UŁ komentuje: Stephen Hawking - co mu zawdzięczamy?

UŁ komentuje: Stephen Hawking - co mu zawdzięczamy?

Opublikowany

Odszedł jeden z najbardziej znanych i cenionych fizyków teoretycznych w historii - Stephen Hawking. Zmagający się od ponad pół wieku z ciężką chorobą nigdy nie przestał dążyć do odkrywania wszechświata. Inspirował też innych - "patrzcie w gwiazdy, a nie pod swoje nogi" - powtarzał. Dzięki jego badaniom dowiedzieliśmy się wiele o tzw. czarnych dziurach. Nie zawsze miał rację, sam zresztą obalał własne teorie, ale nigdy się nie poddawał. O odkryciach Hawkinga opowiada prof. Bogusław Broda z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.

Stephen Hawking stworzył wiele teorii ułatwiających zrozumienie świata, doszedł tym samym do zdumiewających wniosków. Jednym z nich jest teoria dotycząca czarnych dziur. Według niej całkowita powierzchnia czarnej dziury nigdy nie będzie maleć. Teoria Hawkinga była punktem sporu w środowisku naukowym, bo zakładała, iż czarne dziury są gorące, co z kolei stało w sprzeczności z powszechną teorią, że te obiekty nie wydzielają ciepła.
Obiekty takie jak czarne dziury na tyle fascynowały Hawkinga, że w 1974 r. wykazał dzięki teorii kwantowej, że czarne dziury w istocie powinny emitować ciepło, a w końcu zanikać. Proces ten jest oczywiście bardzo powolny - tym wolniejszy im większą masę ma czarna dziura. Takiej o masie Słońca zniknięcie zajęłoby więcej czasu, niż wynosi obecny wiek wszechświata. Z drugiej strony mniejsze czarne dziury zanikają znacznie szybciej, uwalniając w ostatnim ułamku sekundy swojego istnienia takie ilości energii, że może to prowadzić do spektakularnych eksplozji.
Jak powstały galaktyki? Hawking próbował odpowiedzieć również na to pytanie. Jako jeden z pierwszych pokazał, w jaki sposób kwantowe fluktuacje (drobne zawirowania w dystrybucji materii) mogły przyczynić się do zawiązywania się galaktyk. To, co zaczęło się od drobnych różnic, dokończyła grawitacja, która przyciągała rozrzuconą materię, tworząc znaną nam obecnie kosmiczną strukturę.
W późniejszym czasie Stephan Hawking wraz z Thomasem Hertrogiem zaproponował teorię "Top-down cosmology", która mówiła o tym, że wszechświat nie miał żadnego stanu początkowego. Koncepcja ta rozprawiła się z wizją jednego "początku" wszechświata bez potrzeby przywoływania teorii wieloświata (np. wszechświatów równoległych).
W 2015 roku Stephen Hawking pomógł w uruchomieniu programu Breakthrough Initiatives, którego celem jest poszukiwanie pozaziemskich form życia oraz wysłanie w przestrzeń kosmiczną informacji na temat naszego gatunku.
Więcej na tematem dokonań Hawkinga opowiada prof. Bogusław Broda z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ:

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Liczba Pi

temu

Komputery mogą znaleźć jej dowolną cyfrę po przecinku, ale paradoksalnie wszystkich nigdy nie uda się poznać. Od starożytności matematycy badają jej właściwości, a przydaje się ona nie tylko do obliczania pola czy obwodu. O liczbie Pi opowiada prof. Władysław Wilczyński z Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ.
Konkurs Matematyka Moja Pasja - uroczysta gala podsumowująca ósmą edycję już wkrótce

temu

Konkurs Matematyka Moja Pasja jest organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W kategorii dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów współorganizatorem jest także Łódzki Kurator Oświaty. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest dr Andrzej Rychlewicz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.
UŁ komentuje: Bezdomność i jej oblicza

temu

14 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezdomnego. Warto przy tej okazji zastanowić się, kim jest osoba bezdomna, a dalej – jak my ją postrzegamy. O bezdomności i jej różnych wymiarach opowiada dr Małgorzata Kostrzyńska z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.
UŁ komentuje: Coraz mniej wróbli

temu

Wróbel towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze. Jest nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu i powszechnie spotykanym ptakiem prawie na całym świecie. Co dzieje się współcześnie z populacją wróbli w krajach najbardziej rozwiniętych? Dlaczego tych sympatycznych i wszędobylskich ptaków jest coraz mniej? Na te pytania odpowiada dr hab. Tomasz Janiszewski, ornitolog z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Rektorzy polskich uniwersytetów o Ustawie 2.0

W najbliższy piątek Uniwersytet Łódzki będzie gospodarzem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Publicznych (KRUP). Tematem przewodnim będzie projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i uczelniach. Projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów, przed nim etap parlamentarny.