Ślązak wśród Pigmejów - wystawa w BUŁ
Ślązak wśród Pigmejów - wystawa w BUŁ

Poczucie pochodzenia z mniejszości morawskiej Śląska w granicach Prus pozwoliło o. Schebeście lepiej zrozumieć sytuację Pigmejów (fot. archiwum)

Ślązak wśród Pigmejów - wystawa w BUŁ

W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowana zostanie wystawa dotycząca o. Paula Schebesty (1887-1967) – śląskiego misjonarza, wybitnego etnologa i językoznawcy, badacza kultur afrykańskich Pigmejów i azjatyckich Negrytów. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 listopada o godz. 13.15.

Z mniejszości o mniejszościach

Opiekę naukową nad projektem sprawuje ks. dr hab. Jacek Jan Pawlik, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Po wernisażu, o godz. 14.00, wygłosi on prelekcję „Regionalizm a poznawanie świata. Ojciec Paul Schebesta, syn ziemi śląskiej, niestrudzony badacz ludów niskorosłych”.

Ksiądz dr hab. Jacek Pawlik jest misjonarzem, etnologiem i afrykanistą. Ukończył Sorbonę, obecnie pracuje na stanowisku profesora w UWM w Olsztynie. Badacz odwiedza Łódź z wystawą i prelekcją na zaproszenie Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ. Całość przedsięwzięcia realizowana jest w ramach Dialogów humanistycznych, czyli cyklicznych spotkań proponowanych przez Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ.

Prezentując o. Paula Schebestę SVD (1887-1967), autorzy wystawy pragną pokazać postać znamienitego etnologa i językoznawcy, a jednocześnie misjonarza ze zgromadzenia Księży Werbistów.

Poczucie pochodzenia z mniejszości morawskiej Śląska w granicach Prus pozwoliło o. Schebeście lepiej zrozumieć sytuację Pigmejów, którzy byli zdominowani przez sąsiadujące z nimi ludy Bantu. Wiele lat poświęcił badaniom ich języków, przyczyniając się do przynajmniej częściowego ich zachowania – tłumaczy ks. dr hab. Jacek Pawlik.

Poza monografiami naukowymi przedstawiającymi ich kulturę, publikował prace popularnonaukowe, by uwrażliwić europejskich czytelników na los Pigmejów. Podejmował też praktyczne działania na rzecz pomocy Pigmejom, walcząc o ich prawa na forum lokalnym i międzynarodowym. Był lubianym przez studentów wykładowcą, ponieważ opierał przekazywaną wiedzę na własnych doświadczeniach terenu – dodaje badacz.

Wernisaż odbędzie się 6 listopada o godz. 13.15 w galerii Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (ul. J. Matejki 32/38), na I piętrze. Wykład ks. dr. hab. Jacka Pawlika (UMW) rozpocznie się o godz. 14.00 w sali nr 102.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

materiał źródłowy: Wydział Filozoficzno-Historyczny

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Powiązane artykuły
Do BUŁy z dzieckiem – nowy pokój do nauki otwarty!

W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego jest już Pokój Zagadek, teraz przyszła kolej na nieco inne wyzwania, te codzienne, życiowe. Rodzice, którzy przychodzą do BUŁy z dziećmi, będą mogli się teraz pouczyć lub po prostu poczytać w specjalnym pokoju, dostosowanym do potrzeb najmłodszych. Otwieramy 3 września o 10:00, zapraszamy w imieniu pracowników BUŁ i użytkowników pokoju, którzy będą na miejscu, żeby przetestować pomieszczenie.
Niezwykły dar dla Biblioteki UŁ

Do kolekcji rękopiśmiennej, którą pozostawiła po sobie profesor Ija Lazari-Pawłowska, dołączą m.in. prywatne listy Pani profesor do ks. prof. Helmuta Jurosa.
Marzec 68’ – tablica pamięci na budynku BUŁ

Uniwersytet Łódzki trwale upamiętnił osoby, które były ofiarami prześladowań władz PRL sprzed 50 lat. Ówcześni łódzcy studenci przyłączyli się do protestów swoich kolegów z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Radomia. Bronili wolności słowa i praw obywatelskich. Zorganizowali protesty pod budynkiem Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. 28 marca nastąpiły pierwsze represje ze strony komunistycznych władz – studenci, którzy zdecydowali się wziąć udział w protestach zaczęli dostawać powołania do wojska.
UŁ komentuje: BUŁa perłą architektury

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego została ukończona w 1960 r. Jest ciekawym przykładem architektury PRL-u. Ta prosta na pierwszy rzut oka bryła, zawiera w sobie wiele architektonicznych smaczków. O wyjątkowości Biblioteki opowiada dr inż. Błażej Ciarkowski.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.