Poezja, Litwa, Miłosz i putinizm – Tomas Venclova i Ellen Hinsey w UŁ

Poezja, Litwa, Miłosz i putinizm – Tomas Venclova i Ellen Hinsey w UŁ

Opublikowany

Gdy w USA pytano mnie co to jest Związek Radziecki, odpowiadałem, że to takie Stany Zjednoczone, tylko w pewnym sensie – wspominał poeta, tłumacz i eseista Tomas Venclova podczas spotkania na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Pretekstem do zaproszenia wybitnego twórcy było wydawnictwo „Magnetyczna północ…” – zapis wywiadu, jaki przeprowadziła z poetą amerykańska pisarka Ellen Hinsey.

Spotkanie również miało formę wywiadu – Ellen Hinsey pytała Tomasa Venclovę o wątki zawarte w książce, między innymi o jego ojczyznę i początki twórczości.

Na Litwie jest niezwykle ciekawa literatura, ale mało znana, bo język jest hermetyczny. W litewskiej literaturze dominował trend poszukiwania własnych korzeni, m.in. pogański spadek Litwy. Ja pisałem o sprawach śródziemnomorskich, więc traktowany byłem jako odszczepieniec – mówił T. Venclova.

Poeta opowiadał również o swoim politycznym przebudzeniu, gdy po stłumieniu rewolucji na Węgrzech stał się zażartym antykomunistą. Jak sam określił „miał wówczas ochotę strzelać do komunistów”. W 1975 roku napisał list otwarty do Komunistycznej Partii Litwy, w którym prosił o pozwolenie na wyjazd, gdyż nie widzi dla siebie tutaj miejsca.

To było wariactwo. Groziło to wówczas więzieniem lub szpitalem psychiatrycznym. Ten drugi był gorszy bo można było w ogóle już stamtąd nie wyjść – wspominał poeta.

Udało mu się jednak wyjechać do Stanów Zjednoczonych dzięki Czesławowi Miłoszowi, który zaprosił go na wykłady do Berkeley. Tam Venclova opowiadał między innymi o nieprzestrzeganiu prawa człowieka za Żelazną Kurtyną, za co pozbawiono go obywatelstwa ZSRR.

Byłem niezwykle dumny z tego pozbawienia obywatelstwa, bo znalazłem się w bardzo wąskiej grupie osób takich jak Brodski. Teraz mieszkam gdzie mi się podoba, głównie w USA, ale nigdy nie poczułem się tam jak w domu, tak jak czułem się na Litwie czy w Polsce - mówił Tomas Venclova.

Było też o współczesnej polityce. Poeta określił putinizm jako słabszy od ZSRR, za to niezwykle zaraźliwy. Putinizmem, zdaniem T. Venclovy, zaraziły się już Turcja, Węgry a nawet Stany Zjednoczone pod przewodnictwem D. Trumpa.

Konstytucja to rzecz niezwykle subtelna i trzeba być z nią niezwykle ostrożnym, czego teraz w Polsce nie widzimy – dodał polski wątek do tego etapu swojego wystąpienia.

Podczas spotkania można było posłuchać również fragmentów twórczości Ellen Hinsey i Tomasa Venclovy. Teksty pisarki osobiście odczytywał Jacek Dehnel, który tłumaczy na j język polski dzieła Amerykanki. Tomas Venclova odczytał z kolei dwa swoje wiersze „Starość Tezeusza” i „Starość Mojżesza”. Organizatorem i moderatorem spotkania był prof. Jarosław Płuciennik z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
Odmieniona "piątka" - V DS po remoncie zaprasza studentów!

temu

Nowy wygląd na zewnątrz i wewnątrz. Bardziej funkcjonalne pokoje i podwyższony standard. To odmienione oblicze V Domu Studenta na osiedlu im. P. Lumumby. W akademiku wciąż są wolne miejsca, można się zapisywać!
Nagroda im. Kotarbińskiego - znamy nominowane książki!

temu

Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najlepszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Wielki finał 25 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek. 
Jak walczyć ze smogiem? - UŁ na Kongresie Biogospodarki

temu

Tematem smogu w okresie jesienno-zimowym żyje cała Polska. W wielu miastach przekroczenia szkodliwych pyłów są na tyle duże, że ich władze muszą ratować się np. wprowadzaniem bezpłatnej komunikacji. Bardzo duże problemy mają m.in. Kraków, Warszawa czy Rybnik. Łódź również toczy walkę z trującymi substancjami w powietrzu. Podczas Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki w Łodzi, między innymi eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego będą doradzać jak skutecznie likwidować problem smogu. Zapraszamy serdecznie na godzinę 14:00, w najbliższy poniedziałek, do Hotelu Ambasador Premium (ul. Kilińskiego 145).
Bomba w Rektoracie! - ćwiczenia służb na UŁ

temu

W Rektoracie Uniwersytetu Łódzkiego ktoś podłożył ładunek wybuchowy, zarządzona jest ewakuacja pracowników, a służby przystępują do działania. Na razie to na szczęście tylko jeden z elementów ćwiczeń, ale lepiej być na takie sytuacje gotowym, nie tylko w miejscu pracy. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.