Środowisko, ekologia, miasto: UŁ na Fotofestiwalu

Debata "Scenariusze przyszłości: w poszukiwaniu nowych narracji o zmianie klimatu" z udziałem dr Katarzyny Dośpiał-Borysiak (WSMiP UŁ, druga od lewej) fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Środowisko, ekologia, miasto: UŁ na Fotofestiwalu

Tegoroczny Fotofestiwal w centrum uwagi stawia relacje łączące naturę i człowieka. UŁ jako partner wydarzenia włącza się w dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej poprzez specjalną strefę edukacyjną, w której głos zabiorą nasi eksperci. Będzie to wyjątkowa uczta dla oczu i umysłu. Za nami pierwsza dyskusja o zmianach klimatu i konsekwencjach tych procesów. Przed nami cztery kolejne ciekawe wydarzenia.

Wszystkie prelekcje i dyskusje zorganizowano w Art Inkubatorze, przy ul. Tymienieckiego 3 (Strefa Edukacyjna UŁ).

28 czerwca godz. 17:00 – prelekcja i dyskusja pt. „(R)ewolucja miast – od zrównoważenia do inteligencji miejskiej”. Swoją wiedzą podzieli się dr Dorota Sikora-Fernandez z Wydziału Zarządzania UŁ.

29 czerwca godz. 14:00 – prelekcja pt. „Ekomiasto. Przyroda w mieście z punktu widzenia mieszkańców” – prof. Jakub Kronenberg i mgr Karolina Koprowska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ

29 czerwca godz. 17:00 – prelekcja oraz dyskusja pt. „Smog nas zabija – jak żyć?” - prof. Witold Ciesielski z Wydziału Chemii UŁ. Słuchacze dowiedzą się m.in.: jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu, jakie parametry ma skuteczna maseczka antysmogowa i jak samodzielnie mierzyć jakość powietrza.

01 lipca godz. 17:00 – dyskusja warsztatowa pt. „Zero Waste dla początkujących”, którą poprowadzi dr Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania UŁ.

Tegoroczny Fotofestiwal to: blisko 30 wystaw; ponad 100 międzynarodowych gości; rozstrzygnięcie konkursów: Grand Prix Fotofestiwal oraz Fotograficzna Publikacja Roku; Międzynarodowa Noc Fotografii, realizowana we współpracy z europejską siecią festiwali fotograficznych: Futures – European Platform of Photography; spektakularna instalacja Tree Hugger, zlokalizowana w przestrzeni miejskiej; aż 2 przeglądy portfolio – dla fotografów profesjonalnych i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę; program filmowy; projekt Parallel – European Photo Based Platform; strefa edukacyjna; warsztaty; spotkania autorskie; pokazy slajdów; koncerty; sekcja Fotofestiwal Kids.
Zapraszamy do udziału!

Więcej na temat festiwalu -> http://fotofestiwal.com/2018/

Redakcja: Centrum Promocji

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: 2˚C które zniszczą Ziemię?

Ostatni raport klimatyczny organizacji IPCC pt. „Global Warming of 1.5˚C” nie napawa optymizmem. Według ekspertów trudno będzie nawet zachować limit 2˚C, który dla planety będzie zabójczy. Ponieważ raport niesie niezwykle ważne treści, postanowiliśmy, po raz kolejny, odnieść się do problematyki zmian klimatu na Ziemi. 
Złoty medal w Paryżu dla doktoranta UŁ

"BioKer" to lekkie kruszywo opłaszczone biopolimerem. Związek działa w trzech płaszczyznach. Można dzięki niemu usuwać zanieczyszczenia fosforanowe ze środowiska wodnego, wspomagać wzrost roślin w uprawach bez użycia gleby oraz efektywnie aplikować mikroorganizmy. Na targach wynalazczości w Paryżu złoty medal otrzymał za niego mgr Paweł Jarosiewicz, doktorant Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Gospodarka cyrkularna – nowa lekcja do odrobienia przez wszystkich

Jak podaje Komisja Europejska, od lat 60-tych światowa produkcja plastiku wzrosła 20-krotnie i tylko w 2015 r. osiągnęła wielkość 322 milionów ton – zapotrzebowanie samej Europy na plastik to 49 milionów ton. Szacuje się, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż… ryb. Plastik, który potrafi rozkładać się nawet 1000 lat, stanowi tylko jeden z problemów. Wystarczy wspomnieć, że co sekundę na wysypisko trafia ciężarówka odzieży, a mniej niż 1% ubrań jest poddawanych recyklingowi. Dlatego coraz większego znaczenia nabiera zmiana nawyków zarówno firm, jak i konsumentów. Odpowiedzią na problem marnowania surowców jest gospodarka obiegu zamkniętego.
Dobra Nauka: Badania zieleni miejskiej

Czy da się wycenić drzewa i inne rośliny w mieście? Czy pieniądz jest tutaj jedynym i najważniejszym kryterium? Prof. Jakub Kronenberg z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, wspólnie z naukowcami z całego świata, opracowuje najnowocześniejsze metody wyceny zieleni miejskiej, by pomagać w tworzeniu miast, które są bardziej przyjazne mieszkańcom.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.