Science fiction, Piękno, Humor – seria oxfordzka od UŁ

Science fiction, Piękno, Humor – seria oxfordzka od UŁ

Opublikowany

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało kolejne tłumaczenia najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”. Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Seria poszerzyła się o kolejne trzy tytuły: Science fiction, Piękno i Humor.

Science fiction to przystępne i atrakcyjne ujęcie zagadnień związanych z gatunkiem niełatwym do zdefiniowania. Już w 1953 r. Isaac Asimov określił ten gatunek jako „gałąź literatury zajmującą się wpływem rozwoju nauki na istoty ludzkie”. Samuel R. Delany proponuje określić science fiction jako literaturę mówiącą o „tym, co się nie zdarzyło”. Gatunek ten można więc zaklasyfikować jako połączenie powieści, tekstu naukowego i proroctwa. Science fiction to przede wszystkim literackie i filmowe podróże w czasie i przestrzeni, obcy i alternatywne społeczności oraz rozwój technologii i polityka.

Sięgający po Piękno będą mogli uchwycić estetykę w szerszym rozumieniu. Autor bierze pod lupę zarówno dzieła sztuki, jaki i naturę czy przedmioty codziennego użytku. Nieocenione może okazać się uzyskanie dzięki lekturze odpowiedzi na pytania: Czym właściwie jest piękno? Jaką rolę odgrywa w naszym życiu? Czy jest wartością uniwersalną? W wywodzie pojawia się również miejsce na konfrontację piękna z brzydotą.

Humor to pozycja dla poszukujących jego zrozumienia. Będący jedną z postaci komizmu, często niezrozumiany. W książce poruszane są kwestie m.in. definiowania humoru, etyczności czarnego humoru, emocji.

Dotychczas w serii ukazały się również: „Konflikt palestyńsko-izraelski”, „Teoria gier”, „Protestantyzm”, „Terroryzm”, „Dekolonizacja”, „Geny”, „Komórki macierzyste”, „Języki”, „Sztuka nowoczesna” i „Literatura francuska”. Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.

Po więcej -> https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/serie/seria/krotkie-wprowadzenie

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
Nagroda im. Kotarbińskiego - znamy nominowane książki!

temu

Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najlepszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Wielki finał 25 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek. 
Wykład dziekański Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey

temu

Zapraszamy na wykład Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey pt. „Magnetyczna Północ: dialog o literaturze, opozycji i demokracji” („Magnetic North: a Dialogue on Literature, Dissidence and Democracy”), który odbędzie się 11 maja o godz. 10:00 w auli A1 w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jarosław Płuciennik.
Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

temu

Dziennik z getta łódzkiego Rywki Lipszyc, opracowany przez dr Ewę Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki 2018. To kolejna taka nagroda dla tej jednostki naukowej. Jesteśmy niezwykle dumni i składamy autorce ogromne gratulacje.
Seria oksfordzka – wiedza dla każdego

temu

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało tłumaczenie najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”. Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Specjalnie dla polskich czytelników brytyjscy autorzy przygotowali nowe lub uaktualnione wstępy do poszczególnych książek. Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.