„Projekt Wiedza” dla dzieci – kolejny wykład UŁ w EMPIKU

„Projekt Wiedza” dla dzieci – kolejny wykład UŁ w EMPIKU

Opublikowany

Oczy niektórych ważek są złożone z aż 25 tysięcy pojedynczych „oczek”, natomiast trzyszcze potrafią biec z prędkością 65 km/h. Niezwykłe, prawda? 30 czerwca o godz. 12.00 w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Projekt Wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku”, dr Radomir Jaskuła opowie o przedziwnym świecie bezkręgowców. Zapraszamy, zwłaszcza najmłodszych miłośników nauki, do Manufaktury na solidną dawkę wiedzy.

Podczas spotkania pt. „Robaki i inne zwierzaki…” dowiemy się, dlaczego wokół nas żyje tyle bezkręgowców i jak silnie wpływają one na życie ludzi (np. co wspólnego mają z nowoczesnymi smartfonami i misją na Marsa). Dr Radomir Jaskuła opowie też o najbardziej toksycznych żabach na świecie i niebezpiecznej dla rodzimych gatunków hodowli żółwi.
Dr Radomir Jaskuła jest pracownikiem Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie oprócz prowadzenia badań naukowych od lat zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o zwierzętach, w tym głównie o owadach, płazach i gadach.
„Projekt Wiedza” w salonie Empik to cykl comiesięcznych prelekcji z ekspertami Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w przystępny sposób opowiadają o ciekawych tematach z różnych dziedzin nauki. Obrana formuła zapewnia słuchaczom możliwość poznania wielu zagadnień z pewnego źródła, podpartych badaniami i podanych w przyjemny, popularnonaukowy sposób.
W dobie fake newsów i samozwańczych ekspertów szerzenie merytorycznych, sprawdzonych informacji staje się kluczowe. Przeciwdziałanie szkodliwym tendencjom, z jakimi zmagają się obecnie media i nauka, stanowi obowiązek każdej instytucji dysponującej specjalistami. Uniwersytet Łódzki od dłuższego czasu zapewnia prostszy dostęp do różnorodnej wiedzy za pośrednictwem publikowanych materiałów. Uczelnia coraz bardziej otwiera się na otoczenie i pomaga wszystkim zainteresowanym poszerzać swoje horyzonty, jak również weryfikować poprawność zasłyszanych informacji. 
Do dyspozycji odbiorców oddaliśmy już cykl Komentarze UŁ, w którym eksperci wyjaśniają rzeczywistość lub oceniają fachowo ciekawe zjawiska. Formę komentarzowej "wiedzy w pigułce" uzupełniają poszerzone nagrania audio dla tych, którzy w wolnym czasie lubią szczegółowo zgłębiać zagadnienia z zakresu humanistyki i nauk ścisłych. Podcasty UŁ, bo o nich mowa, zawierają najciekawsze wykłady wygłaszane przez naszych naukowców i zagranicznych prelegentów.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tężnie i zielona oaza w szpitalu dzięki naukowcom z UŁ

temu

Zaciszna oaza pełna starannie dobranej roślinności, do tego tężnie umożliwiające terapię lub po prostu relaks pacjentów z różnymi schorzeniami. A wszystko to na terenie szpitala… Brzmi niewiarygodnie?! Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego zaprojektowali takie miejsce. Otwarcie Relaksacyjnej Strefy Oxy-Cardio nastąpi 11 października (czwartek), o godzinie 11:00 w szpitalu im. Biegańskiego przy ul. Kniaziewicza 1/5 w Łodzi. Wydarzenie rozpocznie się w pawilonie B, na terenie Oddziału Kardiochirurgicznego. 
Dzień Mszaka - małe organizmy z wielką misją

temu

W imieniu Fundacji "Biodiversitatis", Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz innych organizatorów serdecznie zapraszamy na Dzień Mszaka, imprezę, która odbędzie się w ośrodku terenowym Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w najbliższą sobotę - 29.09.2018 od godz. 11:00 (Łódź, ul. Wycieczkowa 86, parking przy siedzibie straży miejskiej).
UŁ w Empiku - tym razem o chemii w kuchni!

temu

Na czym polega kwaśnienie mleka czy kwaszenie ogórków? Czy gotowanie w mikrofalówce jest zdrowe? Co oznacza tajemnicze „E” w produktach spożywczych? W dniu 3 października (środa) o godz. 18:00 w Manufakturze, w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Projekt Wiedza – Uniwersytet Łódzki w Empiku”, dr hab. Agnieszka Boruń czeka na wszystkich zainteresowanych odrobiną magii w… zwykłej kuchni. Zapraszamy, zarówno najmłodszych miłośników nauki, jak i rodziców i wszystkich chętnych na solidną dawkę wiedzy chemicznej przyprawioną humorem!
Kampania wrześniowa - ważne pytania. UŁ w EMPIKU.

temu

Kampania wrześniowa - jako hasło historyczne - wydaje się być przez nas dobrze poznana. Tymczasem okazuje się, że wciąż związanych jest z nią wiele historycznych pytań. Te wątpliwości i kontrowersje przedstawi podczas najbliższego wykładu w Empiku prof. Przemysław Waingertner z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Prelekcja dokładnie 1 września o godzinie 17:00 w salonie Empik w Manufakturze. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.