Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

Opublikowany

Dziennik z getta łódzkiego Rywki Lipszyc, opracowany przez dr Ewę Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki 2018. To kolejna taka nagroda dla tej jednostki naukowej. Jesteśmy niezwykle dumni i składamy autorce ogromne gratulacje.

"Ewa Wiatr odszukała w łódzkim archiwum gettowym dowody i świadectwa członków rodziny i otoczenia Rywki. Przydała wielu anonimom imiona i nazwiska. W istocie nagroda za Dziennik getta łódzkiego mogłaby figurować zarówno w kategorii Źródła jak i Pamiętniki, wspomnienia i relacje, do której ją wpisaliśmy. W każdym razie dr Ewa Wiatr zasłużenie ją otrzymuje." - cytujemy za Tygodnikiem Polityka.

To kolejna Nagroda Historyczna Polityki, która trafia do Centrum Badań Żydowskich UŁ. Poprzednim laureatem był dr Adam Sitarek za książkę "Otoczone drutem państwo". (https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/dr-adam-sitarek-laureatem-nagrod-historycznych-polityki).

- Moja przygoda z dziennikiem Rywki Lipszyc zaczęła się w 2009 r. To wówczas do Centrum Badań Żydowskich Żydowskich UŁ trafiła kopia anonimowego jeszcze wówczas manuskryptu. Nazwisko Rywki i tożsamość jej rodziny ujawniła się w toku prac nad edycją dziennika. Możemy mówić o wielkim szczęściu – udało się nawet dotrzeć do żyjących w Izraelu kuzynek Rywki, które są bohaterkami dziennika. Dla mnie, zajmującej się na co dzień historią getta łódzkiego, jest to źródło wyjątkowej wartości. Nie tyle chodzi tu o informacje historyczne,  których jest stosunkowo mało, a zapis wewnętrznych przeżyć tej wrażliwej nastolatki. Opracowując ten tekst do druku, najpierw wydania angielskiego, następnie polskiego, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wciąż czytam nowy tekst – każda kolejna lektura odsłaniała bowiem nowe treści. Nie będę ukrywać, jak bardzo cieszy mnie nagroda historyczna Polityki przyznana właśnie „Dziennikowi” Rywki Lipszyc. I cieszę się nie tylko dlatego, że jest to jedna z najważniejszych nagród w środowisku historycznym w Polsce i daje mi ogromną satysfakcję zawodową, ale przede wszystkim z powodu zwrócenia uwagi na ten tekst, poszerzenia kręgu potencjalnych czytelników. To przede wszystkim Rywka jest laureatką tej nagrody - mówi dr Ewa Wiatr

Centrum Badań Żydowskich UŁ działa od 13 lat i jest jedną z najlepszych jednostek naukowych Uczelni. Do jego zadań należy badanie historii Żydów w Polsce. Prace badawcze koncentrują się głównie na wiekach XIX i XX. Centrum regularnie zdobywa granty naukowe na wartościowe projekty. Najnowszym osiągnięciem jest dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stworzenie Leksykonu getta łódzkiego. Prace koordynuje dr Adam Sitarek (https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/ul-stworzy-leksykon-getta-lodzkiego).

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
Eksperci UŁ - na skróty (lista)

temu

Zmiany w rządzie, odkrycia astronomiczne, tematy ekologiczne, rocznica odzyskania niepodległości, czy nowe przepisy dotyczące handlu w niedzielę – naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego są w stanie skomentować niemal wszystkie bieżące i ciekawe tematy.  Teraz kontakt z naszymi specjalistami będzie dużo łatwiejszy - wystarczy skorzystać z naszej ogólnodostępnej bazy, zawierającej maile i numery telefonów.
Nagroda im. Kotarbińskiego - znamy nominowane książki!

temu

Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najlepszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Wielki finał 25 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek. 
UŁ komentuje: To straszne słowo "polityka"

temu

Oglądając serwisy informacyjne, pokazujące przede wszystkim „starcie gigantów”, czyli pojedynek Patryka Jakiego (PiS) z Rafałem Trzaskowskim (PO), walczących o fotel prezydenta Warszawy, można odnieść wrażenie, że wybory samorządowe w Polsce w 2018 r. to wyjątkowo twarda polityka. Niektórzy politolodzy i dziennikarze mówią nawet o najbardziej upolitycznionych wyborach samorządowych w XXI wieku. Czy rzeczywiście tak jest i czy na pewno musi oznaczać to coś złego?
Dr Lucyna Chmielewska - politologia

temu

Specjalizacja: związki polityki i religii, etyka polityki, społeczeństwo obywatelskie
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.