją jednego "początku" wszechświata bez potrzeby przywoływania teorii wieloświata (np. wszechświatów równoległych).
W 2015 roku Stephen Hawking pomógł w uruchomieniu programu Breakthrough Initiatives, którego celem jest poszukiwanie pozaziemskich form życia oraz wysłanie w przestrzeń kosmiczną informacji na temat naszego gatunku.
Więcej na tematem dokonań Hawkinga opowiada prof. Bogusław Broda z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ:

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Fizyka wieloaspektowa

temu

Albert Einstein miał rację - fale grawitacyjne istnieją. Wiemy to już na pewno i uczymy się je badać. Do niedawna pomiary te miały spore ryzyko błędu, teraz jednak, dzięki fizyce wieloaspektowej można osiągać dużo lepsze rezultaty. Kto wie do jakich odkryć doprowadzi nas zjawisko, które ledwie zaczynamy poznawać... 
UŁ komentuje: Liczba Pi

temu

Komputery mogą znaleźć jej dowolną cyfrę po przecinku, ale paradoksalnie wszystkich nigdy nie uda się poznać. Od starożytności matematycy badają jej właściwości, a przydaje się ona nie tylko do obliczania pola czy obwodu. O liczbie Pi opowiada prof. Władysław Wilczyński z Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ.
Konkurs Matematyka Moja Pasja - uroczysta gala podsumowująca ósmą edycję już wkrótce

temu

Konkurs Matematyka Moja Pasja jest organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W kategorii dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów współorganizatorem jest także Łódzki Kurator Oświaty. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest dr Andrzej Rychlewicz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.
UŁ komentuje: Zapomniane słowa - Frymuśny

temu

W kolejnym odcinku cyklu "Zapomniane słowa" na nowo odkrywamy przed Wami słowo "frymuśny". W przeciwieństwie do dotychczas prezentowanych przez filologów z UŁ wyrazów, "frymuśny" nie odnalazł się na razie we współczesnej polszczyźnie. Może się to jednak zmieni...

Rektorzy polskich uniwersytetów o Ustawie 2.0

W najbliższy piątek Uniwersytet Łódzki będzie gospodarzem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Publicznych (KRUP). Tematem przewodnim będzie projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i uczelniach. Projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów, przed nim etap parlamentarny.