Czym jest wspólnota akademicka?

Prof. T. Sławek (UŚ), III edycja Gali im. Kotarbińskiego (fot. Maciej Andrzejewski, UŁ)

Czym jest wspólnota akademicka?

Opublikowany

Wspólnota akademicka to również wspólnota ludzi niespieszących się, rozumiem przez to brak pogoni za publikacjami i unikanie "punktozy" - mówi prof. Tadeusz Sławek, literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego, jeden z uczestników utworzonego w Uniwersytecie Łódzkim Kolegium Refleksji Humanistycznej im. prof. T. Kotarbińskiego. 

Profesor Tadeusz Sławek zasiada również w Kapitule Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego. To właśnie w trakcie ostatnich trzech lat, gdy wybierano najwybitniejsze prace z zakresu nauk humanistycznych, powstało zintegrowane ze sobą środowisko naukowców z całej Polski, które zaczęło dyskusję o kondycji, problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed polskim systemem szkolnictwa wyższego.

Kolegium Refleksji Humanistycznej, któremu patronuje również postać pierwszego rektora UŁ, po raz pierwszy spotkało się na oficjalnym posiedzeniu w kwietniu 2018 r. Profesor Tadeusz Sławek nie mógł w nim uczestniczyć osobiście. Dlatego jego wystąpienie zostało zarejestrowane wcześniej i zaprezentowane na początku dyskusji.

W wystąpieniu prof. Sławka jest jednak tyle ważnych wątków dotyczących nauki, badań i przyszłości uniwersytetu, że pozostaje wciąż aktualne również teraz, a może szczególnie teraz.

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wydarzenia na UŁ 18 - 24.10

temu

Symulacja akcji antyterrorystów, konferencja o starości, Festiwal Kamera Akcja, umowa z PwC czy badania archeologiczne przy al. Anstadta - kolejne dni na UŁ będą pełne ciekawych wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami. 
Co Gestapo i UB robili przy Anstadta? - badania UŁ

temu

Wywiady z żyjącymi  świadkami oraz prace wykopaliskowe - to część projektu „Dawna siedziba Gestapo i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy al. Anstadta w Łodzi. Interdyscyplinarne badania miejsca”. Mroczną przeszłość łódzkiego budynku zbadają archeolodzy i etnolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. We wtorek 23 października 2018 r., w siedzibie ŁSSE (Tymienieckiego 22G), podpisane zostanie porozumienie między Uczelnią oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
UŁ i PwC - początek współpracy 

temu

22 października (poniedziałek) zainaugurowana zostanie współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z firmą PwC – światowym gigantem doradztwa strategicznego. Umowę ramową podpiszą prof. zw. dr hab. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Adam Krasoń, Prezes Zarządu PwC Polska. Konferencja prasowa, podczas której podpisana zostanie umowa, rozpocznie się o godz. 14:30 w rektoracie Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza 68.
Starość - jak ją oswoić? Konferencja na EkSoc

temu

Kiedy zaczyna się starość? Jak zapobiegać i unikać różnego rodzaju zagrożeniom, które napotkać możemy będąc seniorem? Jak chronić swoje prawa w podeszłym wieku? Między innymi o takich sprawach będą rozmawiać naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego i innych polskich uczelni wyższych podczas konferencji 24 października. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.