Wykład dziekański Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey
Wykład dziekański Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey

Wykład dziekański Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey

Zapraszamy na wykład Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey pt. „Magnetyczna Północ: dialog o literaturze, opozycji i demokracji” („Magnetic North: a Dialogue on Literature, Dissidence and Democracy”), który odbędzie się 11 maja o godz. 10:00 w auli A1 w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jarosław Płuciennik.

Tomas Venclova (ur. 11 września 1937 w Kłajpedzie) to litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej, obrońca praw człowieka, przyjaciel Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego. Emigrant polityczny z komunistycznego ZSRR. Dostał m.in. Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zasług w umacnianiu międzykulturowego dialogu oraz krzewieniu idei humanizmu, za popularyzowanie dorobku kulturowego Polski.

Ellen Hinsey to ur. w Bostonie w 1960 r. amerykańska pisarka zainteresowana najbardziej relacją historii, etyki i demokracji.  Zajmowała się dziennikarskimi relacjami o katastrofie smoleńskiej, polityką Węgier, spuścizną Vaclava Havla w Czechach oraz narodzinami systemów antyliberalnych. Napisała razem z Venclową „Magnetic North: Conversations with Tomas Venclova (Rochester University Press, 2017) przetłumaczone już na niemiecki i polski. Laureatka wielu prestiżowych światowych i europejskich nagród literackich. Ostatnio także autorka „Listu do przyjaciół demokratów w Polsce.”

Wykład w formie dialogu będzie tłumaczony symultanicznie na język polski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: ToyaTV i Gazeta Wyborcza

Materiał źródłowy: Wydział Filologiczny UŁ
Powiązane artykuły
Święto humanistyki – UŁ nagradza po raz 4.

Humanistyka jest wciąż istotna. Mówienie i pisanie o człowieku nie przestało być potrzebne. W Polsce każdego roku powstaje wiele prac z zakresu nauk humanistycznych, które zasługują na dobrą promocję, by nie „przeszły obok” zainteresowanych tą tematyką czytelników. Uniwe
Nagroda im. Kotarbińskiego - znamy nominowane książki!

Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najlepszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Wielki finał 25 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek. 
Science fiction, Piękno, Humor – seria oxfordzka od UŁ

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało kolejne tłumaczenia najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”. Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Seria poszerzyła się o kolejne trzy tytuły: Science fiction, Piękno i Humor.
100 lat Niepodległości - seria WUŁ

Serię wydawniczą 100 Lat Niepodległości zainicjowało Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Archiwum Państwowym w Łodzi. Celem poszczególnych publikacji jest uczczenie 100. rocznicy odzyska
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.