UŁ świętuje z Uniwersytetem w Giessen

fot. UŁ

UŁ świętuje z Uniwersytetem w Giessen

Opublikowany

To były wyjątkowe obchody Święta Uniwersytetu Łódzkiego, bo połączyły dwa jubileusze. 73 lata temu powołano do życia największą obecnie łódzką uczelnię, a 40 lat temu UŁ rozpoczął jedną z najbardziej owocnych i trwających do dziś współpracy z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen.

22 i 23 maja Uniwersytet Łódzki gościł reprezentację naukowców niemieckiej uczelni, żeby wspólnie z łódzkimi badaczami i wykładowcami świętować, wspominać, ale i rozmawiać o kolejnych perspektywach współpracy.

Obchody jubileuszu współpracy z Giessen rozpoczęły się we wtorek 22 maja uroczystym Kolokwium pt. „Współpraca naukowa Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen: projekty i perspektywy”. Moderatorem pierwszej części był wybitny chemik prof. Grzegorz Mlostoń, który od lat, w swoim obszarze badań, współpracuje z niemiecką uczelnią. Drugą część moderował historyk, badacz stosunków polsko-niemieckich, prof. Hans-Jurgen Bömelburg.

Naukowcy mówili między innymi o europeizacji i perspektywach jej rozwoju, polsko-niemieckiej wymianie kulturalnej, możliwościach finansowania wspólnych badań, czy zmianach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zabrakło też prezentacji z nauk ścisłych, w tym z matematyki, chemii i biologii. Współpraca naukowa UŁ i JLU obejmuje niezwykle szerokie spektrum badań.

W środę (23 maja) reprezentanci Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen  brali udział w uroczystym Senacie z okazji 73-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Rektor Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen, prof. Joybrato Mukherjee, otrzymał medal Universitas Lodziensis Amico, a prof. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, medal za długoletnie zasługi we współpracy z uczelnią z Giessen.


Początki współpracy między Uniwersytetem w Giessen a Uniwersytetem Łódzkim mają swe źródła w osobistych kontaktach i późniejszych przyjaźniach, jakie zostały nawiązane przez profesorów reprezentujących nauki ekonomiczne i zarządzania. Pierwsze, zapoznawcze spotkanie odbyło się w roku 1973, kiedy to prof. J. Górski wizytował m.in. prof. A. Bohneta w Uniwersytecie w Mannheim. Do formalnego nawiązania współpracy pomiędzy UŁ i JLU ze strony polskiej przyczynili się prof. W. Welfe, J. Tylman, nieżyjący prof. J. Kortan, J. Górski i A. Szpunar. Ze strony niemieckiej były to znaczące postacie: prof. Karl Alewell – wieloletni prezydent JLU, prof. Armin Bohnet – pierwszy pełnomocnik ds. współpracy, Peter Cramer, Dietger Hahn, Manfred Schulz, Gunter Maier, Peter Probst, Hans Ramge, Erwin Leibfried, doc. Hans-Gernot Hermann, kanclerz Wolf, asesor J. Roth.

redakcja: Centrum Promocji 

giessen.png

Udostępnij

Powiązane artykuły
Dr Paweł Kowal o Polsce, Ukrainie i UE

temu

Wojna ukraińsko-rosyjska wciąż trwa, a sprawa integracji Ukrainy z Europą Zachodnią wydaje się dużo bardziej odległa niż kilka lat temu... Jeden z najlepszych w Polsce specjalistów od polityki wschodniej, dr Paweł Kowal, opowie podczas wizyty w Uniwersytecie Łódzkim o przyszłości stosunków polsko-ukraińskich i o perspektywach relacji naszych sąsiadów z Unią Europejską. 
Biohackathon w UŁ zakończony

temu

Te osoby w przyszłości mogą odpowiadać za przełomowe badania poprawiające jakość naszego życia. W biohackathonach, czyli maratonach zadań z pogranicza biologii i informatyki, uczestniczą najlepsi z najlepszych. Właśnie zakończyły się zawody, których gospodarzem był Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Uniwersyteccy eksperci podzielą się wiedzą w Empiku

temu

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna współpracę z siecią salonów EMPIK. W jej ramach realizowany będzie "Projekt Wiedza", czyli cykl spotkań z udziałem uczelnianych ekspertów. W pierwszym z nich będzie można wziąć udział 29 maja o godzinie 18:00 w Manufakturze. Prelekcja inaugurująca serię wykładów skupi się wokół tematu charyzmy i sposobów na jej wyćwiczenie. 
Niezwykły dar dla Biblioteki UŁ

temu

Do kolekcji rękopiśmiennej, którą pozostawiła po sobie profesor Ija Lazari-Pawłowska, dołączą m.in. prywatne listy Pani profesor do ks. prof. Helmuta Jurosa.

UŁ komentuje: Pierwszy rok rządów E. Macrona

Emmanuel Macron zasiadł w prezydenckim fotelu z ogromnym poparciem społecznym i w atmosferze wielkich nadziei Francuzów na poprawę sytuacji kraju, zarówno wewnątrz jak i na arenie międzynarodowej. Pierwszy rok rządów nowego lidera Francji przyniósł jego rodakom wiele rozczarowań, ale w kilku obszarach dał też nadzieję na wzmocnienie pozycji Paryża.