Niezwykły dar dla Biblioteki UŁ

Niezwykły dar dla Biblioteki UŁ

Opublikowany

Do kolekcji rękopiśmiennej, którą pozostawiła po sobie profesor Ija Lazari-Pawłowska, dołączą m.in. prywatne listy Pani profesor do ks. prof. Helmuta Jurosa.

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała od ks. prof. Helmuta Jurosa wyjątkowy dar obejmujący prywatne listy prof. Iji Lazari-Pawłowskiej do ks. prof. Helmuta Jurosa z lat 1974-1994 (11 listów i 1 pocztówka) oraz recenzję publikacji Pani profesor, Pożegnanie przy grobie i pośmiertne wspomnienia jego autorstwa.

Księdza profesora Helmuta Jurosa i profesor Iję Lazari-Pawłowską łączyła wieloletnia przyjaźń i wzajemny ogromny szacunek dla przekonań moralnych i postawy życiowej, o czym świadczą chociażby słowa ks. prof. Helmuta Jurosa na temat publikacji Pani profesor, pt. Etyka :”książkę bierze się do ręki ze czcią dla osoby Autorki i z respektem wobec Jej wiedzy filozoficznej”.

Otrzymany dar znacząco uzupełnia spuściznę rękopiśmienną po Pani profesor Iji Lazari-Pawłowskiej – wybitnym etyku i filozofie, cieszącym się uznaniem w kraju i zagranicą. Kolekcja znajduje się w Sekcji Rękopisów Biblioteki UŁ, gdzie jest w trakcie opracowania.

 Redakcja: Centrum Promocji

Udostępnij

Powiązane artykuły
Marzec 68’ – tablica pamięci na budynku BUŁ

temu

Uniwersytet Łódzki trwale upamiętnił osoby, które były ofiarami prześladowań władz PRL sprzed 50 lat. Ówcześni łódzcy studenci przyłączyli się do protestów swoich kolegów z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Radomia. Bronili wolności słowa i praw obywatelskich. Zorganizowali protesty pod budynkiem Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. 28 marca nastąpiły pierwsze represje ze strony komunistycznych władz – studenci, którzy zdecydowali się wziąć udział w protestach zaczęli dostawać powołania do wojska.
Mentoring VIP - podsumowanie V edycji

temu

"Najcenniejsza rzecz w tym programie? Usłyszeć od opiekuna: nadajesz się, masz talent." - przyznaje jedna z uczestniczek Mentoringu VIP. Program wymyślony przez Uniwersytet Łódzki pomaga najzdolniejszym studentom odnaleźć właściwą drogę zawodową, zdobyć cenne doświadczenie, uniknąć niektórych błędów. 27 czerwca o 14:00 w Pałacu Biedermanna oficjalne zakończenie piątej edycji. 
XIV Summer School: UŁ promuje Polskę na świecie

temu

25 czerwca 2018 r., o godzinie 10:00, w Pałacu Biedermanna, odbędzie się oficjalna inauguracja Szkoły Letniej "European Union Challenges: the New Context of Unity and Diversity". Poza studentami z Brazylii, Ekwadoru, Meksyku, Ukrainy, Rosji do Łodzi zawitają również profesorowie towarzyszący studentom oraz dodatkowo profesorowie z Turcji oraz USA. Nie zabraknie także ambasadorów wizytujących państw,  władz miasta i władz uniwersyteckich.
UŁ stawia na badania młodych naukowców

temu

22 i 23 czerwca – studenci i doktoranci z całej Polski spotkają się na Wydziale Filologicznym UŁ, gdzie odbędzie się I Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu Badania Młodych Naukowców pod hasłem „Wiedza – Inspiracja – Pasja”. Młodzi ludzie będą mogli zaprezentować swoje prace naukowe z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, przyrodniczych oraz leśnych.

Prof. Michał Grabowski w International Barcode of Life

Prof. Michał Grabowski z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii WBiOŚ został zaproszony do Barcode of Life (iBOL). To prestiżowa, międzynarodowa sieć badawcza, która zajmuje się nowoczesnym identyfikowaniem i szeregowaniem gatunków za pomocą kodu genetycznego, czyli sekwencji nukleotydów DNA.