Czy płytki krwi mają wpływ na stwardnienie rozsiane? Jeśli tak, jak dokładnie wygląda ten mechanizm? To niezwykle istotne pytania w perspektywie przyszłej, skutecznej terapii. Na stwardnienie rozsiane wciąż nie ma lekarstwa, objawy można jedynie spowolnić. W Katedrze Biochemii Ogólnej, na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, do rozwiązania problemu próbuje zbliżyć się doktorantka UŁ, mgr Angela Dziedzic.
Dlaczego płytki krwi?
Jest to również przedmiotem badań zespołu naukowego, w którym pracuje doktorantka Angela Dziedzic, pod kierunkiem profesor Joanny Saluk-Bijak. Zainteresowania zespół profesor Saulk-Bijak koncentrują się na β-tubulinie. Ta substancja jest jedną z kluczowych białek tworzących cytoszkielet w płytkach krwi. Badania wstępne wykazały podwyższone stężenie β-tubuliny u pacjentów w fazie wtórnie postępującej (SPMS) (ang. Secondary Progressive Multiple Sclecoris) w stosunku do grupy zdrowych ochotników, co może stanowić istotną przyczynę prozakrzepowej aktywności płytek krwi w postępującym stwardnieniu rozsianym.
- Poznanie mechanizmów na poziomie molekularnym, odpowiedzialnych za powstawanie czynników zapalnych w MS, jest podstawą w poszukiwaniu skuteczniejszych terapii. Ze względu na nieznane przyczyny, z jakich dochodzi do choroby, wciąż stosuje się jedynie leki spowalniające postęp i doraźnie łagodzące objawy choroby. Udział płytek w stwardnieniu rozsianym wskazuje na ich ważną rolę – mówi Angela Dziedzic.
Zmiany w obrębie ilości i struktury w cząsteczkach białek cytoszkieletu płytkowego bezpośrednio warunkują zmiany w biologicznej odpowiedzi płytek, np. sprzyjając tworzeniu się skrzepu w miejscu uszkodzonego naczynia krwionośnego, co prowadzi do zamknięcia naczynia i wystąpienia chorób niedokrwiennych, takich jak zawał mięśnia sercowego.
W projekcie finansowanym z grantu NCN PRELUDIUM zaplanowano kilka faz badań oraz analizy porównawcze, mające wyjaśnić przyczyny i konsekwencje zaobserwowanych różnic w stężeniu płytkowej β-tubuliny. Dodatkowo zostanie sprawdzone czy nieprawidłowa ilość β-tubuliny ma podłoże genetyczne.
Czym jest stwardnienie rozsiane?
- Nie znamy do końca przyczyn powstawania stwardnienia rozsianego. Za jedną z przyczyn uznaje się czynnik autoimmunologiczny - mówi mgr Angela Dziedzic.
Organizm pacjenta zaczyna produkować białka - autoprzeciwciała, które niszczą mielinę (własne włókna nerwowe), co w konsekwencji prowadzi do tego, że organizm pacjenta sam siebie atakuje. Taki stan rzeczy prowadzi w konsekwencji do problemów neurologicznych i powstawania objawów choroby.
Preludium kariery
Nie znamy do końca przyczyn powstawania stwardnienia rozsianego. Za jedną z przyczyn uznaje się czynnik autoimmunologiczny...
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał źródłowy: Angela Dziedzic, WBiOŚ UŁ,
redakcja: Centrum Promocji UŁ