Pieniądze w służbie dyplomacji. Państwowe fundusze majątkowe jako narzędzie polityki zagranicznej

Pieniądze w służbie dyplomacji. Państwowe fundusze majątkowe jako narzędzie polityki zagranicznej

Opublikowany

Pieniądze zawsze miały znaczenie w polityce zagranicznej, ale bodaj nigdy państwa nie miały ich w swoich rękach aż tyle. Ten wzrost wielkości kapitału kontrolowanego przez kraje sprawił, że coraz częściej sięgają one po instrumenty ekonomiczne do osiągania swoich celów na arenie międzynarodowej.

Jednym z przejawów tego zjawiska jest szybki rozwój tzw. Państwowych funduszy majątkowych (PFM), czyli rządowych lub kontrolowanych przez rząd funduszy inwestycyjnych. Oficjalnie mają one efektywnie pomnażać zgromadzone w nich środki, ale… nie jest to cała prawda o ich działalności.
Tomasz Kamiński, w opublikowanej właśnie nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w książce „Pieniądze w służbie dyplomacji. Państwowe fundusze majątkowe jako narzędzie polityki zagranicznej”, w oparciu o liczne przykłady pokazuje, jak PFM są wykorzystywane w polityce zagranicznej. Autor analizuje formy użycia funduszy jako instrumentu ekonomicznego polityki zagranicznej wybranych państw aby na tej podstawie wyodrębnić sześć różnych metod wykorzystywania tych instytucji w polityce zagranicznej. Opisuje między innymi jak Chiny kupowały sobie przychylność Kostaryki, Rosjanie walczyli o swoją pozycję na Ukrainie a niewielka Norwegia wpływała na proces stanowienia prawa w Stanach Zjednoczonych. Ponadto odpowiada na pytanie jakie warunki musiały być spełnione, żeby polityczne użycie PFM było możliwe.
Udowodnienie politycznego wykorzystywania funduszy potwierdza formułowane już wcześniej przez naukowców, ekspertów i polityków obawy co do działania tych instytucji. Autor konkluduje, że skoro zagrożenia są realne to powinny się spotkać z adekwatną odpowiedzią członków społeczności międzynarodowej, tak państw, jak i organizacji międzynarodowych. Ten wniosek powinien być więc potraktowany jako wezwanie skierowane do polityków i osób odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo, aby bardzo poważnie zastanowili się nad metodami przeciwdziałania politycznym działaniom prowadzonym przez inne państwa za pomocą państwowych funduszy majątkowych.

Autor tekstu: Tomasz Kamiński, Pieniądze w służbie dyplomacji. Państwowe fundusze majątkowe jako narzędzie polityki zagranicznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2018

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Komentarze UŁ: fintech - bankowość przyszłości?

temu

Globalna rewolucja cyfrowa wywiera coraz większy wpływ na banki. Firmy z nowego sektora fintech zdobywają coraz większy udział w rynku finansów. Czy są przyszłością? Czy banki jakie znamy dzisiaj, nawet z ich nowoczesnymi rozwiązaniami, zostaną wyparte przez zupełnie nowy rodzaj konkurenta?
UŁani do boju! Esport na Uniwersytecie Łódzkim

temu

Uniwersytet Łódzki, w porozumieniu z T-Mobile Ligą Akademicką, stworzył pierwszą w Polsce oficjalną studencką organizację esportową. Zespół, który nazywa się UŁani, otrzyma na wstępie od władz Uczelni wsparcie w postaci własnego miejsca do treningów i rozgrywek oraz łącza internetowego dobrej jakości. 
Dodatkowa rekrutacja na UŁ

temu

Uniwersytet Łódzki przyjął w tym roku na stacjonarne studia I stopnia ponad 5400 osób. W porównaniu do poprzedniego roku zmniejszyliśmy nabór na tym etapie o 14%. Na niektóre kierunki wciąż jednak można się dostać. 
Niesamowity mural na „Olimpie” - 20 lat programu Erasmus w UŁ

temu

Uniwersytet Łódzki z przyjemnością udostępnia przestrzeń do stworzenia kolejnego dzieła. Na ścianie X Domu Studenta UŁ „Olimp” (ul. Lumumby 12) powstaje mural, który z pewnością odbije się szerokim echem w świecie street art’u. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie ESN Polska, które z okazji obchodów 20-lecia programu Erasmus w Polsce oraz swojego istnienia postanowiło stworzyć niebanalny pomnik różnorodności.