Wykład dziekański Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey

Wykład dziekański Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey

Opublikowany

Zapraszamy na wykład Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey pt. „Magnetyczna Północ: dialog o literaturze, opozycji i demokracji” („Magnetic North: a Dialogue on Literature, Dissidence and Democracy”), który odbędzie się 11 maja o godz. 10:00 w auli A1 w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jarosław Płuciennik.

Tomas Venclova (ur. 11 września 1937 w Kłajpedzie) to litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej, obrońca praw człowieka, przyjaciel Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego. Emigrant polityczny z komunistycznego ZSRR. Dostał m.in. Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zasług w umacnianiu międzykulturowego dialogu oraz krzewieniu idei humanizmu, za popularyzowanie dorobku kulturowego Polski.

Ellen Hinsey to ur. w Bostonie w 1960 r. amerykańska pisarka zainteresowana najbardziej relacją historii, etyki i demokracji.  Zajmowała się dziennikarskimi relacjami o katastrofie smoleńskiej, polityką Węgier, spuścizną Vaclava Havla w Czechach oraz narodzinami systemów antyliberalnych. Napisała razem z Venclową „Magnetic North: Conversations with Tomas Venclova (Rochester University Press, 2017) przetłumaczone już na niemiecki i polski. Laureatka wielu prestiżowych światowych i europejskich nagród literackich. Ostatnio także autorka „Listu do przyjaciół demokratów w Polsce.”

Wykład w formie dialogu będzie tłumaczony symultanicznie na język polski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: ToyaTV i Gazeta Wyborcza

Materiał źródłowy: Wydział Filologiczny UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
Science fiction, Piękno, Humor – seria oxfordzka od UŁ

temu

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało kolejne tłumaczenia najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”. Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Seria poszerzyła się o kolejne trzy tytuły: Science fiction, Piękno i Humor.
Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

temu

Dziennik z getta łódzkiego Rywki Lipszyc, opracowany przez dr Ewę Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki 2018. To kolejna taka nagroda dla tej jednostki naukowej. Jesteśmy niezwykle dumni i składamy autorce ogromne gratulacje.
Seria oksfordzka – wiedza dla każdego

temu

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało tłumaczenie najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”. Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Specjalnie dla polskich czytelników brytyjscy autorzy przygotowali nowe lub uaktualnione wstępy do poszczególnych książek. Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.
E-historia: kierunek dla zabieganych

temu

Osoby pracujące, które nie mają wiele czasu na dojazdy na zajęcia, a są zainteresowane zdobywaniem wiedzy historycznej i nowoczesnymi metodami pracy historyków, mogą skorzystać z najnowszej oferty Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Nabór na studia niestacjonarne  E-historia rozpoczyna się 1 sierpnia. Licencjat można zdobyć, w większości, poprzez e-learning. 

Uniwersyteccy eksperci podzielą się wiedzą w Empiku

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna współpracę z siecią salonów EMPIK. W jej ramach realizowany będzie "Projekt Wiedza", czyli cykl spotkań z udziałem uczelnianych ekspertów. W pierwszym z nich będzie można wziąć udział 29 maja o godzinie 18:00 w Manufakturze. Prelekcja inaugurująca serię wykładów skupi się wokół tematu charyzmy i sposobów na jej wyćwiczenie.