Prof. Michał Grabowski w International Barcode of Life

graf. Pixabay

Prof. Michał Grabowski w International Barcode of Life

Opublikowany

Prof. Michał Grabowski z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii WBiOŚ został zaproszony do Barcode of Life (iBOL). To prestiżowa, międzynarodowa sieć badawcza, która zajmuje się nowoczesnym identyfikowaniem i szeregowaniem gatunków za pomocą kodu genetycznego, czyli sekwencji nukleotydów DNA.

Ta nowa metoda umożliwiająca ocenę różnorodności istot żywych została opracowana w 2003 roku przez badaczy Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie. W ciągu kolejnych siedmiu lat naukowcy z całego świata uznali, że jej powszechne wprowadzenie w ogromnym stopniu pomoże usprawnić nie tylko identyfikację, coraz bardziej zagrożonej i coraz szybciej wymierającej, ziemskiej fauny i flory, ale także pomóc w jej zachowaniu dla przyszłych pokoleń.

Dotychczasowy sposób rozpoznawania gatunków polegał przede wszystkim na opisie budowy morfologicznej danego gatunku oraz ich późniejszego rozpoznawania z użyciem tzw. „kluczy do oznaczania” - również opartych o różnice w wyglądzie zewnętrznym. Był on skuteczny pod warunkiem, że badany obiekt nie był zniszczony lub, że gatunki wyraźnie różniły się od siebie.

Nowa metoda przypomina nadawanie kodów kreskowych towarom w hipermarkecie – naukowcy wykorzystują do identyfikacji gatunku określony fragment sekwencji DNA, której nie da się pomylić z inną. Jest ona również bardziej efektywna i uniwersalna - umożliwia nie tylko identyfikację całych osobników, ale również ich fragmentów (np. włosów, piór) a także śladów biologicznych pozostawionych w środowisku.

Do tej pory w iBOL współpracowało ze sobą 28 krajów z pięciu kontynentów. Polska będzie 7 europejskim krajem, który wejdzie z skład organizacji. Dzięki zaproszeniu prof. Grabowskiego do iBOL Wydział Biologii i Ochrony Środowiska stanie się narodowym punktem kontaktowym w jednej z najbardziej pasjonujących specjalności naukowych – odkrywaniu i opisywaniu ziemskich gatunków a także ochronie bioróżnorodności.

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

prof. Michał Grabowski i dr Radomir Jaskuła (WBiOŚ UŁ)

prof. Michał Grabowski i dr Radomir Jaskuła (WBiOŚ UŁ)

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ z Katedrą UNESCO 

temu

Wiedza biologów UŁ od lat przyczynia się do bardziej zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Stąd kolejny sukces ekohydrologów z Łodzi – Katedra Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego uzyskała status Katedry UNESCO (ang. Chair of UNESCO). Jest to wyjątkowe wyróżnienie na arenie międzynarodowej i ogromny zaszczyt dla naszej uczelni. W Polsce jest zaledwie 10 takich katedr.
Praca magisterska absolwentki WPiA UŁ z nagrodą MSZ

temu

Anna Grabarczyk otrzymała najwyższą możliwą nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych w 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Pisała o prawach człowieka oraz europejskim i polskim sądownictwie. Praca napisana została pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej.
Student UŁ zbada jak działał stalinowski uniwersytet

temu

Nowo powstałe lub odradzające się po II wojnie światowej uczelnie polskie - w wizji Józefa Stalina - miały być ośrodkami, gdzie ideologia marksistowska, mocno wspierana przez środowisko akademickie, będzie się szybko rozwijać. Jak ten eksperyment się udał? Sprawdzi to student Uniwersytetu Łódzkiego Piotr Budzyński, który otrzymał na swoje badania Diamentowy Grant Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 
Nowe hasło encyklopedyczne z pasji do kobiet

temu

Kamila Żukowska została autorem hasła encyklopedycznego poświęconego poetce Konstancji Benisławskiej w Literary Encyclopedia – międzynarodowej encyklopedii zawierającej hasła z zakresu literatury: https://www.litencyc.com/.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.