UŁ komentuje: Dlaczego nasz mózg lubi czytanie?

UŁ komentuje: Dlaczego nasz mózg lubi czytanie?

Opublikowany

Biblioteka Narodowa przedstawiła wstępny raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce. Wynika z niego, że w 2017 roku 38% respondentów biorących udział w badaniu przeczytało co najmniej jedną książkę. To podobny wynik jak w ostatnich latach. Polskie dane nie odbiegają od niekorzystnych trendów na świecie. O tym, dlaczego warto czytać i co dzieje się z naszym mózgiem podczas lektury mówi prof. Jan Konopacki z Katedry Neurobiologii, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytanie książek to trening dla naszego ciała i istna kawalkada pozytywnych następstw. Poprzez czytanie wzbogacamy zasób słownictwa, poprawiamy możliwości operowania językiem logicznym, mamy większą empatię i wyobraźnię. To nie wszystko. Czytanie zmienia nasz substrat neuronalny – rozwija się liczba synaps. Substrat neuronalny to nasza podstawa myśli, uczuć i działań, mieszcząca się w aktywności mózgu i układu nerwowego.
Angażowanie mózgu do działania poprzez czytanie zmniejsza ryzyko Alzheimera o 2 i pół raza względem tych, którzy nie czytają. Książka może być świetnym stymulatorem, dzięki któremu mózg będzie aktywny. Naukowcy z Sussex University dowodzą również, że lektura redukuje stres nawet o 69 procent. Twierdzą też, że nie ma znaczenia, po jaką książkę sięgniemy, ważne by całkowicie nas pochłonęła.
W badaniach Biblioteki Narodowej dotyczących czytelnictwa w Polsce, opublikowanych 15 marca br. udział wzięło 3185 respondentów. Ta reprezentatywna próba demonstruje przykrą prawdę o poziomie czytelnictwa w naszym kraju. Co najmniej jedną książkę przeczytało 29% respondentów, a kolejne 9% sięgnęło po 7 i więcej publikacji, co łącznie daje 38% respondentów w ogóle czytających. Zbadano również sytuację w rodzinach czytających i nieczytających. Okazuje się oczywiście, że ankietowani z rodzin czytających dużo chętniej sięgają po książki – aż 82% zadeklarowało, że w ubiegłym roku przeczytali co najmniej jedną książkę.
Więcej o raporcie: http://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3413-38%25-polakow-czyta-ksiazki.html
O czytelnictwie szerzej opowiada w materiale prof. Jan Konopacki z Katedry Neurobiologii, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ Komentuje: Dożynki - tradycje i historia

temu

"W żniwa straszny był zadymek, teraz czas na odpoczynek" - kilka słów o tradycji dożynek od naszego eksperta, etnologa, dr Damiana Kasprzyka. Dożynki, czyli święto plonów, to zjawisko wielowymiarowe, a co istotne aktualne, żywe i ważne dla społeczności wiejskiej...
UŁ komentuje: Komórki macierzyste – nadzieje i realia

temu

Odkrycie komórek macierzystych oraz poznanie mechanizmów ich podziałów i różnicowania rozbudziło duże nadzieje na ich zastosowanie w medycynie. Pierwszy raz w historii ludzkości pojawiła się perspektywa na skuteczne leczenie chorób związanych z utratą bądź degeneracją komórek, w tym cukrzycy, zawału mięśnia sercowego i niektórych nowotworów złośliwych. Podejście to otwiera nowe możliwości, ale trzeba pamiętać, że wymaga ono jeszcze wielu badań dla zastosowania w praktyce klinicznej. O tym niezwykle istotnym dla wielu ludzi zagadnieniu opowiada nasz ekspert, genetyk, prof. Janusz Błasiak z Zakładu Genetyki Molekularnej WBiOŚ.
UŁ komentuje: Zapomniane słowa - Huncwot

temu

Od wulgaryzmu do elementu uzbrojenia - historia i znaczenia naszego najnowszego zapomnianego słowa są bardzo bogate. Zapraszamy do lektury najnowszego tekstu autorstwa filologów UŁ.
Ryzykowne zachowania

temu

Niewielu z nas spotkało się z terminem "rozhamowanie", a właśnie to zjawisko wpływa najbardziej na liczbę i intensywność naszych ryzykownych decyzji. Okazji do podejmowania tych ostatnich nie brakuje, zwłaszcza w wakacje. Co wpływa na nas wtedy najbardziej? Naukowcy wymieniają kilka czynników. Opowiada o nich nasz ekspert - prof. Iwona Janicka, dyrektor Instytutu Psychologii UŁ.