"Spotkania Filozoficzne" i nowoczesna humanistyka

"Spotkania Filozoficzne" i nowoczesna humanistyka

Opublikowany

Współpraca akademii z instytucjami kulturalnymi, światem biznesu czy sektorem rozrywki staje się symbolem pewności siebie, która charakteryzuje nowoczesną humanistykę. Jedną z ciekawszych, nowo powstałych inicjatyw są „Spotkania filozoficzne”. Projekt, którego edycje toczą się obecnie w siedmiu polskich miastach, realizuje Gutek Film – dystrybutor filmowy, promujący niezależne, światowe kino artystyczne w Polsce. Partnerem łódzkiej odsłony przedsięwzięcia został Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Miejscem spotkań jest Kino Charlie.

„Spotkania filozoficzne” to jeden z kilku organizowanych przez Gutek Film cyklów tematycznych. Formuła opiera się na comiesięcznych spotkaniach, z których każde składa się z projekcji filmu oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio dziełem zainspirowany. Inauguracja odbyła się 14 marca 2018 r. w Kinie Charlie. Debatę, która towarzyszyła projekcji „Happy End” (reż. Michael Haneke, 2017), poprowadził dr Krzysztof Kędziora z Katedry Etyki Instytutu Filozofii UŁ. Kolejne spotkanie, z udziałem tego samego prowadzącego, zaplanowane jest na 4 kwietnia 2018 r. Przyczynkiem do refleksji będzie obraz „Nigdy cię tu nie było” (reż. Lynne Ramsay, 2017). Dyskusja w ramach trzeciego spotkania, które odbędzie się 9 maja 2018 r., nastąpi po wyświetleniu „120 uderzeń serca” (reż. Robin Campillo, 2017) – zdobywcy wielu nagród, w tym sześciu Cezarów. Projekcja filmu jest jednocześnie wydarzeniem 6. edycji Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
Udział w projekcie prowadzonym przez Gutek Film to doskonała okazja do zaprezentowania filozofii jako dyscypliny naukowej, która ma wymiar praktyczny – pozwala lepiej rozumieć i interpretować świat, w tym teksty kultury, m.in. produkcje filmowe. Tego typu formuła spotkań uwidacznia to, że refleksja filozoficzna może być uprawiana na różnych poziomach – również na tym bardziej przystępnym, za pomocą języka, który jest zrozumiały dla szerokiego audytorium . Doktor Krzysztof Kędziora wyjaśnia związki między kinem a filozofią w następujący sposób:
Kino konfrontuje nas z problemami, z jakimi być może na co dzień nie musimy się zmagać. Pokazuje nam nasze życie i świat, w jakim żyjemy, z innej, czasem radykalnie odmiennej perspektywy. Stawia pytania, jakie nie zawsze sobie uświadamiamy. Filozofia zaś pozwala nam lepiej zrozumieć problemy, wobec jakich zostajemy postawieni. Pogłębić rozumienie nas samych i naszego świata. Wreszcie wskazać na możliwe odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Kino, nie będąc czystą rozrywką, ze swej natury spokrewnione jest z filozofią. Spotkania filozoficzne są więc doskonałą okazją do pokazania, że filozofia jest nie tylko dziedziną akademicką. Tak jak kino ukazuje złożoność człowieka i rzeczywistości, tak filozofia pozwala je zrozumieć.
„Spotkania filozoficzne” to także dalsze otwieranie się filozofii na dialog z innymi dyscyplinami, jak również z głosami przedstawicieli środowisk pozaakademickich. Projekcja inauguracyjna i dyskusja przyciągnęły do Kina Charlie licznych zainteresowanych. W innych miastach „Spotkania filozoficzne” mają już swoją stałą publiczność. Ludzi ciekawych różnej interpretacji tekstów kinematograficznych, otwartych, poszukujących odpowiedzi na nurtujące pytania. Liczymy więc na Waszą obecność.
Informacje na temat wydarzeń można znaleźć pod adresem https://www.facebook.com/Wydz.Fil.Hist/

autor: Bartosz Kałużny (Wydział Filozoficzno-Historyczny)

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
E-historia: kierunek dla zabieganych

temu

Osoby pracujące, które nie mają wiele czasu na dojazdy na zajęcia, a są zainteresowane zdobywaniem wiedzy historycznej i nowoczesnymi metodami pracy historyków, mogą skorzystać z najnowszej oferty Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Nabór na studia niestacjonarne  E-historia rozpoczyna się 1 sierpnia. Licencjat można zdobyć, w większości, poprzez e-learning. 
UŁ na Fotofestiwalu 2018 [VIDEO, AUDIO]

temu

"Ludzka natura" to hasło, pod którym odbyła się tegoroczna edycja Fotofestiwalu. Prezentowane prace, oprócz wartości artystycznej, pokazywały również tragiczną sytuację środowiska naturalnego. Uniwersytet Łódzki, jako partner merytoryczny wydarzenia, zorganizował cykl prelekcji i debat nawiązujących do najbardziej aktualnych zagadnień związanych z przyrodą i jej ochroną. Niektórych wystąpień naszych naukowców wciąż można posłuchać!
Humanistyka pomaga!

temu

Humaniści wspomagają swoją wiedzą innych w wielu dziedzinach, nie tylko w tych kojarzonych z pracą czysto naukową - przekonują założyciele projektu "Humanistyka stosowana dla rozwoju...". Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego tworzą specjalną bazę działań humanistów w sektorach społecznym i gospodarczym. 
Chińczycy na UŁ - jedyna taka szkoła letnia w Polsce

temu

140 studentów z Chin przyjechało na Uniwersytet Łódzki, by poznawać Uczelnię, miasto i polską kulturę. Druga szkoła letnia dla obywateli Państwa Środka odbywa się pod hasłem "Understanding Poland: Economy, Society and Science".

Festiwal Nauki Techniki i Sztuki jest już pełnoletni!

Od 16 do 23 kwietnia na wszystkich Wydziałach Uniwersytetu Łódzkiego, w ramach XVIII Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki, będzie można uczestniczyć w kilkuset różnorodnych zajęciach: warsztatach, wykładach i pokazach. Jeśli komuś nie uda się znaleźć czasu w tygodniu, zapraszamy w weekend 21 i 22 kwietnia na rynek Manufaktury, gdzie zorganizowany zostanie w godzinach 10:00-18:00 Festyn Nauki.