Niezwykły dar dla Biblioteki UŁ

Niezwykły dar dla Biblioteki UŁ

Opublikowany

Do kolekcji rękopiśmiennej, którą pozostawiła po sobie profesor Ija Lazari-Pawłowska, dołączą m.in. prywatne listy Pani profesor do ks. prof. Helmuta Jurosa.

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała od ks. prof. Helmuta Jurosa wyjątkowy dar obejmujący prywatne listy prof. Iji Lazari-Pawłowskiej do ks. prof. Helmuta Jurosa z lat 1974-1994 (11 listów i 1 pocztówka) oraz recenzję publikacji Pani profesor, Pożegnanie przy grobie i pośmiertne wspomnienia jego autorstwa.

Księdza profesora Helmuta Jurosa i profesor Iję Lazari-Pawłowską łączyła wieloletnia przyjaźń i wzajemny ogromny szacunek dla przekonań moralnych i postawy życiowej, o czym świadczą chociażby słowa ks. prof. Helmuta Jurosa na temat publikacji Pani profesor, pt. Etyka :”książkę bierze się do ręki ze czcią dla osoby Autorki i z respektem wobec Jej wiedzy filozoficznej”.

Otrzymany dar znacząco uzupełnia spuściznę rękopiśmienną po Pani profesor Iji Lazari-Pawłowskiej – wybitnym etyku i filozofie, cieszącym się uznaniem w kraju i zagranicą. Kolekcja znajduje się w Sekcji Rękopisów Biblioteki UŁ, gdzie jest w trakcie opracowania.

 Redakcja: Centrum Promocji

Udostępnij

Powiązane artykuły
Marzec 68’ – tablica pamięci na budynku BUŁ

temu

Uniwersytet Łódzki trwale upamiętnił osoby, które były ofiarami prześladowań władz PRL sprzed 50 lat. Ówcześni łódzcy studenci przyłączyli się do protestów swoich kolegów z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Radomia. Bronili wolności słowa i praw obywatelskich. Zorganizowali protesty pod budynkiem Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. 28 marca nastąpiły pierwsze represje ze strony komunistycznych władz – studenci, którzy zdecydowali się wziąć udział w protestach zaczęli dostawać powołania do wojska.
UŁani do boju! Esport na Uniwersytecie Łódzkim

temu

Uniwersytet Łódzki, w porozumieniu z T-Mobile Ligą Akademicką, stworzył pierwszą w Polsce oficjalną studencką organizację esportową. Zespół, który nazywa się UŁani, otrzyma na wstępie od władz Uczelni wsparcie w postaci własnego miejsca do treningów i rozgrywek oraz łącza internetowego dobrej jakości. 
Dodatkowa rekrutacja na UŁ

temu

Uniwersytet Łódzki przyjął w tym roku na stacjonarne studia I stopnia ponad 5400 osób. W porównaniu do poprzedniego roku zmniejszyliśmy nabór na tym etapie o 14%. Na niektóre kierunki wciąż jednak można się dostać. 
Niesamowity mural na „Olimpie” - 20 lat programu Erasmus w UŁ

temu

Uniwersytet Łódzki z przyjemnością udostępnia przestrzeń do stworzenia kolejnego dzieła. Na ścianie X Domu Studenta UŁ „Olimp” (ul. Lumumby 12) powstaje mural, który z pewnością odbije się szerokim echem w świecie street art’u. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie ESN Polska, które z okazji obchodów 20-lecia programu Erasmus w Polsce oraz swojego istnienia postanowiło stworzyć niebanalny pomnik różnorodności.