Niezwykły dar dla Biblioteki UŁ

Niezwykły dar dla Biblioteki UŁ

Opublikowany

Do kolekcji rękopiśmiennej, którą pozostawiła po sobie profesor Ija Lazari-Pawłowska, dołączą m.in. prywatne listy Pani profesor do ks. prof. Helmuta Jurosa.

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała od ks. prof. Helmuta Jurosa wyjątkowy dar obejmujący prywatne listy prof. Iji Lazari-Pawłowskiej do ks. prof. Helmuta Jurosa z lat 1974-1994 (11 listów i 1 pocztówka) oraz recenzję publikacji Pani profesor, Pożegnanie przy grobie i pośmiertne wspomnienia jego autorstwa.

Księdza profesora Helmuta Jurosa i profesor Iję Lazari-Pawłowską łączyła wieloletnia przyjaźń i wzajemny ogromny szacunek dla przekonań moralnych i postawy życiowej, o czym świadczą chociażby słowa ks. prof. Helmuta Jurosa na temat publikacji Pani profesor, pt. Etyka :”książkę bierze się do ręki ze czcią dla osoby Autorki i z respektem wobec Jej wiedzy filozoficznej”.

Otrzymany dar znacząco uzupełnia spuściznę rękopiśmienną po Pani profesor Iji Lazari-Pawłowskiej – wybitnym etyku i filozofie, cieszącym się uznaniem w kraju i zagranicą. Kolekcja znajduje się w Sekcji Rękopisów Biblioteki UŁ, gdzie jest w trakcie opracowania.

 Redakcja: Centrum Promocji

Udostępnij

Powiązane artykuły
Do BUŁy z dzieckiem – nowy pokój do nauki otwarty!

temu

W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego jest już Pokój Zagadek, teraz przyszła kolej na nieco inne wyzwania, te codzienne, życiowe. Rodzice, którzy przychodzą do BUŁy z dziećmi, będą mogli się teraz pouczyć lub po prostu poczytać w specjalnym pokoju, dostosowanym do potrzeb najmłodszych. Otwieramy 3 września o 10:00, zapraszamy w imieniu pracowników BUŁ i użytkowników pokoju, którzy będą na miejscu, żeby przetestować pomieszczenie.
Marzec 68’ – tablica pamięci na budynku BUŁ

temu

Uniwersytet Łódzki trwale upamiętnił osoby, które były ofiarami prześladowań władz PRL sprzed 50 lat. Ówcześni łódzcy studenci przyłączyli się do protestów swoich kolegów z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Radomia. Bronili wolności słowa i praw obywatelskich. Zorganizowali protesty pod budynkiem Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. 28 marca nastąpiły pierwsze represje ze strony komunistycznych władz – studenci, którzy zdecydowali się wziąć udział w protestach zaczęli dostawać powołania do wojska.
Wydarzenia na UŁ 18 - 24.10

temu

Symulacja akcji antyterrorystów, konferencja o starości, Festiwal Kamera Akcja, umowa z PwC czy badania archeologiczne przy al. Anstadta - kolejne dni na UŁ będą pełne ciekawych wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami. 
Co Gestapo i UB robili przy Anstadta? - badania UŁ

temu

Wywiady z żyjącymi  świadkami oraz prace wykopaliskowe - to część projektu „Dawna siedziba Gestapo i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy al. Anstadta w Łodzi. Interdyscyplinarne badania miejsca”. Mroczną przeszłość łódzkiego budynku zbadają archeolodzy i etnolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. We wtorek 23 października 2018 r., w siedzibie ŁSSE (Tymienieckiego 22G), podpisane zostanie porozumienie między Uczelnią oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.