Ostatni raport klimatyczny organizacji IPCC pt. „Global Warming of 1.5˚C” nie napawa optymizmem. Według ekspertów trudno będzie nawet zachować limit 2˚C, który dla planety będzie zabójczy. Ponieważ raport niesie niezwykle ważne treści, postanowiliśmy, po raz kolejny, odnieść się do problematyki zmian klimatu na Ziemi.
Limit dla ludzkości
Ta wartość to w miarę bezpieczny bufor, który sprawia, że Ziemi nie spotka wstrząs klimatyczny. Raport „Global Warming of 1.5˚C” rozwiewa te nadzieje. Specjaliści zgodnie twierdzą, że globalna temperatura wzrośnie o 1,5˚C na Ziemi już w ciągu najbliższych 12-34 lat...
Winny jest człowiek
- Już w 1997 r. przyjęto protokół z Kioto, w którym państwa rozwinięte zobowiązały się do redukcji globalnych emisji. Natomiast państwa rozwijające się nie zostały obciążone żadnymi kosztami redukcji – wyjaśnia dalej dr Dośpiał-Borysiak.
Problemem jest to, że największe gospodarki świata jak Indie czy Chiny nie ponoszą kosztów globalnej redukcji. Podpisywane są więc kolejne porozumienia na zasadzie dobrowolnych deklaracji państw.
Nie istnieją niestety żadne mechanizmy, które realnie obligowałyby państwa do redukcji emisji CO2. Dodatkowo z porozumienia zawartego w 2015 r. w Paryżu wycofały się USA z powodów politycznych.
Recepta trudna do zrealizowania
dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak (WSMiP UŁ)
Globalne ocieplenie - Seria oxfordzka
Autor wyjaśnia, dlaczego temat budzi takie kontrowersje. Jakie są rozwiązania tego problemu? Jaka przyszłość czeka naszą planetę? Czy opisywane zjawiska przyniosą wkrótce koniec świata, jak uważało wielu ekologów w latach 80. i 90.? Maslin przedstawia, między innymi, dramatyczne możliwe konsekwencje ocieplenia: zmiany w ekosystemach, wymieranie gatunków, częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, straty w rolnictwie, problemy ze zdrowiem, niedobory wody pitnej, dalszy wzrost poziomu mórz na świecie, migrację ludzi i konflikty o zasoby.
Autor zwraca również uwagę na polityczne aspekty zmian klimatu, Większość ekspertów jest zgodna, że problemy z tym związane może rozwiązać tylko wiążąca, międzynarodowa umowa ograniczająca emisje gazów cieplarnianych.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/