Jakie informacje się "sprzedają"? - Wydawnictwo UŁ o nowej książce

fot. Pixabay 

Jakie informacje się "sprzedają"? - Wydawnictwo UŁ o nowej książce

Opublikowany

"Rozprzestrzenialne media. Jak powstają wartości i znaczenia w usieciowionej kulturze" - to książka o czymś więcej niż tylko o tym, jak technologia zmienia kulturę. Rozwój komunikacji sieciowej, zwłaszcza w połączeniu z praktykami kultury uczestnictwa, oferuje szereg nowych zasobów oraz ułatwia interwencje różnym grupom, które od dawna walczyły, aby ich głos został usłyszany.

Nowe platformy dały sposobność zaistnienia zmianom społecznym, kulturowym, ekonomicznym, prawnym i politycznym, a także okazję do różnorodności i demokratyzacji, o którą warto walczyć.  Warunki uczestnictwa są dostępne na wyciągnięcie ręki. Co się nie rozprzestrzenia – umiera – tak ideę rozprzestrzenialnych mediów ujmują autorzy książki, Henry Jenkins, Sam Ford i Joshua Green. Odwołując się do licznych przykładów, badają, jakie cechy informacji sprawiają, że ludzie chcą ją rozprzestrzeniać, jaką ma to dla nich wartość, a także co sprawia, że po udostępnione treści sięgają inni.

Henry Jenkins jest profesorem komunikacji, dziennikarstwa, sztuki filmowej i edukacji - sam nazywa siebie “aka-fanem”. Termin ten pochodzi od słów academic (naukowiec) i fan. Odnosi się on do uczonego, który jednocześnie jest fanem i odzwierciedla sposób, w jaki jego życie zawodowe łączy świat akademicki i fandomowy. Autor jednej z najchętniej czytanych i cytowanych książek z zakresu nowych mediów Convergance Culture. Twórca Participatory Culture and Learning Lab.

Sam Ford – kierownik strategii cyfrowych w agencji Pepercomm Strategic Comunications. Dziennikarz, nagrodzony przez Kentucky Press Association, pisze dla „BusinessWeek”, „Huffington Post”, „Christian Science Monitor”, „Portfolio” oraz „Chief Marketer”.

Joshua Green – związany z Undercurrent, nowojorską firmą zajmującą się strategiami cyfrowymi. Współautor (z Jean Burgess) książki YouTube: Online Video and Participatory Culture. Autor publikacji na temat telewizji, nowych mediów i kultury partycypacyjnej.

Książkę przetłumaczył dr Michał Wróblewski - afiliowany przy Katedrze Teorii Literatury Wydziału Filologicznego UŁ. Zajmuje się problematyką związaną z komunikacją, nowymi mediami, kulturą popularną i kognitywistyką. Publikował między innymi w „Przestrzeniach Teorii", „Tekstach Drugich“ oraz „Zagadnieniach Rodzajów Literackich” (od 2013 r. redaktor pisma). Autor książki Powieść graficzna. Studium gatunku w perspektywie kognitywistycznej (WUŁ 2016).

Książka jest objęta patronatem medialnym Radia TOK FM

Link do fragmentu książki.

Link do informacji o książce na kanale YouTube WUŁ.

redakcja: Wydawnictwo UŁ

jenkins_okladka (1).jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Seria oksfordzka – wiedza dla każdego

temu

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało tłumaczenie najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”. Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Specjalnie dla polskich czytelników brytyjscy autorzy przygotowali nowe lub uaktualnione wstępy do poszczególnych książek. Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.
UŁ komentuje: Fake news - były, są i będą

temu

Fake newsy, tak popularne ostatnimi czasy, nie są niczym nowym. Już przed II wojną światową odbiorcy padali ich ofiarami. Czy ta forma komunikacji będzie się rozwijać? Jak chronić się przed nieprawdziwymi informacjami? Komentuje dr Mariusz Woźniakowski z Wydziału Zarządzania UŁ.
Etos naukowy w dobie nauki postakademickiej - prof. Anna Lewicka-Strzałecka

temu

Co powstało z połączenia nauki akademickiej i nauki przemysłowej i czy efekt oznacza koniec humanistyki? Jakie wyzwania czekają naukę i z jakimi problemami będzie sobie ona musiała poradzić? O tym mówi prof. Anna Lewicka-Strzałecka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. 
Personalizowane zabawki dla dzieci z autyzmem

temu

Grupa studentów kilku wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego związanych z organizacją Enactus działającą na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ realizuje kompleksowy projekt Bluekids o charakterze społecznym.

Biohackathon w UŁ zakończony

Te osoby w przyszłości mogą odpowiadać za przełomowe badania poprawiające jakość naszego życia. W biohackathonach, czyli maratonach zadań z pogranicza biologii i informatyki, uczestniczą najlepsi z najlepszych. Właśnie zakończyły się zawody, których gospodarzem był Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.