UŁ komentuje: Pierwszy rok rządów E. Macrona

fot. Pixabay

UŁ komentuje: Pierwszy rok rządów E. Macrona

Opublikowany

Emmanuel Macron zasiadł w prezydenckim fotelu z ogromnym poparciem społecznym i w atmosferze wielkich nadziei Francuzów na poprawę sytuacji kraju, zarówno wewnątrz jak i na arenie międzynarodowej. Pierwszy rok rządów nowego lidera Francji przyniósł jego rodakom wiele rozczarowań, ale w kilku obszarach dał też nadzieję na wzmocnienie pozycji Paryża. 

O bilansie pierwszego roku rządów Emmanuela Macrona mówi politolog, dr Michał Klonowski.

- Reforma kodeksu pracy, zwiększająca uprawnienia pracodawców, reforma kolejnictwa i systemu edukacji sprawiły, że poparcie dla Macrona spadło. To bardzo kosztowne społecznie reformy – tłumaczy nasz ekspert.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że niemała grupa Francuzów oddała głosy na Macrona nie dlatego, że popierała jego program, ale z powodu obaw wobec Frontu Narodowego Marie Le Pen.

Na arenie międzynarodowej, zdaniem dr Klonowskiego, E. Macron radzi sobie o wiele lepiej. Postawił na wzmocnienie integracji europejskiej i wydaje się, że ta polityka przynosi rezultaty. Prezydent Francji wypada również bardzo dobrze w kontaktach z dwoma największymi światowymi liderami – Władimirem Putinem i Donaldem Trumpem. Francuzi odbierają to jak sukces całego kraju i wzmacnianie ich ojczyzny.

- Polska nie odgrywa obecnie dużej roli w polityce Macrona. Głównie dlatego, że nie jest i nie zamierza być w strefie euro. Prezydent Francji stawia z kolei na wzmocnienie tej ostatniej i tworzenie osobnych instytucji nadzorujących strefę (m.in. ministra finansów strefy euro) - tłumaczy dr Michał Klonowski.

Zdaniem politologa UŁ stosunki polsko-francuskie popsuła dodatkowo sprawa Caracali, w najbliższym czasie nie ma szans na diametralne ocieplenie tych relacji. 

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

temu

Prezydent Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, tym samym uznając miasto stolicą Izraela. To niezwykle kontrowersyjny ruch, jeśli weźmie się pod uwagę rolę, jaką Jerozolima pełni dla judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Czy decyzja POTUS-a* może oznaczać konflikt zbrojny? Komentuje prof. Radosław Bania, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, specjalista w zakresie polityki na Bliskim Wschodzie.
UŁ komentuje: Niemcy po wyborach

temu

Angela Merkel pozostaje na stanowisku Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, ale rzeczywistość polityczna naszych zachodnich sąsiadów i tak może się bardzo zmienić. Kiedy powstanie nowy rząd i czym dokładnie jest skrajna prawica AfD? Na te i inne pytania odpowiada w materiale dr Jakub Gortat.
Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

temu

Dziennik z getta łódzkiego Rywki Lipszyc, opracowany przez dr Ewę Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki 2018. To kolejna taka nagroda dla tej jednostki naukowej. Jesteśmy niezwykle dumni i składamy autorce ogromne gratulacje.
Polityka bezpieczeństwa Iranu - wymiar wewnętrzny i zewnętrzny

temu

Projekt obejmuje analizę polityki bezpieczeństwa Islamskiej Republiki Iranu, zarówno w jej wewnętrznym wymiarze, jak i zewnętrznym (w odniesieniu do zagrożeń i wyzwań płynących spoza Iranu).

Łódź będzie się dalej wyludniać?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat populacja Łodzi zmalała o około stu tysięcy mieszkańców i dużo wskazuje na to, że ta tendencja się nie zatrzyma. Najnowsze przewidywania GUS i swój autorski komentarz do nich publikuje prof. Piotr Szukalski w Biuletynie Demografia i Gerontologia. Można tam również zobaczyć prognozy dla wszystkich miast wojewódzkich w Polsce.