UŁ świętuje z Uniwersytetem w Giessen

fot. UŁ

UŁ świętuje z Uniwersytetem w Giessen

Opublikowany

To były wyjątkowe obchody Święta Uniwersytetu Łódzkiego, bo połączyły dwa jubileusze. 73 lata temu powołano do życia największą obecnie łódzką uczelnię, a 40 lat temu UŁ rozpoczął jedną z najbardziej owocnych i trwających do dziś współpracy z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen.

22 i 23 maja Uniwersytet Łódzki gościł reprezentację naukowców niemieckiej uczelni, żeby wspólnie z łódzkimi badaczami i wykładowcami świętować, wspominać, ale i rozmawiać o kolejnych perspektywach współpracy.

Obchody jubileuszu współpracy z Giessen rozpoczęły się we wtorek 22 maja uroczystym Kolokwium pt. „Współpraca naukowa Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen: projekty i perspektywy”. Moderatorem pierwszej części był wybitny chemik prof. Grzegorz Mlostoń, który od lat, w swoim obszarze badań, współpracuje z niemiecką uczelnią. Drugą część moderował historyk, badacz stosunków polsko-niemieckich, prof. Hans-Jurgen Bömelburg.

Naukowcy mówili między innymi o europeizacji i perspektywach jej rozwoju, polsko-niemieckiej wymianie kulturalnej, możliwościach finansowania wspólnych badań, czy zmianach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zabrakło też prezentacji z nauk ścisłych, w tym z matematyki, chemii i biologii. Współpraca naukowa UŁ i JLU obejmuje niezwykle szerokie spektrum badań.

W środę (23 maja) reprezentanci Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen  brali udział w uroczystym Senacie z okazji 73-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Rektor Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen, prof. Joybrato Mukherjee, otrzymał medal Universitas Lodziensis Amico, a prof. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, medal za długoletnie zasługi we współpracy z uczelnią z Giessen.


Początki współpracy między Uniwersytetem w Giessen a Uniwersytetem Łódzkim mają swe źródła w osobistych kontaktach i późniejszych przyjaźniach, jakie zostały nawiązane przez profesorów reprezentujących nauki ekonomiczne i zarządzania. Pierwsze, zapoznawcze spotkanie odbyło się w roku 1973, kiedy to prof. J. Górski wizytował m.in. prof. A. Bohneta w Uniwersytecie w Mannheim. Do formalnego nawiązania współpracy pomiędzy UŁ i JLU ze strony polskiej przyczynili się prof. W. Welfe, J. Tylman, nieżyjący prof. J. Kortan, J. Górski i A. Szpunar. Ze strony niemieckiej były to znaczące postacie: prof. Karl Alewell – wieloletni prezydent JLU, prof. Armin Bohnet – pierwszy pełnomocnik ds. współpracy, Peter Cramer, Dietger Hahn, Manfred Schulz, Gunter Maier, Peter Probst, Hans Ramge, Erwin Leibfried, doc. Hans-Gernot Hermann, kanclerz Wolf, asesor J. Roth.

redakcja: Centrum Promocji 

giessen.png

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁani do boju! Esport na Uniwersytecie Łódzkim

temu

Uniwersytet Łódzki, w porozumieniu z T-Mobile Ligą Akademicką, stworzył pierwszą w Polsce oficjalną studencką organizację esportową. Zespół, który nazywa się UŁani, otrzyma na wstępie od władz Uczelni wsparcie w postaci własnego miejsca do treningów i rozgrywek oraz łącza internetowego dobrej jakości. 
Dodatkowa rekrutacja na UŁ

temu

Uniwersytet Łódzki przyjął w tym roku na stacjonarne studia I stopnia ponad 5400 osób. W porównaniu do poprzedniego roku zmniejszyliśmy nabór na tym etapie o 14%. Na niektóre kierunki wciąż jednak można się dostać. 
Niesamowity mural na „Olimpie” - 20 lat programu Erasmus w UŁ

temu

Uniwersytet Łódzki z przyjemnością udostępnia przestrzeń do stworzenia kolejnego dzieła. Na ścianie X Domu Studenta UŁ „Olimp” (ul. Lumumby 12) powstaje mural, który z pewnością odbije się szerokim echem w świecie street art’u. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie ESN Polska, które z okazji obchodów 20-lecia programu Erasmus w Polsce oraz swojego istnienia postanowiło stworzyć niebanalny pomnik różnorodności.
UŁ świętuje Urodziny Łodzi

temu

Łódź kończy 595 lat, a Uniwersytet Łódzki, jako młodsza rodzina, nie może przejść obok tego jubileuszu obojętnie! 28 lipca, wspólnie z Fundacją Ulicy Piotrkowskiej, będziemy zapewniali wszystkim chętnym dobrą literaturę i relaks. Będzie można poczytać lub posłuchać fragmentów tekstów czytanych na głos przez nas i naszych gości. A strefa przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej z Jaracza to nie wszystkie atrakcje przygotowane przez UŁ…