Tężnie i zielona oaza w szpitalu dzięki naukowcom z UŁ

Dzięki projektowi biologów z UŁ, pacjenci szpitala im. Kniaziewicza będą mogli poczuć się jak w Ciechocinku (fot. Pixabay)

Tężnie i zielona oaza w szpitalu dzięki naukowcom z UŁ

Opublikowany

Zaciszna oaza pełna starannie dobranej roślinności, do tego tężnie umożliwiające terapię lub po prostu relaks pacjentów z różnymi schorzeniami. A wszystko to na terenie szpitala… Brzmi niewiarygodnie?! Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego zaprojektowali takie miejsce. Otwarcie Relaksacyjnej Strefy Oxy-Cardio nastąpi 11 października (czwartek), o godzinie 11:00 w szpitalu im. Biegańskiego przy ul. Kniaziewicza 1/5 w Łodzi. Wydarzenie rozpocznie się w pawilonie B, na terenie Oddziału Kardiochirurgicznego. 

Wiedza UŁ dla zdrowia pacjentów

W trosce o wspomaganie zdrowotności oraz rekonwalescencję pacjentów zmagających się różnymi schorzeniami, w tym kardiologicznymi, prof. Zdzisława Romanowska-Duda z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego podjęła się zadania zaprojektowania specjalnej strefy zieleni dostosowanej do wydzielonego miejsca na terenie szpitala.        

Do zadań biologów należało opracowanie i zbudowanie prototypu konstrukcji ścian zielonych i tężni. We współpracy z firmą PHU Dytrych opracowano i wykonano konstrukcję tężni. Następnie wyselekcjonowano genotypy roślin o wysokich walorach dekoracyjnych, które to rośliny zostały umieszczone w konstrukcji ścian zielonych wraz z automatycznym systemem nawadniania.

- Tężnia i otaczające ją ściany zielone z wyselekcjonowanymi gatunkami roślin tworzą wyjątkowy mikroklimat sprzyjającego terapii i rekreacji pacjentów szpitala, jednocześnie stanowiąc dekoracyjny element krajobrazu – tłumaczy prof. Romanowska-Duda.  

- Zbadaliśmy również miejsce, gdzie powstała strefa. Wyniki badań wskazują na zwiększoną ilość asymilowanego dwutlenku węgla i wytwarzanego tlenu przez zielone ściany, co z kolei wpływa na dodatni bilans produkowanego tlenu –  dodaje prof. Romanowska- Duda.

Wielkie otwarcie 

11 października, na terenie szpitala im. Biegańskiego, zaplanowano kilka wydarzeń. Zaczynamy konferencją prasową dyrekcji szpitala oraz naukowców i władz UŁ o godzinie 11:00. Zaraz po niej otwarcie strefy Oxy-Cardio przed pawilonem „R”. Następnie szpital zaprezentuje pozostałe inwestycje. Spotkanie zakończy się ok. 12:30.

Projekt „Relaksacyjna Strefa Oxy – Cardio – wspomagająca zdrowotność i rekonwalescencję społeczeństwa” jest realizowany na Uniwersytecie Łódzkim przy udziale firmy PHU Dytrych, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Centrum Transferu Technologii (CTT) Uniwersytetu Łódzkiego, w konsorcjum z CIiTT Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, CTT Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz CIiTT Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest laureatem prestiżowego konkursu „Inkubator Innowacyjności Plus”. Zespoły badawcze z poszczególnych uczelni wyższych mogły uzyskać w ramach konkursu środki na zrealizowanie we współpracy z podmiotami gospodarczymi badań przedwdrożeniowych.

- Chcemy aby wyniki uzyskane w projekcie stanowiły podstawę do modernizacji, adaptacji i komercyjnej budowy innych stref w placówkach służby zdrowia, sanatoriach, miejskich parkach i osiedlach mieszkaniowych – wyjaśnia prof. Romanowska-Duda.

- Dodatkowo ze względu na skład gatunkowy, ściany budzą po prostu zainteresowanie ludzi. Możliwość uprawy roślin w niekonwencjonalnych warunkach budzi ciekawość i zachęca do zwiększania atrakcyjności własnych założeń ogrodowych – dodaje pani profesor.

Uniwersytet Łódzki, po raz kolejny, dzieli się wiedzą  i współpracuje z otoczeniem przy każdej wartościowej okazji. Tym razem, współpracujemy zarówno z przedsiębiorstwem prywatnym, jak i instytucją publiczną, jaką jest ważna dla Łodzi i regionu specjalistyczna placówka zdrowotna. Wszystko w trosce o człowieka. 

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

materiał źródłowy: CTT UŁ, prof. Romanowska-Duda WBiOŚ UŁ
redakcja: Centrum Promocji UŁ

Udostępnij

Powiązane artykuły
Dzień Mszaka - małe organizmy z wielką misją

temu

W imieniu Fundacji "Biodiversitatis", Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz innych organizatorów serdecznie zapraszamy na Dzień Mszaka, imprezę, która odbędzie się w ośrodku terenowym Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w najbliższą sobotę - 29.09.2018 od godz. 11:00 (Łódź, ul. Wycieczkowa 86, parking przy siedzibie straży miejskiej).
„Projekt Wiedza” dla dzieci – kolejny wykład UŁ w EMPIKU

temu

Oczy niektórych ważek są złożone z aż 25 tysięcy pojedynczych „oczek”, natomiast trzyszcze potrafią biec z prędkością 65 km/h. Niezwykłe, prawda? 30 czerwca o godz. 12.00 w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Projekt Wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku”, dr Radomir Jaskuła opowie o przedziwnym świecie bezkręgowców. Zapraszamy, zwłaszcza najmłodszych miłośników nauki, do Manufaktury na solidną dawkę wiedzy.
Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne

temu

Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne to nowy kierunek studiów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. 
UŁ komentuje: Ochrona roślin zagrożonych

temu

W 2015 rozpoczęto na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego projekt mający na celu ochronę wybranych gatunków roślin w regionie łódzkim. W partnerstwie uczestniczą ponadto Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. Inicjatywa polega na wzbogacaniu istniejących stanowisk zagrożonych roślin o nowe okazy oraz na odbudowie stanowisk, które uległy zagładzie.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.