UŁ świętuje z Uniwersytetem w Giessen

fot. UŁ

UŁ świętuje z Uniwersytetem w Giessen

Opublikowany

To były wyjątkowe obchody Święta Uniwersytetu Łódzkiego, bo połączyły dwa jubileusze. 73 lata temu powołano do życia największą obecnie łódzką uczelnię, a 40 lat temu UŁ rozpoczął jedną z najbardziej owocnych i trwających do dziś współpracy z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen.

22 i 23 maja Uniwersytet Łódzki gościł reprezentację naukowców niemieckiej uczelni, żeby wspólnie z łódzkimi badaczami i wykładowcami świętować, wspominać, ale i rozmawiać o kolejnych perspektywach współpracy.

Obchody jubileuszu współpracy z Giessen rozpoczęły się we wtorek 22 maja uroczystym Kolokwium pt. „Współpraca naukowa Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen: projekty i perspektywy”. Moderatorem pierwszej części był wybitny chemik prof. Grzegorz Mlostoń, który od lat, w swoim obszarze badań, współpracuje z niemiecką uczelnią. Drugą część moderował historyk, badacz stosunków polsko-niemieckich, prof. Hans-Jurgen Bömelburg.

Naukowcy mówili między innymi o europeizacji i perspektywach jej rozwoju, polsko-niemieckiej wymianie kulturalnej, możliwościach finansowania wspólnych badań, czy zmianach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zabrakło też prezentacji z nauk ścisłych, w tym z matematyki, chemii i biologii. Współpraca naukowa UŁ i JLU obejmuje niezwykle szerokie spektrum badań.

W środę (23 maja) reprezentanci Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen  brali udział w uroczystym Senacie z okazji 73-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Rektor Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen, prof. Joybrato Mukherjee, otrzymał medal Universitas Lodziensis Amico, a prof. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, medal za długoletnie zasługi we współpracy z uczelnią z Giessen.


Początki współpracy między Uniwersytetem w Giessen a Uniwersytetem Łódzkim mają swe źródła w osobistych kontaktach i późniejszych przyjaźniach, jakie zostały nawiązane przez profesorów reprezentujących nauki ekonomiczne i zarządzania. Pierwsze, zapoznawcze spotkanie odbyło się w roku 1973, kiedy to prof. J. Górski wizytował m.in. prof. A. Bohneta w Uniwersytecie w Mannheim. Do formalnego nawiązania współpracy pomiędzy UŁ i JLU ze strony polskiej przyczynili się prof. W. Welfe, J. Tylman, nieżyjący prof. J. Kortan, J. Górski i A. Szpunar. Ze strony niemieckiej były to znaczące postacie: prof. Karl Alewell – wieloletni prezydent JLU, prof. Armin Bohnet – pierwszy pełnomocnik ds. współpracy, Peter Cramer, Dietger Hahn, Manfred Schulz, Gunter Maier, Peter Probst, Hans Ramge, Erwin Leibfried, doc. Hans-Gernot Hermann, kanclerz Wolf, asesor J. Roth.

redakcja: Centrum Promocji 

giessen.png

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wydarzenia na UŁ 18 - 24.10

temu

Symulacja akcji antyterrorystów, konferencja o starości, Festiwal Kamera Akcja, umowa z PwC czy badania archeologiczne przy al. Anstadta - kolejne dni na UŁ będą pełne ciekawych wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami. 
Co Gestapo i UB robili przy Anstadta? - badania UŁ

temu

Wywiady z żyjącymi  świadkami oraz prace wykopaliskowe - to część projektu „Dawna siedziba Gestapo i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy al. Anstadta w Łodzi. Interdyscyplinarne badania miejsca”. Mroczną przeszłość łódzkiego budynku zbadają archeolodzy i etnolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. We wtorek 23 października 2018 r., w siedzibie ŁSSE (Tymienieckiego 22G), podpisane zostanie porozumienie między Uczelnią oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
UŁ i PwC - początek współpracy 

temu

22 października (poniedziałek) zainaugurowana zostanie współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z firmą PwC – światowym gigantem doradztwa strategicznego. Umowę ramową podpiszą prof. zw. dr hab. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Adam Krasoń, Prezes Zarządu PwC Polska. Konferencja prasowa, podczas której podpisana zostanie umowa, rozpocznie się o godz. 14:30 w rektoracie Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza 68.
Starość - jak ją oswoić? Konferencja na EkSoc

temu

Kiedy zaczyna się starość? Jak zapobiegać i unikać różnego rodzaju zagrożeniom, które napotkać możemy będąc seniorem? Jak chronić swoje prawa w podeszłym wieku? Między innymi o takich sprawach będą rozmawiać naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego i innych polskich uczelni wyższych podczas konferencji 24 października. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.