"Spotkania Filozoficzne" i nowoczesna humanistyka

"Spotkania Filozoficzne" i nowoczesna humanistyka

Opublikowany

Współpraca akademii z instytucjami kulturalnymi, światem biznesu czy sektorem rozrywki staje się symbolem pewności siebie, która charakteryzuje nowoczesną humanistykę. Jedną z ciekawszych, nowo powstałych inicjatyw są „Spotkania filozoficzne”. Projekt, którego edycje toczą się obecnie w siedmiu polskich miastach, realizuje Gutek Film – dystrybutor filmowy, promujący niezależne, światowe kino artystyczne w Polsce. Partnerem łódzkiej odsłony przedsięwzięcia został Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Miejscem spotkań jest Kino Charlie.

„Spotkania filozoficzne” to jeden z kilku organizowanych przez Gutek Film cyklów tematycznych. Formuła opiera się na comiesięcznych spotkaniach, z których każde składa się z projekcji filmu oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio dziełem zainspirowany. Inauguracja odbyła się 14 marca 2018 r. w Kinie Charlie. Debatę, która towarzyszyła projekcji „Happy End” (reż. Michael Haneke, 2017), poprowadził dr Krzysztof Kędziora z Katedry Etyki Instytutu Filozofii UŁ. Kolejne spotkanie, z udziałem tego samego prowadzącego, zaplanowane jest na 4 kwietnia 2018 r. Przyczynkiem do refleksji będzie obraz „Nigdy cię tu nie było” (reż. Lynne Ramsay, 2017). Dyskusja w ramach trzeciego spotkania, które odbędzie się 9 maja 2018 r., nastąpi po wyświetleniu „120 uderzeń serca” (reż. Robin Campillo, 2017) – zdobywcy wielu nagród, w tym sześciu Cezarów. Projekcja filmu jest jednocześnie wydarzeniem 6. edycji Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
Udział w projekcie prowadzonym przez Gutek Film to doskonała okazja do zaprezentowania filozofii jako dyscypliny naukowej, która ma wymiar praktyczny – pozwala lepiej rozumieć i interpretować świat, w tym teksty kultury, m.in. produkcje filmowe. Tego typu formuła spotkań uwidacznia to, że refleksja filozoficzna może być uprawiana na różnych poziomach – również na tym bardziej przystępnym, za pomocą języka, który jest zrozumiały dla szerokiego audytorium . Doktor Krzysztof Kędziora wyjaśnia związki między kinem a filozofią w następujący sposób:
Kino konfrontuje nas z problemami, z jakimi być może na co dzień nie musimy się zmagać. Pokazuje nam nasze życie i świat, w jakim żyjemy, z innej, czasem radykalnie odmiennej perspektywy. Stawia pytania, jakie nie zawsze sobie uświadamiamy. Filozofia zaś pozwala nam lepiej zrozumieć problemy, wobec jakich zostajemy postawieni. Pogłębić rozumienie nas samych i naszego świata. Wreszcie wskazać na możliwe odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Kino, nie będąc czystą rozrywką, ze swej natury spokrewnione jest z filozofią. Spotkania filozoficzne są więc doskonałą okazją do pokazania, że filozofia jest nie tylko dziedziną akademicką. Tak jak kino ukazuje złożoność człowieka i rzeczywistości, tak filozofia pozwala je zrozumieć.
„Spotkania filozoficzne” to także dalsze otwieranie się filozofii na dialog z innymi dyscyplinami, jak również z głosami przedstawicieli środowisk pozaakademickich. Projekcja inauguracyjna i dyskusja przyciągnęły do Kina Charlie licznych zainteresowanych. W innych miastach „Spotkania filozoficzne” mają już swoją stałą publiczność. Ludzi ciekawych różnej interpretacji tekstów kinematograficznych, otwartych, poszukujących odpowiedzi na nurtujące pytania. Liczymy więc na Waszą obecność.
Informacje na temat wydarzeń można znaleźć pod adresem https://www.facebook.com/Wydz.Fil.Hist/

autor: Bartosz Kałużny (Wydział Filozoficzno-Historyczny)

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Odmieniona "piątka" - V DS po remoncie zaprasza studentów!

temu

Nowy wygląd na zewnątrz i wewnątrz. Bardziej funkcjonalne pokoje i podwyższony standard. To odmienione oblicze V Domu Studenta na osiedlu im. P. Lumumby. W akademiku wciąż są wolne miejsca, można się zapisywać!
Nagroda im. Kotarbińskiego - znamy nominowane książki!

temu

Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najlepszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Wielki finał 25 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek. 
Jak walczyć ze smogiem? - UŁ na Kongresie Biogospodarki

temu

Tematem smogu w okresie jesienno-zimowym żyje cała Polska. W wielu miastach przekroczenia szkodliwych pyłów są na tyle duże, że ich władze muszą ratować się np. wprowadzaniem bezpłatnej komunikacji. Bardzo duże problemy mają m.in. Kraków, Warszawa czy Rybnik. Łódź również toczy walkę z trującymi substancjami w powietrzu. Podczas Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki w Łodzi, między innymi eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego będą doradzać jak skutecznie likwidować problem smogu. Zapraszamy serdecznie na godzinę 14:00, w najbliższy poniedziałek, do Hotelu Ambasador Premium (ul. Kilińskiego 145).
Bomba w Rektoracie! - ćwiczenia służb na UŁ

temu

W Rektoracie Uniwersytetu Łódzkiego ktoś podłożył ładunek wybuchowy, zarządzona jest ewakuacja pracowników, a służby przystępują do działania. Na razie to na szczęście tylko jeden z elementów ćwiczeń, ale lepiej być na takie sytuacje gotowym, nie tylko w miejscu pracy. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.