Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

Opublikowany

Dziennik z getta łódzkiego Rywki Lipszyc, opracowany przez dr Ewę Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki 2018. To kolejna taka nagroda dla tej jednostki naukowej. Jesteśmy niezwykle dumni i składamy autorce ogromne gratulacje.

"Ewa Wiatr odszukała w łódzkim archiwum gettowym dowody i świadectwa członków rodziny i otoczenia Rywki. Przydała wielu anonimom imiona i nazwiska. W istocie nagroda za Dziennik getta łódzkiego mogłaby figurować zarówno w kategorii Źródła jak i Pamiętniki, wspomnienia i relacje, do której ją wpisaliśmy. W każdym razie dr Ewa Wiatr zasłużenie ją otrzymuje." - cytujemy za Tygodnikiem Polityka.

To kolejna Nagroda Historyczna Polityki, która trafia do Centrum Badań Żydowskich UŁ. Poprzednim laureatem był dr Adam Sitarek za książkę "Otoczone drutem państwo". (https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/dr-adam-sitarek-laureatem-nagrod-historycznych-polityki).

- Moja przygoda z dziennikiem Rywki Lipszyc zaczęła się w 2009 r. To wówczas do Centrum Badań Żydowskich Żydowskich UŁ trafiła kopia anonimowego jeszcze wówczas manuskryptu. Nazwisko Rywki i tożsamość jej rodziny ujawniła się w toku prac nad edycją dziennika. Możemy mówić o wielkim szczęściu – udało się nawet dotrzeć do żyjących w Izraelu kuzynek Rywki, które są bohaterkami dziennika. Dla mnie, zajmującej się na co dzień historią getta łódzkiego, jest to źródło wyjątkowej wartości. Nie tyle chodzi tu o informacje historyczne,  których jest stosunkowo mało, a zapis wewnętrznych przeżyć tej wrażliwej nastolatki. Opracowując ten tekst do druku, najpierw wydania angielskiego, następnie polskiego, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wciąż czytam nowy tekst – każda kolejna lektura odsłaniała bowiem nowe treści. Nie będę ukrywać, jak bardzo cieszy mnie nagroda historyczna Polityki przyznana właśnie „Dziennikowi” Rywki Lipszyc. I cieszę się nie tylko dlatego, że jest to jedna z najważniejszych nagród w środowisku historycznym w Polsce i daje mi ogromną satysfakcję zawodową, ale przede wszystkim z powodu zwrócenia uwagi na ten tekst, poszerzenia kręgu potencjalnych czytelników. To przede wszystkim Rywka jest laureatką tej nagrody - mówi dr Ewa Wiatr

Centrum Badań Żydowskich UŁ działa od 13 lat i jest jedną z najlepszych jednostek naukowych Uczelni. Do jego zadań należy badanie historii Żydów w Polsce. Prace badawcze koncentrują się głównie na wiekach XIX i XX. Centrum regularnie zdobywa granty naukowe na wartościowe projekty. Najnowszym osiągnięciem jest dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stworzenie Leksykonu getta łódzkiego. Prace koordynuje dr Adam Sitarek (https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/ul-stworzy-leksykon-getta-lodzkiego).

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Pierwszy rok rządów E. Macrona

temu

Emmanuel Macron zasiadł w prezydenckim fotelu z ogromnym poparciem społecznym i w atmosferze wielkich nadziei Francuzów na poprawę sytuacji kraju, zarówno wewnątrz jak i na arenie międzynarodowej. Pierwszy rok rządów nowego lidera Francji przyniósł jego rodakom wiele rozczarowań, ale w kilku obszarach dał też nadzieję na wzmocnienie pozycji Paryża. 
Science fiction, Piękno, Humor – seria oxfordzka od UŁ

temu

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało kolejne tłumaczenia najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”. Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Seria poszerzyła się o kolejne trzy tytuły: Science fiction, Piękno i Humor.
Wykład dziekański Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey

temu

Zapraszamy na wykład Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey pt. „Magnetyczna Północ: dialog o literaturze, opozycji i demokracji” („Magnetic North: a Dialogue on Literature, Dissidence and Democracy”), który odbędzie się 11 maja o godz. 10:00 w auli A1 w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jarosław Płuciennik.
UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

temu

Prezydent Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, tym samym uznając miasto stolicą Izraela. To niezwykle kontrowersyjny ruch, jeśli weźmie się pod uwagę rolę, jaką Jerozolima pełni dla judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Czy decyzja POTUS-a* może oznaczać konflikt zbrojny? Komentuje prof. Radosław Bania, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, specjalista w zakresie polityki na Bliskim Wschodzie.