Rektorzy polskich uniwersytetów o Ustawie 2.0

Rektorzy polskich uniwersytetów o Ustawie 2.0

Opublikowany

W najbliższy piątek Uniwersytet Łódzki będzie gospodarzem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Publicznych (KRUP). Tematem przewodnim będzie projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i uczelniach. Projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów, przed nim etap parlamentarny.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Publicznych omówi w Uniwersytecie Łódzkim proponowane poprawki do Ustawy 2.0. Przedstawi je prof. UW dr hab. Marcin Pałys, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei prof. Mirosław Gornowicz, Prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego, przedstawi zagadnienia związane z proponowanym przez MNiSW nowym systemem finansowaniem uczelni. Początek obrad o godzinie 9:30 w Sali Senatu UŁ przy Narutowicza 68.
O godzinie 13:45, tuż po zakończeniu dyskusji o rozwiązaniach zawartych w Ustawie 2.0, zapraszamy na briefing prasowy z udziałem Rektora UŁ prof. Antoniego Różalskiego i przewodniczącego KRUP prof. Wojciecha Nowaka, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Briefing zorganizowany będzie przed wejściem do Sali Senatu UŁ.
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich została powołana przez Rektorów Uniwersytetów na zjeździe w Krakowie 16 lutego 1989 roku. Jej głównym celem jest zacieśnianie współpracy między polskimi uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości.
KRUP opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
KRUP powołał komisje zajmujące się różnymi obszarami tematycznymi: Uniwersytecką Komisję Akredytacyjną w 1998 roku, Uniwersytecką Komisję Nauki w 2001 roku, Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji w 2002 roku, Uniwersytecką Komisję Finansową w 2004 roku i Uniwersytecką Komisję Kształcenia w 2016 roku.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Ustawa 2.0 - naukowcy zapraszają do rozmów

temu

Ostatnie wydarzenia na Uniwersytecie Warszawskim pokazują, że wątpliwości i kontrowersje wokół projektu ustawy o szkolnictwie wyższym wciąż istnieją. W Łodzi dyskusję na ten temat chcą podjąć socjologowie z UŁ. Rozmawiać będą o szansach i zagrożeniach jakie stwarza nowe prawo. Zaproszeni przez nich goście to osoby w różny sposób zaangażowane w debatę publiczną wokół Ustawy.
O Ustawie 2.0 w UŁ

temu

Uniwersytet Łódzki był gospodarzem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Władze 19 uczelni dyskutowały o przyszłym kształcie projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. W spotkaniu wziął również udział wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller.
Zrozumieć edukację przed 1918 rokiem

temu

Pedagodzy z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego kierują wyjątkowym projektem, przygotowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt „Edukacja, oświata i wychowanie w kształtowaniu polskiej nowoczesności i niepodległości w latach 1905-1918” uzyskał dofinansowanie jako jeden z dziesięciu w Polsce w konkursie MNiSW „Szlakami Polski Niepodległej”. Tym samym, zdystansował 45 innych, które nie uzyskały finansowania.  
UŁ komentuje: edukacja włączająca

temu

Właśnie dzisiaj tysiące uczniów rozpoczyna swój rok szkolny. Jest to dobra okazja do tego, aby podyskutować na temat skutecznego nauczania w klasach, w których są uczniowie z problemami o różnym charakterze (społecznym, medycznym, psychologicznym). O edukacji włączającej w materiale opowiada dr Katarzyna Walęcka-Matyja.