UŁ komentuje: Podatek dochodowy jest niesprawiedliwy

UŁ komentuje: Podatek dochodowy jest niesprawiedliwy

Opublikowany

1 stycznia 2018 roku zmieniły się niektóre przepisy dotyczące podatków, w tym podatku dochodowego, który płacimy wszyscy. Najbardziej niezadowolona może być z nich część twórców, którym ustawodawca zabrał przywilej 50% kosztów uzyskania przychodu. O sprawie mówi prof. Adam Mariański - wykładowca Wydziału Prawa i Administracji UŁ oraz Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Ustawodawca, zgodnie z nowymi przepisami, podniósł dwukrotnie limit dla tych, którym przysługuje ulga w postaci 50% kosztów uzyskania przychodu, ale jednocześnie niektórym twórcom zabrał ów przywilej.

Jest to klasyczny przykład arbitralnych decyzji "władcy podatkowego", który decyduje kto jest twórcą i komu takie prawa przysługują. Dlaczego reżyser takie prawa ma, a inny podmiot uczestniczący w tworzeniu filmu już nie?

prof. Adam Mariański

Ustawodawca przygotował już projekt zmiany ustawy, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 (w tym przypadku prawo może działać wstecz, bo jest korzystne dla podatnika), ale projekt do tej pory nie został uchwalony.
Problem mają nie tylko niektórzy twórcy, ale również pracownicy naukowi. Nie do końca wiedzą bowiem jak rozliczać koszty uzyskania przychodów. Jednym z akceptowanych sposobów jest ewidencjonowanie czasu pracy, ale robią to sami pracownicy, jak więc potem to weryfikować? Dodatkowo poświęcają sporo swojego czasu, który mogliby przeznaczyć na nauczania, na „papierkową robotę”.

Podatek dochodowy jest największy rozbojem „władcy podatkowego”. On sam decyduje komu powinna przysługiwać ulga, a komu nie. Nie jest to poparte żadną konkretną argumentacją.

prof. Mariański

Profesor Mariański podsumowuje, że skoro podatek dochodowy jest w takiej postaci niesprawiedliwy, bo przepisy sankcjonują nierówność, jest sprzeczny z konstytucją i powinien być jak najszybciej zmieniony.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
To straszne słowo "polityka" - wybory samorządowe 2018

temu

Oglądając serwisy informacyjne, pokazujące przede wszystkim „starcie gigantów”, czyli pojedynek Patryka Jakiego (PiS) z Rafałem Trzaskowskim (PO), walczących o fotel prezydenta Warszawy, można odnieść wrażenie, że wybory samorządowe w Polsce w 2018 r. to wyjątkowo twarda polityka. Niektórzy politolodzy i dziennikarze mówią nawet o najbardziej upolitycznionych wyborach samorządowych w XXI wieku. Czy rzeczywiście tak jest i czy na pewno musi oznaczać to coś złego?
UŁ komentuje: Zapomniane słowa - Kołomyja

temu

Geneza tego słowa ma o wiele milsze skojarzenia niż obecne jego konotacje. Kołomyja - to najnowszy wyraz w naszym cyklu. Postaramy się wszystko logicznie wytłumaczyć, żeby rzeczonej kołomyi uniknąć. 
UŁ komentuje: Zapomniane słowa: banialuki

temu

O kimś, kto opowiada o rzeczach zmyślonych, pozbawionych sensu, głupich, mówi się czasem, że plecie banialuki. Dobrą ilustracją użycia tego funkcjonującego współcześnie zazwyczaj w liczbie mnogiej rzeczownika  może być jeden z wielu fragmentów zamieszczonych w Narodowym Korpusie Języka Polskiego, pochodzący z pamiętników Marii Dąbrowskiej: „Piątek Odwilż. Dżydżysto i ciepło. Noc spokojna. Dziwne i bezsensowne sny. Myszy, ściskane w ręku, i tym podobne banialuki”. Banialuki a zatem rzeczy niestworzone, brednie, wreszcie androny, na które pewnie przyjdzie czas w naszym cyklu.
UŁ komentuje: Edukacja alternatywna - przeciwieństwo tradycyjnej szkoły?

temu

Nauka nie ma problemu z analizą istoty edukacji alternatywnej. Geneza alternatyw edukacyjnych jest niezależna od uwarunkowań terytorialnych, politycznych, społecznych i gospodarczych. Nie istnieje żadne „obiektywne” kryterium przynależności do nurtu edukacji alternatywnej, gdyż wiąże się ona z samorealizacją twórczego pedagoga lub z subiektywnym wyborem i poczuciem przynależności do szkoły, reformatora poprzez uczestnictwo i tworzenie odmiennych od powszechnie dominujących modeli kształcenia - tekst naszego eksperta, prof. Bogusława Śliwerskiego.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.