Nowe hasło encyklopedyczne z pasji do kobiet

Nowe hasło encyklopedyczne z pasji do kobiet

Opublikowany

Kamila Żukowska została autorem hasła encyklopedycznego poświęconego poetce Konstancji Benisławskiej w Literary Encyclopedia – międzynarodowej encyklopedii zawierającej hasła z zakresu literatury: https://www.litencyc.com/.

Żukowska jest doktorantką literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym UŁ; pisze doktorat poświęcony Konstancji Benisławskiej (1746-1806), poetce osiemnastowiecznej z Inflant Polskich (dzisiejsza południowa Łotwa), w kontekście badań nad kobiecym mistycyzmem w Europie Wschodniej.
- Od początku zależało mi na tym, by wpisać te badania w krąg wiedzy o kulturze w kontekście szerszym niż polski, dlatego nawiązałam współpracę z kilkoma profesorami z najlepszych uczelni na świecie, między innymi z Romanem Koropeckyim, który pracuje w UCLA – Uniwersytet Kalifornijki w Los Angeles, uniwersytet jest w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni świata – mówi Żukowska.
- Profesor ten zajmuje się dawną literaturą polską i jest znany również w Polsce ze swojej monografii poświęconej Adamowi Mickiewiczowi. Konsultowałam się z nim w sprawie mojej pracy i uzyskałam jego aprobatę oraz zaproszenie na półroczny staż w UCLA. To właśnie dzięki tej współpracy uzyskałam zaproszenie od profesora do napisania hasła. Z zaproszenia skorzystałam, a hasło powstało: https://www.litencyc.com/php/speople.php?rec=true&UID=14063  - dodaje jego autorka. 
To ważne, ponieważ twórcy encyklopedii nie przewidują możliwości napisania tekstu bez wewnętrznego zaproszenia. Kamila Żukowska jest zaledwie jedną z kilku osób z Polski, którym udało się opublikować hasło w Literary Encyclopedia.
Zbiór jest jedną z najważniejszych na świecie encyklopedii eksperckich poświęconych wiedzy o literaturze i zjawiskach okołoliterackich. To literaturoznawczy odpowiednik Stanford Encyclopedia of Philosophy. Redaktorzy – założyciele encyklopedii pochodzą z University of East England, University of California, Riverside i University of Cambridge, a jej bieżące numery redakcyjne tworzy ok. 100 wybitnych naukowców z uczelni wyższych z całego świata. 
Poza Wydziałem Filologicznym UŁ, na którym Żukowska kończy doktorat, jest magistrem etnologii, podyplomowo ukończyła również Gender Studies na Polskiej Akademii Nauk.  
- Badania, które prowadzę, pozwalają mi połączyć umiejętności z różnych dziedzin, a zarazem przyczyniają się do zwiększenia wiedzy na temat życia osiemnastowiecznych kobiet na terenach polskich Kresów – mówi o swoich pasjach Żukowska.
- To dopiero początek. Badania, które prowadzę spotkały się również z szerszym oddźwiękiem i zainteresowaniem. Mam zaproszenie na konsultacje również od profesor Stephanie Sanders, szefowej Slavic Languages and Literatures na Uniwersytecie w Harvardzie – dodaje.
Uniwersytet Łódzki po raz kolejny udowodnił swoją siłę w obszarze nauk humanistycznych. Będziemy się z uwagą przyglądać, jak nasi literaturoznawcy radzą sobie w światowym nurcie nauki.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Dr Natalia Lemann - literaturoznawstwo

temu

Specjalizacja: literaturoznawstwo, teoria literatury, kulturoznawstwo
Praca magisterska absolwentki WPiA UŁ z nagrodą MSZ

temu

Anna Grabarczyk otrzymała najwyższą możliwą nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych w 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Pisała o prawach człowieka oraz europejskim i polskim sądownictwie. Praca napisana została pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej.
Student UŁ zbada jak działał stalinowski uniwersytet

temu

Nowo powstałe lub odradzające się po II wojnie światowej uczelnie polskie - w wizji Józefa Stalina - miały być ośrodkami, gdzie ideologia marksistowska, mocno wspierana przez środowisko akademickie, będzie się szybko rozwijać. Jak ten eksperyment się udał? Sprawdzi to student Uniwersytetu Łódzkiego Piotr Budzyński, który otrzymał na swoje badania Diamentowy Grant Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 
Wykładowcy WNoW UŁ laureatami „XXXII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji” 2017/2018

temu

Nieszablonowa praca z uczniem/studentem, wychowankiem czy podopiecznym wymaga osób utalentowanych, kompetentnych i chętnych, by współtworzyć lepszą praktykę edukacyjną. Jest źródłem odpowiedzialnej zmiany, zakładającej podmiotowy rozwój każdej jednostki. Stanowi inkubator ludzi z pasją, którzy chcą i potrafią czerpać radość i siłę z podejmowania wielopoziomowych interakcji z drugim człowiekiem.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.