UŁ komentuje: 2˚C które zniszczą Ziemię?

Żeby wzrost temperatury globalnej nie był wyższy niż 1,5°C, należałoby ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 45 % do 2030 roku względem poziomu z 2010 roku (graf. Pixabay)

UŁ komentuje: 2˚C które zniszczą Ziemię?

Opublikowany

Ostatni raport klimatyczny organizacji IPCC pt. „Global Warming of 1.5˚C” nie napawa optymizmem. Według ekspertów trudno będzie nawet zachować limit 2˚C, który dla planety będzie zabójczy. Ponieważ raport niesie niezwykle ważne treści, postanowiliśmy, po raz kolejny, odnieść się do problematyki zmian klimatu na Ziemi. 

Limit dla ludzkości

Jeszcze kilka lat temu klimatolodzy spierali się, czy uda się utrzymać wzrost o 1,5˚C średniej temperatury globalnej (w odniesieniu do temperatury sprzed okresu rewolucji przemysłowej, czyli pierwszej połowy XIX w.) do końca XXI wieku.

Ta wartość to w miarę bezpieczny bufor, który sprawia, że Ziemi nie spotka wstrząs klimatyczny. Raport „Global Warming of 1.5˚C” rozwiewa te nadzieje. Specjaliści zgodnie twierdzą, że globalna temperatura wzrośnie o 1,5˚C na Ziemi już w ciągu najbliższych 12-34 lat...

Winny jest człowiek

- Międzynarodowe działania dotyczące walki z globalnym ociepleniem zaczęły się już ponad trzydzieści lat temu. Już wówczas zdano sobie sprawę, że za wzrost temperatury na Ziemi odpowiada człowiek – mówi ekspert od polityki klimatycznej i energetycznej, dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.  

- Już w 1997 r. przyjęto protokół z Kioto, w którym państwa rozwinięte zobowiązały się do redukcji globalnych emisji. Natomiast państwa rozwijające się nie zostały obciążone żadnymi kosztami redukcji – wyjaśnia dalej dr Dośpiał-Borysiak.

Problemem jest to, że największe gospodarki świata jak Indie czy Chiny nie ponoszą kosztów globalnej redukcji. Podpisywane są więc kolejne porozumienia na zasadzie dobrowolnych deklaracji państw.

Nie istnieją niestety żadne mechanizmy, które realnie obligowałyby państwa do redukcji emisji CO2. Dodatkowo z porozumienia zawartego w 2015 r. w Paryżu wycofały się USA z powodów politycznych.

Recepta trudna do zrealizowania

Żeby wzrost temperatury globalnej nie był wyższy niż 1,5°C, należałoby ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 45 % do 2030 roku względem poziomu z 2010 roku. Aby z kolei ograniczyć globalne ocieplenie do 2°C, należałoby zmniejszyć emisje CO2 o blisko 20 proc. do 2030 roku. Szanse na to są jednak niewielkie, dopóki główni truciciele odwracają się od międzynarodowych porozumień i wciąż bazują na gospodarce opartej na węglu. 
dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak (WSMiP UŁ)

dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak (WSMiP UŁ)

Globalne ocieplenie - Seria oxfordzka 

Więcej o problematyce globalnego ocieplenia przeczytamy w nowej książce "Zmiany klimatu" Marka Maslina, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, w przekładzie dr Katarzyny Dośpiał-Borysiak. Autor Mark Maslin jest profesorem klimatologii na University College London, członkiem Royal Society i doradcą naukowym.  

Autor wyjaśnia, dlaczego temat budzi takie kontrowersje. Jakie są rozwiązania tego problemu? Jaka przyszłość czeka naszą planetę? Czy opisywane zjawiska przyniosą wkrótce koniec świata, jak uważało wielu ekologów w latach 80. i 90.? Maslin przedstawia, między innymi, dramatyczne możliwe konsekwencje ocieplenia: zmiany w ekosystemach, wymieranie gatunków, częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, straty w rolnictwie, problemy ze zdrowiem, niedobory wody pitnej, dalszy wzrost poziomu mórz na świecie, migrację ludzi i konflikty o zasoby.

Autor zwraca również uwagę na polityczne aspekty zmian klimatu, Większość ekspertów jest zgodna, że problemy z tym związane może rozwiązać tylko wiążąca, międzynarodowa umowa ograniczająca emisje gazów cieplarnianych.
książka.png

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Seria oksfordzka – wiedza dla każdego - Uniwersytet Łódzki

https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/seria-oksfordzka-wiedza-dla-kazdego

Udostępnij

Powiązane artykuły
UŁ komentuje: Upalna przyszłość Polski i Europy?

temu

Nie wszyscy zgadzają się z tym, że istnieje związek między działaniem człowieka, a zjawiskiem globalnego ocieplenia. Fakty są jednak takie, że ostatnie lato w Polsce należało do jednych z najbardziej gorących w ostatnich dekadach. Dni upalnych jest coraz więcej - mówi nasz ekspert - dr Mariusz Siedlecki z Wydziału Nauk Geograficznych UŁ. 
Gospodarka cyrkularna – nowa lekcja do odrobienia przez wszystkich

temu

Jak podaje Komisja Europejska, od lat 60-tych światowa produkcja plastiku wzrosła 20-krotnie i tylko w 2015 r. osiągnęła wielkość 322 milionów ton – zapotrzebowanie samej Europy na plastik to 49 milionów ton. Szacuje się, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż… ryb. Plastik, który potrafi rozkładać się nawet 1000 lat, stanowi tylko jeden z problemów. Wystarczy wspomnieć, że co sekundę na wysypisko trafia ciężarówka odzieży, a mniej niż 1% ubrań jest poddawanych recyklingowi. Dlatego coraz większego znaczenia nabiera zmiana nawyków zarówno firm, jak i konsumentów. Odpowiedzią na problem marnowania surowców jest gospodarka obiegu zamkniętego.
UŁ komentuje: Góra lodowa – co można w niej znaleźć?

temu

Góra lodowa 4 razy większa od Londynu oderwała się od szelfu antarktycznego i powoli od niego odpływa. To szansa dla naukowców, by zbadać co kryje się wewnątrz obiektu nazwanego Larsen C Iceberg A68. Szczęśliwcami są Brytyjczycy, którzy pod kierownictwem dr Katrin Linse będą w lutym 2018 roku zgłębiać tajemnice tego obiektu. O tym czego można dowiedzieć się prowadząc takie badania mówi prof. Magdalena Błażewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.
Środowisko, ekologia, miasto: UŁ na Fotofestiwalu

temu

Tegoroczny Fotofestiwal w centrum uwagi stawia relacje łączące naturę i człowieka. UŁ jako partner wydarzenia włącza się w dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej poprzez specjalną strefę edukacyjną, w której głos zabiorą nasi eksperci. Będzie to wyjątkowa uczta dla oczu i umysłu. Za nami pierwsza dyskusja o zmianach klimatu i konsekwencjach tych procesów. Przed nami cztery kolejne ciekawe wydarzenia.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.