UŁ komentuje: Sprawa tamy we Włocławku

UŁ komentuje: Sprawa tamy we Włocławku

Opublikowany

Decyzja o otwarciu tamy we Włocławku była z punktu widzenia tamtejszej przyrody katastrofą - mówią ornitolodzy. 

Wody Polskie zdecydowały o otwarciu tamy we Włocławku i podniesieniu tym samym poziomu Wisły o metr. Decyzja została podjęta, żeby jedna z barek mogła popłynąć dalej do Gdańska. Ekolodzy i naukowcy mówią o tragedii ptaków, które były w środku sezonu lęgowego.

- Rybitwy osiedliły się tam naturalnie, a to nie takie oczywiste. Od lat dbamy o to, by ten gatunek ptaków rozmnażał się nad zbiornikiem Jeziorsko - mówi dr hab. Radosław Włodarczyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Ornitolog wyjaśnia, że zniszczono gniazda ptaków wodno-błotnych od Włocławka do Gdańska. To gatunki chronione nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej. Dla jednego kursu barki wszystkie gniazda i jaja znalazły się pod wodą.

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ Komentuje: Dożynki - tradycje i historia

temu

"W żniwa straszny był zadymek, teraz czas na odpoczynek" - kilka słów o tradycji dożynek od naszego eksperta, etnologa, dr Damiana Kasprzyka. Dożynki, czyli święto plonów, to zjawisko wielowymiarowe, a co istotne aktualne, żywe i ważne dla społeczności wiejskiej...
UŁ komentuje: Komórki macierzyste – nadzieje i realia

temu

Odkrycie komórek macierzystych oraz poznanie mechanizmów ich podziałów i różnicowania rozbudziło duże nadzieje na ich zastosowanie w medycynie. Pierwszy raz w historii ludzkości pojawiła się perspektywa na skuteczne leczenie chorób związanych z utratą bądź degeneracją komórek, w tym cukrzycy, zawału mięśnia sercowego i niektórych nowotworów złośliwych. Podejście to otwiera nowe możliwości, ale trzeba pamiętać, że wymaga ono jeszcze wielu badań dla zastosowania w praktyce klinicznej. O tym niezwykle istotnym dla wielu ludzi zagadnieniu opowiada nasz ekspert, genetyk, prof. Janusz Błasiak z Zakładu Genetyki Molekularnej WBiOŚ.
UŁ komentuje: Zapomniane słowa - Huncwot

temu

Od wulgaryzmu do elementu uzbrojenia - historia i znaczenia naszego najnowszego zapomnianego słowa są bardzo bogate. Zapraszamy do lektury najnowszego tekstu autorstwa filologów UŁ.
Ryzykowne zachowania

temu

Niewielu z nas spotkało się z terminem "rozhamowanie", a właśnie to zjawisko wpływa najbardziej na liczbę i intensywność naszych ryzykownych decyzji. Okazji do podejmowania tych ostatnich nie brakuje, zwłaszcza w wakacje. Co wpływa na nas wtedy najbardziej? Naukowcy wymieniają kilka czynników. Opowiada o nich nasz ekspert - prof. Iwona Janicka, dyrektor Instytutu Psychologii UŁ.