Grzyby - warsztaty w Łagiewnikach

Biolodzy będą mówić m.in. o kluczowej roli grzybów w funkcjonowaniu wielu ekosystemów lądowych (fot. Pixabay) 

Grzyby - warsztaty w Łagiewnikach

Opublikowany

Sezon na zbieranie grzybów jest w pełni, jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, które gatunki są jadalne, a które mogą zaszkodzić zdrowiu czy nawet życiu. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Fundacja Biodiversitatis zapraszają w najbliższą niedzielę, 14 października, o godzinie 12:00, do siedziby Terenowego Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich (ul. Wycieczkowa 86, przy Straży Miejskiej) na imprezę w całości dedykowaną grzybom. 

1400 gatunków 

Celem warsztatów będzie zapoznanie z ogromną różnorodnością tych organizmów (w tym grzybów jadalnych, których w Polsce mamy blisko 1400 gatunków!) nie tylko pod kątem ich znaczenia kulinarnego dla ludzi, ale także poprzez zwrócenie uwagi na ich rolę jako pożywienia czy schronienia dla setek gatunków zwierząt (od owadów aż po ssaki z wiewiórką czy jeleniem włącznie).

Biolodzy będą mówić też o kluczowej roli grzybów w funkcjonowaniu wielu ekosystemów lądowych, poprzez fakt wchodzenia tych organizmów w symbiozę z tysiącami gatunków roślin i zwierząt (bez tych związków wiele gatunków roślin czy zwierząt nie byłoby w stanie funkcjonować).

Spacer grzybiarzy 

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa świeżych grzybów, przewidziany jest także spacer po Łagiewnikach pod okiem specjalistów-mykologów - dr hab. Małgorzaty Ruszkiewicz-Michalskiej i Sebastiana Piskorskiego z Pracowni Algologii i Mykologii UŁ. Będą oni dzielić się swoją wiedzą także w czasie warsztatów.

Uczestnictwo w imprezie jest bezpłatne i otwarte na wszystkich zainteresowanych. Impreza zaczyna się o godz. 12:00 i potrwa do 16:00.

Proszę nie martwić się - w tym wypadku - zakazem wjazdu na Wycieczkowej. Samochodem można będzie podjechać aż pod siedzibę Straży Miejskiej.

Niedziela, 14 października, godzina 12:00, siedziba Terenowego Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich (ul. Wycieczkowa 86).


Niedziela, 14 października, godzina 12:00, siedziba Terenowego Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich (ul. Wycieczkowa 86).

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wydarzenia na UŁ 8-15.10

temu

31 osób z europejskich służb mundurowych zakończyło elitarne studia (koordynowane przez UŁ). Uczelnia otwiera tężnie w szpitalu im. Biegańskiego. Miłośników grzybobrania zapraszamy na niedzielne warsztaty w Łagiewnikach. W poniedziałek natomiast rozmawiamy o inteligentnej przyszłości na Europejskim Forum Gospodarczym 2018. 
Wydarzenia na UŁ 18 - 24.10

temu

Symulacja akcji antyterrorystów, konferencja o starości, Festiwal Kamera Akcja, umowa z PwC czy badania archeologiczne przy al. Anstadta - kolejne dni na UŁ będą pełne ciekawych wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami. 
Co Gestapo i UB robili przy Anstadta? - badania UŁ

temu

Wywiady z żyjącymi  świadkami oraz prace wykopaliskowe - to część projektu „Dawna siedziba Gestapo i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy al. Anstadta w Łodzi. Interdyscyplinarne badania miejsca”. Mroczną przeszłość łódzkiego budynku zbadają archeolodzy i etnolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. We wtorek 23 października 2018 r., w siedzibie ŁSSE (Tymienieckiego 22G), podpisane zostanie porozumienie między Uczelnią oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
UŁ i PwC - początek współpracy 

temu

22 października (poniedziałek) zainaugurowana zostanie współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z firmą PwC – światowym gigantem doradztwa strategicznego. Umowę ramową podpiszą prof. zw. dr hab. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Adam Krasoń, Prezes Zarządu PwC Polska. Konferencja prasowa, podczas której podpisana zostanie umowa, rozpocznie się o godz. 14:30 w rektoracie Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza 68.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.