Prof. Michał Grabowski w International Barcode of Life

graf. Pixabay

Prof. Michał Grabowski w International Barcode of Life

Opublikowany

Prof. Michał Grabowski z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii WBiOŚ został zaproszony do Barcode of Life (iBOL). To prestiżowa, międzynarodowa sieć badawcza, która zajmuje się nowoczesnym identyfikowaniem i szeregowaniem gatunków za pomocą kodu genetycznego, czyli sekwencji nukleotydów DNA.

Ta nowa metoda umożliwiająca ocenę różnorodności istot żywych została opracowana w 2003 roku przez badaczy Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie. W ciągu kolejnych siedmiu lat naukowcy z całego świata uznali, że jej powszechne wprowadzenie w ogromnym stopniu pomoże usprawnić nie tylko identyfikację, coraz bardziej zagrożonej i coraz szybciej wymierającej, ziemskiej fauny i flory, ale także pomóc w jej zachowaniu dla przyszłych pokoleń.

Dotychczasowy sposób rozpoznawania gatunków polegał przede wszystkim na opisie budowy morfologicznej danego gatunku oraz ich późniejszego rozpoznawania z użyciem tzw. „kluczy do oznaczania” - również opartych o różnice w wyglądzie zewnętrznym. Był on skuteczny pod warunkiem, że badany obiekt nie był zniszczony lub, że gatunki wyraźnie różniły się od siebie.

Nowa metoda przypomina nadawanie kodów kreskowych towarom w hipermarkecie – naukowcy wykorzystują do identyfikacji gatunku określony fragment sekwencji DNA, której nie da się pomylić z inną. Jest ona również bardziej efektywna i uniwersalna - umożliwia nie tylko identyfikację całych osobników, ale również ich fragmentów (np. włosów, piór) a także śladów biologicznych pozostawionych w środowisku.

Do tej pory w iBOL współpracowało ze sobą 28 krajów z pięciu kontynentów. Polska będzie 7 europejskim krajem, który wejdzie z skład organizacji. Dzięki zaproszeniu prof. Grabowskiego do iBOL Wydział Biologii i Ochrony Środowiska stanie się narodowym punktem kontaktowym w jednej z najbardziej pasjonujących specjalności naukowych – odkrywaniu i opisywaniu ziemskich gatunków a także ochronie bioróżnorodności.

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

prof. Michał Grabowski i dr Radomir Jaskuła (WBiOŚ UŁ)

prof. Michał Grabowski i dr Radomir Jaskuła (WBiOŚ UŁ)

Udostępnij

Powiązane artykuły
Nowe hasło encyklopedyczne z pasji do kobiet

temu

Kamila Żukowska została autorem hasła encyklopedycznego poświęconego poetce Konstancji Benisławskiej w Literary Encyclopedia – międzynarodowej encyklopedii zawierającej hasła z zakresu literatury: https://www.litencyc.com/.
Wykładowcy WNoW UŁ laureatami „XXXII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji” 2017/2018

temu

Nieszablonowa praca z uczniem/studentem, wychowankiem czy podopiecznym wymaga osób utalentowanych, kompetentnych i chętnych, by współtworzyć lepszą praktykę edukacyjną. Jest źródłem odpowiedzialnej zmiany, zakładającej podmiotowy rozwój każdej jednostki. Stanowi inkubator ludzi z pasją, którzy chcą i potrafią czerpać radość i siłę z podejmowania wielopoziomowych interakcji z drugim człowiekiem.
Oczyszczenie wód Arturówka najlepszym projektem w UE!

temu

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali najwyższe wyróżnienie Komisji Europejskiej, nagrodę "Best of the Best", za oczyszczenie zbiorników w łódzkim Arturówku. W konkursie brało udział ponad 60 zespołów badawczych z Europy. 
Prof. Joanna Jabłkowska uhonorowana przez prezydenta Niemiec 

temu

Prof. Joanna Jabłkowska, Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, została uhonorowana Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Odznaczenie przyznane przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera wręczył ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Jakie informacje się "sprzedają"? - Wydawnictwo UŁ o nowej książce

"Rozprzestrzenialne media. Jak powstają wartości i znaczenia w usieciowionej kulturze" - to książka o czymś więcej niż tylko o tym, jak technologia zmienia kulturę. Rozwój komunikacji sieciowej, zwłaszcza w połączeniu z praktykami kultury uczestnictwa, oferuje szereg nowych zasobów oraz ułatwia interwencje różnym grupom, które od dawna walczyły, aby ich głos został usłyszany.