UŁ komentuje: To straszne słowo "polityka"

graf. Pixabay

UŁ komentuje: To straszne słowo "polityka"

Opublikowany

Oglądając serwisy informacyjne, pokazujące przede wszystkim „starcie gigantów”, czyli pojedynek Patryka Jakiego (PiS) z Rafałem Trzaskowskim (PO), walczących o fotel prezydenta Warszawy, można odnieść wrażenie, że wybory samorządowe w Polsce w 2018 r. to wyjątkowo twarda polityka. Niektórzy politolodzy i dziennikarze mówią nawet o najbardziej upolitycznionych wyborach samorządowych w XXI wieku. Czy rzeczywiście tak jest i czy na pewno musi oznaczać to coś złego?

Sondaże 

Według sondażu CBOS z lipca br. zainteresowanie wyborami samorządowymi w Polsce zadeklarowało - 73 proc. – blisko trzy czwarte uprawnionych, przy czym duże zainteresowanie - 26 proc. Ponad jedna czwarta - 27 proc. - wyraziła brak zainteresowania; 8 procent ankietowanych zupełnie nie interesowało się wyborami.

Z kolei zamiar udziału w wyborach wyraziło 76 proc. ankietowanych uprawnionych do głosowania, nieco ponad połowa (55 proc.) respondentów określiła swój udział jako pewny. Niemal co ósmy ankietowany (13 proc.) wahał się, czy weźmie udział w wyborach, a co dziewiąty (11 proc.) zapowiadał, że na pewno tego nie zrobi.

W ocenie CBOS nastroje Polaków przed wyborami samorządowymi są w bardzo dużym stopniu upolitycznione. Miałoby się to wyrażać w najwyższym w XXI w. poziomie deklaracji zainteresowania wyborami i udziału w nich.

Samorządowcy, nie politycy!

Profesor Jacek Reginia-Zacharski, politolog, przekonuje, że w rzeczywistości każde wybory są aktem politycznym, a wszyscy kandydaci biorący w nich udział to politycy, niezależnie od ich deklaracji. Ekspert UŁ wskazuje kilka przyczyn dla których politycy chętnie deklarują swoją apolityczność.

- Przede wszystkim polityka w Polsce w ostatnich latach źle się kojarzy, mówi się, że jest brudna, nieuczciwa i brutalna. Stąd taktyka wyborcza, iż polityk deklarujący że nim nie jest, zwiększa swoje szanse w wyborach. Co za tym idzie, kolejnym mitem funkcjonującym w społeczeństwie jest przekonanie, że partyjność samorządowców to najgorsze zło – mówi prof. Reginia-Zacharski.

W rzeczywistości nie ma żadnych badań na poparcie tej tezy, ani nawet doświadczeń, które by wskazywały, że bezpartyjni samorządowcy radzą sobie lepiej niż partyjni samorządowcy. W praktyce jest po prostu różnie.

- W wyborach samorządowych w 2015 r. obydwie największe partie polityczne w Polsce celowo wytworzyły atmosferę postpolityczności  przekierowując uwagę społeczeństwa na sprawy administracyjne, choć każde ze wspomnianych ugrupowań uczyniło to z innych powodów – przypomina ekspert UŁ.

Obecnie sytuacja w Polsce jest zupełnie inna. Zjednoczona Prawica wygrała wybory prezydenckie i parlamentarne, więc PiS i PO stosują zupełnie inną taktykę wyborczą. Bez względu na wynik nadchodzących wyborów możemy spodziewać się, że oba obozy polityczne będą chciałby ogłosić swój sukces.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

żródła: CBOS, prof. Jacek Reginia-Zacharski
redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Niemcy po wyborach

temu

Angela Merkel pozostaje na stanowisku Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, ale rzeczywistość polityczna naszych zachodnich sąsiadów i tak może się bardzo zmienić. Kiedy powstanie nowy rząd i czym dokładnie jest skrajna prawica AfD? Na te i inne pytania odpowiada w materiale dr Jakub Gortat.
UŁ komentuje: Pierwszy rok rządów E. Macrona

temu

Emmanuel Macron zasiadł w prezydenckim fotelu z ogromnym poparciem społecznym i w atmosferze wielkich nadziei Francuzów na poprawę sytuacji kraju, zarówno wewnątrz jak i na arenie międzynarodowej. Pierwszy rok rządów nowego lidera Francji przyniósł jego rodakom wiele rozczarowań, ale w kilku obszarach dał też nadzieję na wzmocnienie pozycji Paryża. 
UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

temu

Prezydent Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, tym samym uznając miasto stolicą Izraela. To niezwykle kontrowersyjny ruch, jeśli weźmie się pod uwagę rolę, jaką Jerozolima pełni dla judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Czy decyzja POTUS-a* może oznaczać konflikt zbrojny? Komentuje prof. Radosław Bania, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, specjalista w zakresie polityki na Bliskim Wschodzie.
Eksperci UŁ - na skróty (lista)

temu

Zmiany w rządzie, odkrycia astronomiczne, tematy ekologiczne, rocznica odzyskania niepodległości, czy nowe przepisy dotyczące handlu w niedzielę – naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego są w stanie skomentować niemal wszystkie bieżące i ciekawe tematy.  Teraz kontakt z naszymi specjalistami będzie dużo łatwiejszy - wystarczy skorzystać z naszej ogólnodostępnej bazy, zawierającej maile i numery telefonów.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.