UŁ z Katedrą UNESCO 

Dzięki determinacji Profesora Macieja Zalewskiego oraz jego zespołu, prawie 5-letni program przyniósł wymierne efekty, m.in. w postaci utworzenia Afrykańskiego Centrum Ekohydrologii. (fot. Pixabay)

UŁ z Katedrą UNESCO 

Opublikowany

Wiedza biologów UŁ od lat przyczynia się do bardziej zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Stąd kolejny sukces ekohydrologów z Łodzi – Katedra Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego uzyskała status Katedry UNESCO (ang. Chair of UNESCO). Jest to wyjątkowe wyróżnienie na arenie międzynarodowej i ogromny zaszczyt dla naszej uczelni. W Polsce jest zaledwie 10 takich katedr.

Współpraca z Afryką i szkolenia 

Wyróżnienie było możliwe, dzięki długoletniej współpracy Katedry Ekologii Stosowanej i Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk. Ponieważ kierunek działalności UNESCO jest skierowany na budowanie zrównoważonego rozwoju i pokoju na świecie, współpraca jednostek odbywa się nie tylko w obszarze badawczo-rozwojowym, lecz również w sferze edukacyjnej oraz implementacyjnej, na terenie krajów rozwijających się.

Dzięki determinacji Profesora Macieja Zalewskiego oraz jego zespołu, prawie 5-letni program przyniósł wymierne efekty. Skonstruowano rozwiązania ekohydrologiczne na terytorium Etiopii, które w formie obszarów demonstracyjnych są powszechnie dostępne dla władz lokalnych oraz miejscowych rolników.  Stworzono również podstawy organizacyjnych dla utworzenia Afrykańskiego Centrum Ekohydrologii.

- Bardzo ważnym elementem naszej działalności jest nie tylko rozwój ekohydrologii poprzez prowadzenie badań i organizowanie sympozjów, lecz również transfer wiedzy poprzez szkolenie specjalistów z krajów rozwijających się, którzy najlepiej znają lokalne problemy i są w stanie wdrażać wypracowane przez nas innowacyjne rozwiązania – mówi prof. dr hab. Maciej Zalewski, kierownik Katedry Ekologii Stosowanej UŁ.

Dzięki dalszym staraniom KES UŁ i ERCE PAN, Centrum Ekohydrologii w Afryce pod auspicjami UNESCO zostało oficjalnie otwarte w 2017 roku. Dyrektorem Centrum został dr Yohannes Zerihun Negussie, który 10 lat wcześniej był stażystą w obydwu łódzkich jednostkach.

Drugim, niezwykle cennym z punktu widzenia UNESCO, obszarem działalności KES UŁ i ERCE PAN jest szkolenie młodych kadr z innych państw w zakresie ekohydrologii i zrównoważonego zarządzania środowiskiem wodnym. W trakcie ponad 20-letniej działalności Katedry Ekologii Stosowanej, niezbędne doświadczenie zdobyło ponad 30 stażystów z Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Europy. Rezultatem tej działalności było nie tylko zorganizowanie centrum w Afryce, lecz również otwarcie Centrów Ekohydrologii w Portugalii (2009 rok) oraz w Indonezji (2011 rok). 
Stażysta Eyob Worku (Etiopia) podczas pracy na chromatografie jonowym.

Stażysta Eyob Worku (Etiopia) podczas pracy na chromatografie jonowym.

Katedry UNESCO - ćwierć wieku współpracy

Międzynarodowy Program Sieci Katedr UNESCO (University Twinning and Networking - UNITWIN/UNESCO CHAIRS) działa od 1992 r. Decyzję o utworzeniu programu podjęła Konferencja Generalna na 26. sesji w 1991 roku.

Celem programu jest wspomaganie wymiany wiedzy, badań naukowych, szkoleń i współpracy międzyuczelnianej oraz promowanie solidarności akademickiej w skali całego świata. Od Katedr UNESCO oczekuje się innowacyjności w badaniach naukowych i programach kształcenia oraz współtworzenia wiedzy potrzebnej w mierzeniu się z aktualnymi wyzwaniami.

Do zadań Katedr UNESCO należy m.in. pełnienie roli doradczej przy opracowywaniu polityki edukacyjnej, naukowej i kulturalnej, budowanie pomostów między uczelniami, decydentami i społeczeństwem, promowanie różnorodności kulturowej i równości płci. Katedry UNESCO są  ogniwem wspierającym współpracę rozwojową w ramach systemu Narodów Zjednoczonych.

Ważnym zadaniem Katedr UNESCO jest obecnie przyczynianie się do realizacji Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Według stanu na 31 stycznia 2018 roku, w ramach programu UNESCO Chairs na całym świecie działa 711 Katedr UNESCO, z czego 140 jest poświęcone naukom przyrodniczym. W Polsce takich Katedr jest zaledwie 10.
Schemat rozwiązań wdrożonych przez prof. Macieja Zalewskiego w obszarze Assela (położonym ok. 100 km. od stolicy Etiopii – Addis Ababa).

Schemat rozwiązań wdrożonych przez prof. Macieja Zalewskiego w obszarze Assela (położonym ok. 100 km. od stolicy Etiopii – Addis Ababa).

Hydrolodzy UŁ z sukcesami

Katedra, którą kieruje prof. Maciej Zalewski, jest jedną z najbardziej utytułowanych jednostek naukowych na Uniwersytecie Łódzkim. Tylko w tym roku pisaliśmy o dwóch dużych sukcesach naukowców - nagrodzie Komisji Europejskiej "Best of the Best", za oczyszczenie zbiorników w łódzkim Arturówku oraz złotym medalu w Paryżu dla doktoranta Pawła Jarosiewicza za patent BioKer, który usprawni uprawę roślin bez użycia gleby. 

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Złoty medal w Paryżu dla doktoranta UŁ - Uniwersytet Łódzki

"BioKer" to lekkie kruszywo opłaszczone biopolimerem. Związek działa w trzech płaszczyznach. Można dzięki niemu usuwać zanieczyszczenia fosforanowe ze środowiska wodnego, wspomagać wzrost roślin w uprawach bez użycia gleby oraz efektywnie aplikować mikroorganizmy. Na targach wynalazczości w Paryżu złoty medal otrzymał za niego mgr Paweł Jarosiewicz, doktorant Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Oczyszczenie wód Arturówka najlepszym projektem w UE! - Uniwersytet Łódzki

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali najwyższe wyróżnienie Komisji Europejskiej, nagrodę "Best of the Best", za oczyszczenie zbiorników w łódzkim Arturówku. W konkursie brało udział ponad 60 zespołów badawczych z Europy.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Praca magisterska absolwentki WPiA UŁ z nagrodą MSZ

temu

Anna Grabarczyk otrzymała najwyższą możliwą nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych w 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Pisała o prawach człowieka oraz europejskim i polskim sądownictwie. Praca napisana została pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej.
Student UŁ zbada jak działał stalinowski uniwersytet

temu

Nowo powstałe lub odradzające się po II wojnie światowej uczelnie polskie - w wizji Józefa Stalina - miały być ośrodkami, gdzie ideologia marksistowska, mocno wspierana przez środowisko akademickie, będzie się szybko rozwijać. Jak ten eksperyment się udał? Sprawdzi to student Uniwersytetu Łódzkiego Piotr Budzyński, który otrzymał na swoje badania Diamentowy Grant Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 
Nowe hasło encyklopedyczne z pasji do kobiet

temu

Kamila Żukowska została autorem hasła encyklopedycznego poświęconego poetce Konstancji Benisławskiej w Literary Encyclopedia – międzynarodowej encyklopedii zawierającej hasła z zakresu literatury: https://www.litencyc.com/.
Wykładowcy WNoW UŁ laureatami „XXXII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji” 2017/2018

temu

Nieszablonowa praca z uczniem/studentem, wychowankiem czy podopiecznym wymaga osób utalentowanych, kompetentnych i chętnych, by współtworzyć lepszą praktykę edukacyjną. Jest źródłem odpowiedzialnej zmiany, zakładającej podmiotowy rozwój każdej jednostki. Stanowi inkubator ludzi z pasją, którzy chcą i potrafią czerpać radość i siłę z podejmowania wielopoziomowych interakcji z drugim człowiekiem.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.