Personalizowane zabawki dla dzieci z autyzmem

Personalizowane zabawki dla dzieci z autyzmem

Opublikowany

Grupa studentów kilku wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego związanych z organizacją Enactus działającą na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ realizuje kompleksowy projekt Bluekids o charakterze społecznym.

Impulsem dla powstania projektu Bluekids były dane dotyczące rosnącej liczby dzieci, u których diagnozuje się autyzm.
W projekcie studenci stworzą specjalne personalizowane zabawki; dotychczas na drukarce 3D wyprodukowali ich prototypy, które obecnie są testowane pod kątem koloru i tekstury.

Personalizacja polega na tym, że kolor, kształt i tekstura zabawki jest dobierana w zależności od dziecka. Osoby z autyzmem nie mają jednego konkretnego koloru, który jest dla nich nieprzyjemny wizualnie. To bardzo indywidualna sprawa.

Ada Czerwińska, studentka Wydziału Filologicznego UŁ związana z projektem

Zabawka jest dopasowana do potrzeb dziecka oraz w takim rozmiarze, aby można ją było wszędzie ze sobą zabrać. Dzieci, ale także osoby dorosłe, poprzez dotyk powierzchni, na którą reagują pozytywnie, będą mogły opanować emocje w stresujących sytuacjach.
Projekt indywidualnej zabawki o dowolnym kolorze i powierzchni to nie jedyne działanie.
Studenci prowadzą kompleksową kampanię uświadamiającą społeczeństwo, czym jest autyzm. Regularnie prowadzą stronę projektu na Facebooku, na której wyszukują i zamieszczają ciekawostki i interesujące artykuły na temat tego zaburzenia.
W ten sposób chcą zachęcić obserwatorów do pogłębiania wiedzy i przybliżyć tematykę autyzmu. 
- Równolegle tworzymy także profil na Instagramie, gdzie poza informacjami o naszych bieżących działaniach pojawiły się podstawowe informacje na temat autyzmu - mówi Weronika Gocek z Wydziału Prawa i Administracji UŁ.
Ponadto, powstała specjalna platforma, która zbiera informacje na temat zjawiska autyzmu jak i wykaz szkół, przedszkoli czy poradni przystosowanych dla dzieci z autyzmem i dokładnie sprawdzonych: http://bluekids.ugu.pl/
W ramach BlueKids w Centrum Handlowym Sukcesja w Łodzi pojawiły się instalacje przygotowane po konsultacjach z fundacją JiM, przybliżające mieszkańcom regionu tematykę zaburzenia. Na plakatach studenci umieścili zdjęcia i opisy zjawisk, tak jak dostrzega je większość osób i równolegle jak mogą ich doświadczać osoby z autyzmem. Plakaty w dalszym ciągu są dostępne dla odwiedzających.
Studenci prowadzą też szkolenia w szkołach podstawowych pokazujące dzieciom, że kolega czy koleżanka z autyzmem są tacy sami, tylko czasami mogą reagować w inny sposób.
- Na tym nie koniec. Planujemy przeprowadzić szkolenia wśród emerytów i bezrobotnych nauczycieli, tak aby uzyskali oni kompetencje i zdolność do opieki nad dziećmi ze spektrum autyzmu i tym samym odciążyli rodziców w ich codziennym życiu – dodaje Gocek.

Materiał źródłowy: Weronika Gocek

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Etos naukowy w dobie nauki postakademickiej - prof. Anna Lewicka-Strzałecka

temu

Co powstało z połączenia nauki akademickiej i nauki przemysłowej i czy efekt oznacza koniec humanistyki? Jakie wyzwania czekają naukę i z jakimi problemami będzie sobie ona musiała poradzić? O tym mówi prof. Anna Lewicka-Strzałecka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. 
Doktorat o Holokauście pisany w Izraelu 

temu

Artur Kołodziejczyk jest jednym z najlepiej zapowiadających się młodych naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Stara się zrozumieć w jaki sposób Holokaust wpłynął na powojenne myślenie o Bogu i człowieku w ujęciu dwóch żydowskich myślicieli: Hannah Arendt i Hansa Jonasa. Prowadzi też wykłady dla izraelskich studentów. 
Jakie informacje się "sprzedają"? - Wydawnictwo UŁ o nowej książce

temu

"Rozprzestrzenialne media. Jak powstają wartości i znaczenia w usieciowionej kulturze" - to książka o czymś więcej niż tylko o tym, jak technologia zmienia kulturę. Rozwój komunikacji sieciowej, zwłaszcza w połączeniu z praktykami kultury uczestnictwa, oferuje szereg nowych zasobów oraz ułatwia interwencje różnym grupom, które od dawna walczyły, aby ich głos został usłyszany.
Łódź będzie się dalej wyludniać?

temu

W ciągu ostatnich dwudziestu lat populacja Łodzi zmalała o około stu tysięcy mieszkańców i dużo wskazuje na to, że ta tendencja się nie zatrzyma. Najnowsze przewidywania GUS i swój autorski komentarz do nich publikuje prof. Piotr Szukalski w Biuletynie Demografia i Gerontologia. Można tam również zobaczyć prognozy dla wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. 

Wykładowcy WNoW UŁ laureatami „XXXII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji” 2017/2018

Nieszablonowa praca z uczniem/studentem, wychowankiem czy podopiecznym wymaga osób utalentowanych, kompetentnych i chętnych, by współtworzyć lepszą praktykę edukacyjną. Jest źródłem odpowiedzialnej zmiany, zakładającej podmiotowy rozwój każdej jednostki. Stanowi inkubator ludzi z pasją, którzy chcą i potrafią czerpać radość i siłę z podejmowania wielopoziomowych interakcji z drugim człowiekiem.