Praca magisterska absolwentki WPiA UŁ z nagrodą MSZ

Anna Grabarczyk, absolwentka WPiA UŁ (fot. Maciej Fornal)

Praca magisterska absolwentki WPiA UŁ z nagrodą MSZ

Opublikowany

Anna Grabarczyk otrzymała najwyższą możliwą nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych w 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Pisała o prawach człowieka oraz europejskim i polskim sądownictwie. Praca napisana została pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej.

Konkurencja była silna

Z 28 nadesłanych w tym roku prac Ministerstwo nagrodziło 7. Anna Grabarczyk jako jedyna otrzymała nagrodę pierwszego stopnia. Oprócz niej nagrodzono lub wyróżniono również absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego oraz Uczelni Łazarskiego. 

Za formę i metodologię badań

Najlepsza w tym roku - zdaniem MSZ - praca magisterska z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych, merytorycznie znajduje się na pograniczu prawa międzynarodowego oraz prawa karnego procesowego. Została poświęcona wpływowi, jaki na przestrzeni lat orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wywierało na polski proces karny. Zdaniem Komitetu Nagrody pracę wyróżnia w szczególności forma i przyjęta metodologia badań.

- Wykorzystałam podczas pisania pracy literaturę zarówno polską jak i zagraniczną, analizowałam ustawodawstwo i orzecznictwo, przeprowadziłam też ankietę. Dzięki tej ostatniej udało się realnie porównać jak prawo w książkach i przepisach ma się do rzeczywistości, ale również jak aktualną sytuację w Polsce oceniają sami sędziowie orzekający w wydziałach karnych oraz karnych odwoławczych - mówi laureatka.

Wnioski z pracy są jasne - w niektórych przypadkach wciąż potrzebne jest w Polsce zorganizowane działanie na rzecz zapewnienia kompleksowej ochrony praw człowieka.

Postępowanie, aresztowanie, skarga

Najlepsze prace magisterskie nagrodzone w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych

Na tegoroczną 29. edycję konkursu Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych nadesłano 28 prac obronionych w 2017 r. Siedem spośród nich zostało nagrodzonych lub wyróżnionych.

Autorka opisała w pracy zmiany w przepisach, ale również praktyczne przykłady stosowania prawa na trzech przykładach: dostępu do akt postępowania przygotowawczego, czasu trwania tymczasowego aresztowania, a także ewolucji instytucji skargi na przewlekłość postępowania.

- Analizując proces zmian zachodzących w polskim prawie, starałam się odpowiedzieć na pytanie: czy Polska, jako państwo związane Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka, sprostała postawionemu przed nią zadaniu? - mówi Anna Grabarczyk.

Wyjaśnia, że chodzi o dostosowane porządku prawnego Polski do standardów ochrony praw człowieka określonych Konwencją, a doprecyzowanych przez wyroki Trybunału strasburskiego.

Łódzkie Prawo coraz mocniejsze 

Anna Grabarczyk swoją pracę „Wpływ orzecznictwa strasburskiego na polski proces karny – wybrane zagadnienia” napisała pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wcześniej brała udział w zwycięskich dla studentów WPiA UŁ konkursach Moot Court czyli symulacjach rozpraw sądowych. Sukces Ani to kolejny dowód na to, że łódzkie Prawo zasłużenie znajduje się w polskiej czołówce. Potwierdza to choćby ostatni ranking "Rzeczpospolitej", w którym WPiA UŁ zajął 4. pozycję. Anna Grabarczyk zamierza realizować aplikację radcowską, ale być może zostanie na Uczelni i rozpocznie karierę naukową. Ogromne gratulacje od całego UŁ!
Gala Absolwentów WPiA UŁ 2017

Gala Absolwentów WPiA UŁ 2017

źródła: MSZ, mgr Anna Grabarczyk
redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
Uroczystość wręczenia Nagrody „Przeglądu Wschodniego”

temu

24 marca 2018 r. w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody „Przeglądu Wschodniego” (2017) XXV Edycji Jubileuszowej. Wśród laureatów był historyk z Instytutu Historii UŁ i autor książki „Na pomoc zesłańczej edukacji. Działalność wydawnicza Komitetu do spraw Dzieci Polskich w ZSRR (1943-1946)”, prof. Albin Głowacki.
UŁ z nagrodą LUMEN

temu

Uniwersytet Łódzki po raz kolejny otrzymał nagrodę LUMEN. To wyróżnienie dla najbardziej profesjonalnie zarządzanych polskich uczelni. Nagroda przyznana została w kategorii specjalnej za projekt „Usłyszeć obraz. Audiodeskrypcja dzieł sztuki w łódzkich muzeach jako czynnik kreujący i kształtujący relacje pomiędzy działalnością naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Łódzkiego a interesariuszami zewnętrznymi (instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, społecznością lokalną, przedstawicielami biznesu)”.
Nagroda im. Kotarbińskiego - znamy nominowane książki!

temu

Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najlepszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Wielki finał 25 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek. 
Siła humanistyki - Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. T. Kotarbińskiego

temu

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę z zakresu nauk humanistycznych ustanowiona w 2015 r. to szczególne wyróżnienie opiniowane przez wybitnych uczonych i przyznawane przez łódzką uczelnię.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.